שתף קטע נבחר

חנויות האופניים: "רווחים של חצי שנה תוך חודש"

לצד מיליוני הישראלים שיצומו, רבים ינצלו את יום הכיפורים לרכיבה, וחנויות האופניים בקושי עומדות בעומס דרישות התיקון. בעלי חנות מחולון: "אני עובד מ-7:00 עד חצות ואין זמן לאכול". בעל חנות מתל אביב: "מחסן התיקונים שלי פעיל גם בלילה"

הרכיבה על אופניים כספורט עממי נפוצה למדי בישראל בעשור האחרון, ועדיין - בחודש תשרי היא מגיעה לשיאה. מסורתית, השבועות שלפני יום הכיפורים הם מן הסתם שעתן היפה של חנויות ומתקני האופניים, ואחת מהן היא "אופני כל גיל" שברחוב סוקולוב במרכז חולון.

 

יום הכיפורים - צום ואופניים:

 

כבר 30 שנה שהחנות פעילה בעיר - הן בתיקון והן במכירה של אופניים חדשים. "מבחינת כמות העבודה והמכירות, תקופת החגים מקבילה בערך לעבודה של חצי שנה", אמר אמש (ה') בעל החנות, נח משה. "יש לי עבודה כל השנה, אבל הימים שלפני יום כיפור זה בונוס. גם באמצע השנה אני עסוק, אבל בימים שלפני כיפור אין לי בכלל זמן לשבת על הכסא. החנות פתוחה מ-7:00 בבוקר עד חצות. אין לי אפילו זמן לאכול".

 

בודקים את האופניים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בודקים את האופניים(צילום: מוטי קמחי)
 

 

חנות ותיקה נוספת היא "פרידמן אופניים" שבדרום תל אביב, שפועלת מאז 1959. לקוחות רבים נכנסים לחנות והדרישות שלהם מגוונות - בעיקר אופניים חדשים, אבל גם קניית ציוד נלווה או חלקים חדשים שנהרסו כמו כסא, פנסים, שרשראות ועוד. "המכירות שלנו לפני יום כיפור מתמקדות ברמה היותר נמוכה של אופניים, כלומר, כאלה שמתאימים לילדים", אומר הבעלים רונן פרידמן. "בתקופה הזאת אנחנו מוכרים פחות אופניים למקצוענים. ובכל זאת, אנשים באים לקנות אופניים לילדים ואז נזכרים שהם גם צריכים לעצמם".

 

בהתייחס לעומס לקראת יום כיפור, מוסיף פרידמן: "אנחנו מפרסמים ללקוחות הודעות שלא יחכו לרגע האחרון כדי לתקן אופניים. אנחנו רוצים לתת מענה לכולם, אבל אין לנו מספיק כוח אדם. כל שנה אנחנו משאירים את מחסן התיקונים פתוח למשך כל הלילה שלפני יום כיפור כדי שבבוקר יגיעו אנשים ויקחו את האופניים. בנוסף, בשבועיים שלפני אנחנו משתדלים לדחות בשבועיים את ההזמנות הרגילות שלנו למוסדות פרטיים ולגופים ממשלתיים כדי לפנות יותר זמן ללקוחות שרוצים להיות מוכנים ליום כיפור".

 

על אופניים ביום כיפור, בשנה שעברה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
על אופניים ביום כיפור, בשנה שעברה(צילום: AFP)

 

באזור התעשייה החדש של ראשון לציון נמצאת חנות כשבחזיתה עמדת תיקון אופניים, ושלשום בשעות הבוקר, יותר מיומיים לפני כניסת יום הכיפורים, היא נראית פעילה מתמיד: ארבעה עובדים עמלים על תיקון הכלים כשסביבם עשרות בעלי אופניים מחכים בסבלנות.

 

עוד כותרות בערוץ החדשות:

 

"למרות הביקוש לקראת יום כיפור אנחנו לא מורידים את מחירי האופניים, מכיוון שמדובר במוצרים איכותיים",

אומר אחד המוכרים בחנות. "בניגוד לחנויות אחרות, אנחנו מייבאים באופן ישיר".

 

לעומתו אומר נח משה מהחנות בחולון: "בשבוע הזה אני דווקא מוריד את המחירים בעשרה אחוזים על כל האופניים שנמצאים אצלי בחנות. יש כאלה שגדלו כאן בחולון ועברו לערים אחרות כמו באר שבע או ירושלים, והם עדיין מגיעים במיוחד כדי לקנות לילדיהם אופניים לפני יום כיפור. היום אנשים קונים יותר אופניים מאשר מתקנים אותם. יש כאלו שהם כבר דור שלישי של קוני אופניים אצלי בחנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אופניים. יותר ביקוש לקראת יום כיפור
צילום: מוטי קמחי
מומלצים