שתף קטע נבחר

הצעת חוק: איסור לכידת חיות עם מלכודות דבק

בעקבות לחץ צרכני נגד שימוש במלכודות דבק ללכידת מכרסמים, תוגש בקרוב הצעת חוק של ח"כ איתן כבל, בשיתוף "תנו לחיות לחיות", שמטרתה לאסור לחלוטין שיווק ושימוש במלכודות. "זו שיטה אכזרית שצריכה להיעלם", אומר כבל

האם העכברים והחולדות בישראל יזכו בעתיד להמתה פחות אכזרית? בסוף החודש, עם תחילת מושב החורף בכנסת, יגיש ח"כ איתן כבל (עבודה), יו"ר שדולת בעלי החיים בכנסת, הצעת חוק שהוכנה בשיתוף עם "עמותת תנו לחיות לחיות", שמטרתה לאסור ייצור וסחר במלכודות דבק כדי ללכוד בעלי חיים.

 

עוד כתבות בערוץ בע"ח

 

"זו שיטה אכזרית שצריכה להיעלם מהעולם. גם אם רוצים להסיר מפגע, יש דרכים חלופיות, סבירות והומאניות יותר כדי ללכוד עכברים או חולדות", אומר כבל ל-ynet. "הבעיה העיקרית היא שהמכרסם נלכד במשטח הדביק ופעמים רבות עלולות לחלוף שעות וימים עד שימצא את מותו ברעב וחנק. רק המחשבה הזאת מעבירה בי צמרמורת קשה".

 


גם חיות בר קטנות ונדירות נפגעות ממלכודות הדבק (צילום: CI)

 

"מוות אכזרי לחיות"

מטרת יוזמי הצעת החוק היא לאסור לחלוטין את הייצור, השיווק והשימוש במלכודות הדבק ללכידת מכרסמים מזיקים. לדבריהם, למרות שכיום ישנם איסורים על גרימת סבל לבעלי חיים וכן איסור על שימוש במלכודות דבק לציד חיות בר, יש לעגן את האיסור הנוכחי בחוק.

 

הצעת חוק זו באה לעגן בחוק במפורש איסור ללכוד בעלי-חיים באמצעות מלכודות דבק, ואיסור לייצר ולשווק מלכודות כאלו.

 

כבל ציין כי בכוונתו לתאם זאת עם משרד החקלאות ואף הוסיף כי לאור חשיבות הנושא, אין לו התנגדות כי הדבר אף יעוגן בתקנות משרד החקלאות. "אני סבור שגם מי שלא אוהב מכרסמים, מוכן לקבל שיטות חלופיות שלא מתאכזרות אליהם. אנחנו חזקים יותר מבעלי החיים ואין סיבה שלא נפגין כלפיהם הומאניות, גם ברגעיהם האחרונים". 

 

לדברי יוזמי ההצעה, המלכודות נחשבות לאכזריות וגורמות סבל רב לחיות שנלכדות בהן. המלכודות אינן הורגות את החיות לאחר לכידתן, אלא מונעות מהן לזוז תוך פגיעה קשה בגופם. במקרים רבים, החיות הקטנות שנלכדו בהן יגססו למוות במשך שעות ארוכות ואף יושלכו לפח האשפה, מבלי שנגאלו מייסוריהן. מדובר לא רק במכרסמים, אלא גם בציפורים ויונקים קטנים כדוגמת גורי חתולים, קיפודים ואף לטאות.  

 

לחץ צרכני על רשתות השיווק וחנויות

בשנה האחרונה הופעל לחץ צרכני של פעילים למען בעלי חיים על רשתות השיווק השונות ברחבי הארץ, במטרה להסיר מלכודות דבק שונות ללכידת מכרסמים. חלק מהרשתות והחנויות נענו לפניית הצרכנים.

 

מספר רשתות שיווק גדולות, כדוגמת "עדן מרקט", "רמי לוי - שיווק השיקמה", "אייס" ו-"הום סנטר" נענו לפניות הפעילים והודיעו כי אין בכוונתן לשווק את המוצרים הללו. בחלק מהמקרים הורדו המוצרים מהמדפים תוך מספר ימים.

 

בנוסף, חנויות מתמחות לממכר המלכודות ברחבי הארץ זכו לפניות נוספות מקרב הפעילים ולדבריהם, מספר המקומות שהורידו את המוצרים מהמדפים גדל בהתמדה. הפעילים קוראים לציבור לדווח להם בעמוד הפייסבוק, על חנויות המוכרות את המלכודות ולקבל עדכונים על חנויות נוספות שהצטרפו ליוזמת להפסקת מכירת המלכודות.  

 

במשרד החקלאות אף פרסמו בקיץ האחרון, בעקבות פניות רבות של צרכנים המתנגדים להתאכזרות לחיות, את מדיניותו לגבי המשך מכירה ושימוש במלכודות הדבק.

 

שרת החקלאות, אורית נוקד ציינה אז כי הנחתה את הלשכה המשפטית לבדוק אפשרות להתקנת תקנות שמטרתן לאסור מכירת מלכודות מהסוגים המדוברים בעתיד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חולדה. פחות סבל לחיה?
צילום: shutterstock
מומלצים