שתף קטע נבחר

אפל ביום שאחרי: סטיב ג'ובס גיבש תוכנית חומש

האנליסטים צופים כי למותו של מייסד אפל לא תהיה השפעה משמעותית על החברה: "לדעתנו האתוס, החזון ומוסר העבודה של גובס, יניע את אפל גם בעתיד", אמר ג'ין מונסטר, אנליסט בחברת Piper Haffray, "ג'ובס והחזון שלו, המושרש עמוק בחברה, הם אלו שיובילו את הדרך לאפל ולמנהליה הבכירים"

חברת אפל נמצאת בידיים טובות ולא צפויה לגמגם בהמשך הדרך, במיוחד על רקע ההשקה הצפויה של אייפון 5 - כך מעריכים היום (ה') אנליסטים בשוק ההון בעקבות מותו של מייסד החברה, סטיב ג'ובס.

 

 

"לדעתנו האתוס, החזון ומוסר העבודה של ג'ובס, יניע את אפל גם בעתיד", אמר ג'ין מונסטר, אנליסט בחברת Piper Haffray. "ג'ובס והחזון שלו, המושרש עמוק בחברה, הם אלו שיובילו את הדרך לאפל ולמנהליה הבכירים".

 

ג'ובס, שהגה במהלך כהונתו באפל את מחשב המק, האייפון והאייפאד, השפיע גם על חברות אחרות בשינוי האופן בו אנשים בעולם מתקשרים אחד עם השני.

 

לדברי מונסטר, במקביל לכך שג'ובס היה אחראי בעצמו לכיוון שאפל לקחה, הוא אחראי באותה מידה גם לחניכה של יורשו בתפקיד, טים קוק. מאז הפרישה של ג'ובס ב-24 באוגוסט, קוק קיבל את כל הכלים לתחזק את החברה ו"הוא ימשיך את דרכו של ג'ובס בעתיד", אומר מונסטר.

 

על פי מונסטר, ג'ובס וקוק גיבשו מראש מתווה ארוך טווח לחמש השנים הקרובות, שעל פיו יעבדו קוק וההנהגה החדשה של אפל. תוכנית החומש כוללת אסטרטגיות לשימור המוצרים הנוכחיים של אפל, יחד עם יצירת מוצרים חדשניים וחדשים, כמו האייפון 5.

 

"על אף החששות שאולי יעלו בקרב המשקיעים באשר להמשכיות של קוק ברצף הפעילות החדשנית של ג'ובס, לדעתנו אין מועמד מתאים יותר להוביל את החברה שג'ובס היה ממקימיה", אמר מונסטר.

 

"המעריצים העבירו את הכתר ליורש"

ליאון קופרמן, מנהל קרן גידור, אמר לוול סטריט ג'ורנל כי "ג'ובס היה אוצר לאומי וגאון יצירתי, והוא הותיר את החברה במצב מצוין".

 

קית' ספרינגר, מחברת ייעוץ ההשקעות Springer FA מסקרמנטו, אמר כי "לדעתי למותו של ג'ובס לא תהיה השפעה משמעותית על אפל. המוצרים העתידיים שלהם לשנתיים-שלוש הקרובות נמצאים כבר בתהליך לקראת השקה. הפגיעה הגדולה ביותר תהיה במורל בחברה. מחוץ לחברה, המשקיעים ידעו כבר כי הוא יורד מכסאו וכי הוא חולה מאוד.

 

"לאפל יש קהל מעריצים אדוק, ולדעתי זה ימשיך. הם כמעט כמו משפחה וכפי שג'ובס היה ה'אבא' של הקהילה, כך הם העבירו את הכתר לבנו. לדעתי הקהילה תקבל אותו, ואני לא רואה פגיעה גדולה בכלל בחברה".

 

ההנהגה שאחרי עידן ג'ובס

האנליסטים רואים בג'ונתן איב, מעצב המוצרים הראשי, כממשיך הדרך החדשנית והחזון של מוצרי החברה. איב פיקח על פיתוח המוצרים הפופולרים של החברה, כמו האיי-מאק, האייפוד והאייפאד.

 

על אף שקוק צפוי להיות מנכ"ל טוב, הוא לא הראה חזון דומה לזה של ג'ובס באשר למוצרים, משום שהמומחיות שלו היא בתחומים תפעוליים כמו ייצור, הפצה, מכירות ושירות לקוחות. המשימה של השקת מוצרים חדשים תיפול כעת על צוות המנהלים כולו.

 

"למנהלים של אפל יש גיוון ועומק מבחינת כישרון ותרבות של חדשנות, אליהן הוביל ג'ובס את החברה... מצוינות הפכה להרגל", אמר קוק בינואר האחרון.

 

מי שאמור עוד להמשיך את החזון של ג'ובס בעידן שאחרי המחשב האישי, הוא אדי קיו, סמנכ"ל בכיר של אפל העומד מאחורי הפלטפורמה של איי-טיונס והאיי-קלאוד (iCloud) לשיתוף ביישומים.

 

ג'ובס הותיר אחריו חברה ששווי השוק שלה גדול יותר מזה של מיקרוסופט ודל ביחד. בשנת הכספים 2010, אפל רשמה רווח של 65 מילי ארד דולר, ולמרות כניסה לעידן שאחרי ג'ובס, האנליסטים חוזים כי ההכנסה של אפל תעבור את רף ה-100 מיליארד דורל בשנת 2011. האייפון 4S שהושק ממש בימים האחרונים צפוי לעזור להגיע לשיא נוסף של הבחרה.

 

האנליסטים והמשקיעים סבורים כי העידן שאחרי ג'ובס באפל מוכן כעת לעמוד בפני אתגרים מצד מתחרים, לרבות האיום של גוגל על החברה, בעיקר בעקבות המוצרים העתידיים שג'ובס המייסד החל להניע עוד לפני מותו.

 

קוק הרגיע את העובדים בחברה על כך שהחברה לא תשתנה לאחר מותו של ג'ובס. "נכבד את הזיכרון שלו על ידי הקדשה של עצמנו להמשך העבודה שהוא כה אהב", אמר קוק.

 

פיטר סורנטינו, המושקע באפל, תיאר את קוק בתוך מנהל בעל יכולות גבוהות. "אנשים עומדים לחפש את הסדק של החולשה בחברה, והם יבחנו אותו מקרוב, כפי שהם בחנו את סטיב", אמר סורנטינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים