שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: הלקח מיום כיפור - דבר לא מובן מאליו

"הסדר החדש במזרח התיכון מייצר הזדמנויות וסכנות, אנחנו חייבים לבחון עצמנו כל העת ולעודד חשיבה ביקורתית ונוקבת". ראש אגף המודיעין, אלוף אביב כוכבי, בטור מיוחד ליום כיפור

עבור אגף המודיעין מהווה יום כיפור יום לחשבון נפש, החורג מהמימד האישי. הלקחים שנלמדו לאחר מלחמת 73' בתחומי המודיעין מהדהדים לאורך כל השנה, אך מתעצמים בערב יום הדין.

 

רשימת הלקחים ארוכה, אך ראשון לפני כולם ניצב בולט עקרון הטלת הספק: ההכרח שלא לקבל דבר כמובן מאליו, ההכרח לחפש פרשנות שונה לעובדות המשתקפות מבעד למסמכי הידיעות, לתצלומים ומבעד למסכי המחשב. ההכרח להתאמץ ולתאר את המציאות בדרכים שונות והחובה לשקול דרכי פעולה אפשריות נוספות, שאותן ינקוט האויב.

 

יום כיפור. "ההכרח הוא להתאמץ ולתאר את המציאות בדרכים שונות" (צילום: לע"מ) (צילום: לע
יום כיפור. "ההכרח הוא להתאמץ ולתאר את המציאות בדרכים שונות"(צילום: לע"מ)
 

הימים הם ימי השתנות אזורית כוללת, ואנו נמצאים בנקודת פיתול היסטורית. "הסדר הישן" שהתקיים בעשורים האחרונים הסתיים, ו"סדר חדש" מתהווה. הטלטלה שחווה המזרח התיכון עשויה ליצור הזדמנויות, אך עלולה להוליד סיכונים ואיומים חדשים.

 

במזרח התיכון שבו מואצת באופן חסר תקדים התעצמות אויבנו, יוצרת המציאות החדשה אתגרים חדשים ומורכבים. לנוכח פני השינוי העמוק, אנו נדרשים יותר מבעבר לבחון את המענה המבצעי והמודיעיני ולהתאימם לאתגרים החדשים.

 

"הסדר הישן בעשורים האחרונים הסתיים"  (צילום: AFP PHOTO/EGYPTIAN TV) (צילום: AFP PHOTO/EGYPTIAN TV)
"הסדר הישן בעשורים האחרונים הסתיים" (צילום: AFP PHOTO/EGYPTIAN TV)

 

לא רק שמספר הזירות ועוצמת האיום גדלו, אלא שחל שינוי מהותי באופי שדה הקרב: היקף הטילים והרקטות התרחב משמעותית, האויב, שברובו הפך לבוש בגדים אזרחיים, בחר להיטמע בלב יישובים ואוכלוסייה ושיטות פעולתו הפכו לשילוב של לחימה וטרור.

 

כלל השינויים מחייבים את אגף המודיעין לבחון את עצמו כל העת וקוראים לעידוד חשיבה ביקורתית ונוקבת. מתן יכולת הבעת דעה לכל בעל תפקיד בכל דרגה, ומתן אפשרות להיאבק עליה, ומצד כל שכבות הפיקוד - החובה לשקול כל רעיון ומחשבות ביסודיות.

 

"האויב בחר להיטמע בלב יישובים ואוכלוסייה". רקטות נורות מרצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
"האויב בחר להיטמע בלב יישובים ואוכלוסייה". רקטות נורות מרצועת עזה(צילום: AP)
 

השינויים מחייבים אותנו לפתח שיטות מתוחכמות לאיסוף מודיעין, ללקט מטרה אחר מטרה של האויב ולהפעיל חשיבה פתוחה ורעננה. רק גישה כזו תספק מודיעין לאומי-אסטרטגי, שיאפשר למקבלי ההחלטות לנהל מדיניות, ומודיעין מבצעי-טקטי, שישפר מהותית את יכולתו של צה"ל להכריע את האויב במפגש בשדה הקרב.

 

שעות לפני כניסת יום הכיפורים, רגע לפני תפילת נעילה, נייחד זמן לחשבון הנפש האישי והארגוני גם יחד. נגלה את רמת הצניעות הנדרשת בכל הערכה מודיעינית, אך בה בעת לא נחשוש לעמוד על דעתנו כל אימת שזו תהיה מנומקת ומבוססת. נזכור להטיל ספק ולחפש פרשנות מקורית לידיעות המצטברות על שולחננו, לא נסתפק בהליכה בתלם ונשאל על נכונות כיוונו.

 

מתוקף היותו של המודיעין קו ההגנה הראשון של המדינה, נזכור את אחריותנו הכבדה ומחויבותנו העמוקה לעם ישראל. בשם המשימה והעיקרון הללו עושים את תפקידם אלפי חיילי אגף המודיעין יום-יום, לילה-לילה, במסירות גמורה.

 

שנה טובה וגמר חתימה טובה. 

 

אלוף אביב כוכבי, ראש אמ"ן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הטלטלה באזור עשויה ליצור הזדמנות". אלוף כוכבי
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
האלוף בעת שהיה מפקדת אוגדת עזה
צילום: דובר צה"ל
ראש אמ"ן במלחמת יום כיפור, אלי זעירא
צילום: דוד רובינגר
מומלצים