שתף קטע נבחר

צילום: AP  , רויטרס

לוב: היהודי שגורש ב-67' שב לשקם בית הכנסת

דוד ג'רבי תמיד חלם לשוב לארץ הולדתו ולשקם את הקהילה היהודית שנחרבה. לאחר 44 שנות גלות, הוא שב לטריפולי וקרא לאלפי היהודים שגורשו לשוב הביתה. "קדאפי ניסה לחסל אותנו. מגיע לנו צדק", סיפר האיש שסייע למורדים להפיל את הרודן

בשנת 1967 נמלטה משפחתו של דוד ג'רבי מבירת לוב טריפולי ומצאה מקלט ברומא. הימים היו ימי פוסט מלחמת ששת הימים וג'רבי היה בן 12 שנים בעת שתושבי לוב זעמו על כיבוש השטחים בגדה המערבית על ידי ישראל ולא גילו סובלנות יתרה כלפי שכניהם היהודים. שנתיים לאחר מכן גירש מועמר קדאפי את מה שנותר מהקהילה היהודית הקטנה בארצו.

 

זוועות משטר קדאפי - כתבות אחרונות ב-ynet:

קבר אחים ובו 1,270 גופות התגלה בטריפולי

אב רצח 3 שנותיו שנאנסו על ידי אנשי קדאפי 

אמנסטי: אנשי קדאפי הוציאו להורג מורדים שנשבו

 

"המורד היהודי" שהפיל את קדאפי

בקיץ האחרון שב ג'רבי, פסיכואנליטיקן בן 56, ללוב כדי להצטרף להתקוממות העממית נגד משטרו של קדאפי, שהסתיימה בהדחתו של הרודן. הוא עצמו נסע לטריפולי ביחד עם כוחות המורדים ביום שהעיר נפלה לידיהם. "קראו לי 'המורד היהודי'", התלוצץ ג'רבי וסיפר כי הוא היה נתון לאיומים על חייו בשל פעילותו.

 

מקומות תפילה רבים הוסבו למסגדים. ג'רבי בתוך בית הכנסת בטריפולי (צילום: AP) (צילום: AP)
מקומות תפילה רבים הוסבו למסגדים. ג'רבי בתוך בית הכנסת בטריפולי(צילום: AP)

 

44 שנים עברו מאז גורש מארץ הולדתו וג'רבי הגשים את חלום חייו. היום (יום א') הוא החל בפרויקט שאפתני של בנייתו מחדש של בית הכנסת המרכזי של לוב, דאר א-בישי, בעיר העתיקה של טריפולי. היהודי ששב מגלות פרץ בבכי בעת שניתץ את קיר הלבנים שחסם את הכניסה לבית הכנסת ובחן את מידת הנזק במקום. 

 

בית הכנסת נהרס, אבל המגן דוד נותר על כנו (צילום: AP) (צילום: AP)
בית הכנסת נהרס, אבל המגן דוד נותר על כנו(צילום: AP)

 

רוב בתי הכנסת במדינה הצפון אפריקנית נהרסו או הוסבו לצרכים אחרים. חלקם הוסב למסגדים. אפילו בתי הקברות היהודיים פונו מדייריהם. ג'רבי לא בטוח כמה רכוש יהודי הוחרם, אך אמר כי מטרתו היא לבנות גן זיכרון באתר שבו היה קיים בית הקברות היהודי הישן, שהוסב למגרש חנייה על ידי קדאפי.

 

פרץ בבכי בעת שפרץ את הקיר שחסם את הכניסה לבית הכנסת. ג'רבי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרץ בבכי בעת שפרץ את הקיר שחסם את הכניסה לבית הכנסת. ג'רבי(צילום: רויטרס)

 

מטרה נוספת שהציב לעצמו ג'רבי היא עידוד דו-קיום עם תושביה המוסלמים של המדינה. 

 

"הוא ניסה לחסל אותנו", אמר ג'רבי על קדאפי. "אני רוצה להשיב את המורשת בחזרה. אני רוצה לתת ליהודי לוב הזדמנות לשוב בחזרה". לדברי ג'רבי, "התקווה והמשאלה שלי הן שתהיה לנו מדינה שתכיל את כולם. אני רוצה להביא לצדק, לא רק לי אלא לכל בני העם הלובי עבור הנזק שקדאפי גרם לו".

 

היהודים הגיעו לראשונה ללוב לפני יותר מ-2,000 שנה. רובם הגדול התיישב בערי חוף כגון טריפולי ובנגזי וחיו תחת שליטים שונים, בהם הרומאים, הטורקים העותמנים, האיטלקים ולבסוף תחת קדאפי - במשך 42 שנה. בשיאה מנתה הקהילה 37 אלף בני אדם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה לשקם את הקהילה שחרבה. ג'רבי בבית הכנסת בטריפולי
צילום: רויטרס
גירש את כל בני הקהילה. קדאפי
צילום: gettyimages
אוהב את לוב. חולצתו של ג'רבי ועליה מגן דוד
צילום: רויטרס
מומלצים