שתף קטע נבחר

נתניהו: "מזועזע מהצתת המסגד בגליל"

בהודעת ראש הממשלה נכתב שהוא "רתח מזעם" למראה התמונות, והתקשר לראש השב"כ. ח"כ טיבי: ארגון טרור עם רוח גבית והסתה גזענית. ח"כ אריאל: לבדוק מי באמת אחראי

"תג המחיר" והפגיעה במקומות פולחן יצאו מהשטחים והגיעו לגליל, וגם ראש הממשלה הביע "זעזוע". בנימין נתניהו התקשר הבוקר (יום ב') לראש השב"כ, יורם כהן, והנחה אותו לאתר בהקדם את האחראים להצתת המסגד בכפר טובא זנגריה שבגליל העליון.

 

"תג מחיר " - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

בהודעה שנמסרה מלשכתו נכתב כי "ראש הממשלה רתח מזעם כשראה את התמונות וציין כי מדובר בפעולה הנוגדת את ערכיה של מדינת ישראל, לפיהם חופש הדת וחופש הפולחן הם ערכים עליונים". נתניהו אמר כי "התמונות מזעזעות ומקומן אינו במדינת ישראל".

 

המסגד שהוצת בגליל העליון (צילום: אסמאעיל אל-הייב) (צילום: אסמאעיל אל-הייב)
המסגד שהוצת בגליל העליון(צילום: אסמאעיל אל-הייב)
 

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שוחח עם מפכ"ל המשטרה ומסר כי "פגיעה במקומות קדושים היא פעולה נפשעת ומתועבת, שאין לעבור עליה לסדר היום. נפעל כדי להביא את האשמים במהרה לדין".  

 

בכפר הגלילי השקט התפרץ הבוקר הזעם, ובאופן מאורגן יצאו כ-300 תושבים להפגנה שפוזרה בירי גז מדמיע ורימוני הלם. לדברי ח"כ אחמד טיבי, "מי שלא עצר את הגידול הסרטני ואת שריפת המסגדים בשטחים הכבושים, שלא יופתע אם הגרורות עוברות לתוך מדינת ישראל. לא מדובר בחבורה של 'תג מחיר' אלא בארגון טרור שמשתולל ללא מעצורים עם רוח גבית והסתה גזענית כמו זו של הרב של העיר צפת שעדיין לא הועמד לדין".

 

כוחות שיטור, הבוקר באזור המסגד (צילום: מאור בוכניק) (צילום: מאור בוכניק)
כוחות שיטור, הבוקר באזור המסגד(צילום: מאור בוכניק)
 

יו״ר הכנסת ראובן ריבלין, התייחס אף הוא להצתת המסגד, ואמר כי ״שריפת בית תפילה של מאמינים הוא מעשה נפשע ומתועב. פושעים אלו, אם אכן הם יהודים, הינם הסכנה העיקרית למדינת ישראל בכלל ולתנועה הציונית בפרט. הם מרחיקים את החלום היהודי ואת חזון השיבה לארץ, ויש למצות עמם את הדין במלוא החומרה״.

 

מנגד, ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי גינה והסתייג אך ביקש להזכיר ש"כבר נמצאנו למדים פעמים רבות בעבר שמקרים שנחשדו, כביכול, כתג מחיר התבררו כתקלות מקומיות שנוצלו לניסיונות הכפשה של ציבור אמוני שלם על לא עוול בכפו. לכן, הייתי מציע לבחון את אמיתות העניין לפני שיוצאים בכותרות".

 

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, אהרון ולנסי, ביקש להרגיע את הציבור הערבי.

 "פעולות אלו לא מתאימות לאזור השקט שלנו ולא לקשר הרציף שיש בין תושבי האזור. זה מצער אותי מאוד, אני מקווה שהאירוע הזה לא יוביל להתלהמות מיותרת".

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, קרא לכל אנשי הדת בישראל, ובראשם הרבנים, לגנות את תופעת ה"תג מחיר" באופן חריף ונחרץ. "אין המדובר במעשה פרחחות או בפעולת שוליים, אלא בצמיחתה של תופעה מתמשכת ומתגברת, הזוכה להסכמה בשתיקה מצד מנהיגות רבנית וקהילתית", הוא טען.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, מאור בוכניק, חסן שעלאן, מורן אזולאי וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המסגד שהוצת
צילום: אסמאעיל אל-הייב
תושבים מחוץ למסגד הלילה
צילום: אסמאעיל אל-הייב
מומלצים