שתף קטע נבחר

המחאה, תחנה אחרונה: בית הקברות לאוהלים

הספות, הבגדים, השלטים והתיקים שפזורים בשטח הפתוח באזור רדינג בתל-אביב היו עד לפני פחות מיומיים מאהלי מחאה שוקקי חיים. עכשיו הפעילים מגיעים לזהות את חפציהם, מוצאים שם גם כרטיסי אשראי ותעודות זהות מוטלים, ומתלוננים על ביזה

המחאה לא מתה, מתעקשים הפעילים החברתיים שהוציאו במהלך הקיץ מאות אלפים לרחובות. אבל מי שביקר היום (ג') באזור רדינג בתל-אביב יכול היה לראות את המצבה שלה. יריעות בד שהיו פעם אוהלים, שלטים ששימשו כרמקול אילם לקריאות השינוי וספות שהפכו לסלון-רחוב, מוטלים שם כולם יחד, זה על זה או אחד ליד השני. זה מה שנשאר.

 

דמדומי מחאת האוהלים:

 

שולפים ג'ינס, לוקחים שמיכה ללילה. ערימת מאהל ברידינג (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
שולפים ג'ינס, לוקחים שמיכה ללילה. ערימת מאהל ברידינג(צילום: בן קלמר)

 

בין שברי המחאה, נראו היום אנשים מתבוננים, מפשפשים, מחפשים משהו לקחת או סתם לזהות. היו ביניהם כאלה שציודם נלקח עם פינוי המאהלים התל-אביביים, והם קיוו עדיין למצוא חפצים אישיים השייכים להם. אחרים היו אולי סתם מחפשי מציאות. פקחי הסיירת הירוקה שניצבים שם עוצרים בכניסה את הבאים, ומבקשים תעודת זהות מכל מי שרוצה לקחת דבר מה. גם חתימה הוא צריך להוסיף.

 

אני הייתי רוטשילד. ערימת החפצים שפונו מהשדרה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
אני הייתי רוטשילד. ערימת החפצים שפונו מהשדרה(צילום: בן קלמר)

 

"הגענו לשם אתמול, חבורה של פעילים", סיפר ל-ynet אבי בלכרמן, שליווה את מאהל לוינסקי בחודשים האחרונים. "שפכו שם את תכולת המשאיות לארבעה מערומים. לא היה תיק אחד שהריץ'-רץ' שלו היה סגור. הכל היה מפוזר לכל עבר". בלכרמן טען כי במהלך הפינוי עצמו, אנשים דרשו את תיקיהם, אבל השוטרים סירבו לתת להם אותם. "פשוט העמיסו את הכל עם התיקים האישיים לתוך המשאית. כל הפינוי לקח תשע דקות, אנשים לא הספיקו לצאת משקי השינה והחפצים שלהם כבר לא היו שם".

 

בתוך מה שהפך פתאום למזבלה ענקית של ציוד ביתי, מצאו חלק מיושבי האוהלים לשעבר פריטים מוכרים. "אדם אחד מצא את אחת התרופות שהוא לוקח באופן קבוע, ואחר מצא את תעודת הזהות שלו והארנק", סיפר בלכרמן. "בחור נוסף מצא את התיק שלו, אבל הוא היה ריק לחלוטין". לטענתו, השמירה שהציבה העירייה במקום לא הצליחה למנוע מעשי גניבה וביזה. "הגיעו גנבי מתכות וסתם גנבים רגילים, ולקחו מכל הבא ליד".

 

"אפילו תחתונים לא נשארו לי"

יואב פקטה ממאהל רוטשילד הגיע עם שלושה גברים נוספים ומשאית לאסוף מזרנים, שמיכות ושקי שינה עבור מחוסרי הדיור שמאז פינוי המאהל ישנים ללא מחסה. "לא ציפיתי מעיריית תל-אביב למשהו יותר טוב. אחרי שהיא הבטיחה שהפעם היא לא תזרוק לנו את הדברים לחירייה פשוט יצרה חירייה חדשה. אנשים ישנו אמש ברחוב על מחצלת, אפילו מספיק שמיכות לא היו להם. אנחנו מקווים לאסוף כאן מספיק דברים כדי שלפחות את הלילות הבאים הם יעבירו בלי שיהיה להם קר".

 

מי מזהה את השלט הגלמוד? (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
מי מזהה את השלט הגלמוד?(צילום: בן קלמר)

 

חסר בית נוסף שהתגורר בחודשים האחרונים במאהל רוטשילד, מרדכי אסרף, הוציא חבילת שקדי מרק מערימה ומיד פתח כדי לאכול. הוא רעב. לאט לאט מצאו שם אנשי אוהלים לשעבר עוד ועוד פריטים השייכים להם: נעליים, מכנסיים, שמיכות. אבל הם המשיכו לנבור בזבל, מוצאים עוד שק שינה, ועוד שמיכה, אורזים במזוודה קטנה, ושולפים פתאום גם ג'ינס מערימת הציוד.

 

החפצים ממאהל נורדאו. "המאבק רק מתחיל" (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
החפצים ממאהל נורדאו. "המאבק רק מתחיל"(צילום: בן קלמר)

 

אחד מראשוני הפעילים המזוהים עם מאבק האוהלים נעצר אתמול בבוקר בעת פינוי מאהל בן-גוריון בתל-אביב. בין ערימות האשפה היום אפשר היה למצוא את רישיון הנשק, תעודת הסטודנט וכרטיס הוויזה שלו. "מי יודע אם לא חגגו לו כבר על

הכרטיס", אמר אחד הנוכחים.

 

סימה כהן הוסיפה: "אתמול הגעתי לכאן בסביבות השעה 15:00, וכשראיתי איך מטפלים בציוד האישי שלנו, חשכו עיניי. התחלתי לבכות כמו ילדה קטנה. היו כאן שני שומרים של חברה חיצונית ששכרה העירייה, והם ישבו כאן ולא עשו דבר כששני גנבים העמיסו ציוד יקר ערך על מכוניות. קומקומים, דברי ברזל, ארנקים, תיקים, לפטופ, מצלמה, משקפיים ועוד. הזמנתי משטרה והשוטרים שהגיעו טיפלו בגנבים. כל הציוד שלי איננו, את המעט שהיה לי לקחו. עכשיו אפילו תחתונים אין לי. הם חושבים שחיסול האוהלים יביא לסתימת פיות אבל המאבק רק התחיל".

 

העירייה: "האחריות על יושבי המאהלים"

מעיריית תל-אביב נמסר בתגובה כי "בשבוע שקדם לפינוי מאהלי המחאה משדרות העיר, ניתנו התראות רבות ליושבי המאהלים, הן באמצעות מנשרים שחולקו להם ערב החג והן באופן

אישי על-ידי פקחי העירייה, כך שהאחריות על פינוי חפצים אישיים היא על יושבי המאהלים. מי שרצה לשמור על חפציו ולפנותם באופן עצמאי, יכול היה לעשות כן, ואכן מרבית האוהלים והציוד פונו עצמאית על-ידי האנשים. בניגוד לנטען, בזמן הפינוי איפשרו עובדי העירייה לקחת חפצים אישיים, בהתחשב בתנאים ובמהומה ששררו במקום".

 

בעירייה הבהירו עוד כי הציוד הועבר בצורה מסודרת למתחם רדינג וחולק לפי המאהלים השונים. "מתחם הציוד גודר והוצבה סביבו שמירה במשך כל שעות היממה", הוסיפו בתגובתם. "על-פי דיווחי השומרים, לא נגנב דבר ומי שהגיע ומסר שהציוד שלו, אפשרנו לו לקבלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוקחים שמיכות, שיהיו ללילה
צילום: בן קלמר
גנבים חומדים את הרכוש העזוב?
צילום: בן קלמר
מומלצים