שתף קטע נבחר

מחאת החיילים: שפרו את חיי הכלבים בצה"ל

61 חיילים וקצינים מבסיס "פלמחים", שלחו מכתב חריף אל מפקד החיל האוויר, בדרישה לשפר לאלתר את תנאי המחייה של כלבי השמירה הקשורים בכבל בבסיס. "אנו עדים למצב בלתי נסבל ובלתי נתפס של התעללות חמורה", הם מחו

חיילים למען כלבי השמירה.  61 חיילים וקצינים מבסיס חיל האוויר "פלמחים", התאגדו יחד ושלחו הבוקר (א') מכתב אל מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, בנוגע לתנאי האחזקה הקשים לדבריהם של כלבי השמירה בבסיס. החיילים הביעו חשש כי אם יוחלט בצבא להפסיק את השימוש בכלבים, בעלי החיים שיישלחו אל הכלביות העירוניות, ימצאו שם את מותם.

 

"מזה תקופה ארוכה אנו עדים למצב בלתי נסבל ובלתי נתפס, של התעללות חמורה ואכזרית מצד חיל האוויר בכלבים המוחזקים על ידו כשהם קשורים לאורך גדרות הבסיס. למיטב ידיעתנו מדובר בתופעה הקיימת גם בבסיסים נוספים של חיל האוויר", כתבו החיילים והקצינים, שחתימותיהם ופרטיהם האישיים צורפו למכתב המפורסם לראשונה ב-ynet.

 

 

כתבות אחרונות בנושא:

 

לטענת החותמים, החזקת הכלבים קשורים באופן קבוע, במשך חודשים ואף שנים, ללא טיול או שיחרור, "מהווה התעללות חמורה בהם. עצוב לדעת שדווקא חיל האוויר, החיל בו אנו משרתים, חיל עתיר טכנולוגיה ויכולת, מתעקש ממש לשאת אות קלון שכזה על "מצחו", בדמות התעללות חמורה כל כך בכלבים", הם מציינים ואף מציעים פתרונות לחיל כדי להפסיק את התופעה.

 

כלב שמירה בבסיס פלמחים (צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות") (צילום: באדיבות
כלב שמירה בבסיס פלמחים(צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות")

 

לדבריהם, נחוצה הקמת גדרות כפולות שיאפשרו את הפסקת קשירת הקבע והחזקת כלבים בזוגות. הם תוהים מדוע חיל האוויר אינו מתגבר את מערך הכלבים בחיילים נוספים שיטפלו בהם ויוציאו את הכלבים לטיול מדי יום.

 

כמו כן, הביעו החיילים חשש כי בעקבות מחאה ציבורית ושל פעילים למען בעלי חיים להפסקת השימוש בכלבי השמירה, "יתכן שחיל האוויר יעדיף לנטוש את הכלבים ולהעבירם לכלביות עירוניות בהן ברור כי רובם יומתו, וזאת תוך התנערות מאחריותו לכלבים אלו. האם חיל האוויר באמת מתכוון, במקום לשפר את תנאי החזקת הכלבים, לנטוש אותם ולשאת באחריות למותם?

 

"אוהבים את צה"ל, אך מעגל השתיקה חייב להישבר"

כמו מאליה עולה השאלה, כיצד ייתכן שדווקא חיל האוויר הגדול והחזק, שמתהדר בהיותו חייל הומני, מתקדם ונאור, בוחר להתעלל כך במי שהינם חסרי הישע וחסרי הקול בחברה שלנו, תחת לנהוג בהם בחמלה ובאחריות המתבקשות והמתחייבות?  איזו דוגמא ואיזה מסר מעביר חיל האוויר לציבור בישראל ולנו כחיילים בחייל, כאשר הוא מתעלל כך בבעלי חיים? כל אדם שטיפת אנושיות וחמלה בליבו, יתקומם לנוכח מצב זה והתעללות קשה זו בכלבים על ידי החייל שאתה עומד בראשו ושאנו משרתים בבסיס שבפיקודו".

 

החיילים קראו למפקד חיל האוויר, להורות על שיפור מיידי של המשך תנאי האחזקה של כלבים ומעבר לשיטה שאינה כוללת קשירה, בשילוב עם תגבור מערך הכלבנים במטרה לאפשר הוצאת הכלבים לטיול יומי.

 

בנוסף, כתבו החיילים והקצינים כי במידה שיוחלט בחיל אוויר להפסיק את השימוש בכלבים, על החיל "לפעול למציאת בתים מאמצים וחלופות שלא כוללות סכנה של המתה לכל אחד ואחד מן הכלבים, גם אם תהליך זה ייקח זמן מה וידרוש מחיל האוויר להשקיע את המשאבים שנדרש כל אדם בציבור להשקיע כאשר הוא מעוניין להפסיק להחזיק בעל חיים שברשותו".

 

בסיכום מכתבם, הדגישו החיילים כי פנייתם בנושא נובעת "בראש ובראשונה על אהבתנו לצה"ל בכלל ולחיל האוויר בפרט ועל גאוותנו בהיותנו חיילים בבסיס חיל האוויר פלמחים. דווקא משום כך, הכתם שמכתימה התעללות זו בכלבים את דמותו של חיל האוויר".

 

 

'תנו לחיות לחיות': "מקווים שהפנייה תיפול על אוזניים קשובות"

המכתב שהופץ גם אל שר הביטחון, השר להגנת הסביבה, שרת החקלאות וגורמים נוספים בצה"ל ובמשרדי הממשלה השונים, הובא גם לידיעת עמותת "תנו לחיות לחיות", המנהלת בחודשים האחרונים מאבק נגד המשך תופעת כלבי השמירה.

 

אחד מיוזמי המכתב כתב לעמותה כי "יום יום אנו, החיילים המשרתים בבסיס, רואים את התופעה קורעת הלב הזאת, של עשרות רבות של כלבים הקשורים באופן תמידי ורציף לאורך גדרות הבסיס. אחרי ששמענו על המאבק של "תנו לחיות לחיות" למען הכלבים האלו החלטנו, כחיילים המשרתים בהווה בבסיס של חיל האוויר, שהגיע הזמן לשבור את מעגל השתיקה סביב התופעה הזו ולקרוא למפקד חיל האוויר להפסיק את ההתעללות המחרידה בכלבים".

 

יעל ארקין, מנכ"לית העמותה, מסרה בתגובה למכתב החיילים כי "המכתב מהווה נדבך נוסף בשאט הנפש שהציבור בישראל מביע מן התופעה הפסולה הזאת של החזקת כלבים כשהם קשורים דרך קבע. מדובר בפנייה חסרת תקדים של חיילים וקצינים בסדיר למפקד חיל האוויר, ואנו מקווים שהיא תיפול על אזניים קשובות, ושחיל האוויר יחדל סוף סוף מהחזקת הכלבים בתנאים הפסולים האלו". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כלב שמירה בבסיס חיל האוויר בפלמחים
צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות"
מומלצים