שתף קטע נבחר

נתניהו גינה האירועים ביפו: "לא נסבול ונדליזם"

בפתח ישיבת הממשלה הבטיח נתניהו שהאחראים לחילול הקברים ולניסיון לפגוע בבית כנסת ייענשו. "נפעל בכל התקיפות"

בממשלה חוששים שאירועי יום הכיפורים ביפו יציתו את הרחובות ופועלים להרגעת הרוחות. בפתח הישיבה הבוקר (יום א') גינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את חילול המצבות בבתי העלמין בעיר ואת השלכת בקבוק התבערה לעבר בית הכנסת. "לאחרונה היינו עדים להתקפות על אתרים מוסלמים, אתר נוצרי ואתר יהודי", אמר נתניהו והדגיש: "אנחנו לא מוכנים לסבול שום ונדליזם, בעיקר לא כשהוא מופנה כלפי רגשות דתיים".

 

עוד בערוץ החדשות:

 

ראש הממשלה הוסיף: "מדינת ישראל היא מדינה סובלנית, אך גם לא סובלנית. היא סובלנית כלפי ערכי הדו קיום, כבוד הדדי, חוסר אלימות, חיי נועם ושלום, ולא סובלנית כלפי אלה שמתנגדים לצורת חיים זו. נפעל בכל התקיפות על מנת לאתר את אלה שעשו את המעשים ונפעיל כנגדם את מלוא כובד משקלו של החוק".

 

במהלך יום הכיפורים גילו ביפו כי אלמונים חיללו כ-25 מצבות בשני בתי עלמין - של מוסלמים ושל נוצרים - וריססו על הקברים כתובות "מוות לערבים" ו"תג מחיר". זמן קצר לאחר צאת יום הכיפורים, הושלך בקבוק תבערה לעבר בית הכנסת ברחוב צייטלין בעיר. לא היו נפגעים. במקביל, כ-150 איש מתושבי יפו, יהודים וערבים, הפגינו ברחוב יפת בעיר במחאה על ההשחתה.

 

בשל האירועים החשש מהתלקחות, החליטה משטרת מחוז תל-אביב על הכנסת כוחות גדולים לאזור, שינסו למנוע פעולות נקם. "החשש הגדול שלנו הוא שתהיה פגיעה בנפש ואז הכול יתלקח", אמרו במחוז

תל-אביב.

 

חילול מצבות ביפו. "נפעל בכל התקיפות" (צילום: אתר יפו 48) (צילום: אתר יפו 48)
חילול מצבות ביפו. "נפעל בכל התקיפות"(צילום: אתר יפו 48)

 

בעקבות מה שמצטייר כפעולת "תג מחיר", הטיל מפקד המחוז, ניצב אהרון אקסול, את החקירה על צוות מיוחד שינסה לאתר את העומדים מאחורי השחתת הקברים. במשטרה בודקים את האפשרות כי מדובר בפעולה של אוהדי מכבי חיפה בכדורגל, בין היתר בשל כיתוב סמוך "GA02", המזוהה עם ארגון "הקופים הירוקים", כתובת נגד עולים מרוסיה, ועוד סימנים בשטח. יחד עם זאת, במשטרה לא ממהרים להטיל את האחריות למעשה, ובודקים האם מדובר בניסיון מכוון להטעות את החוקרים.

 

בדף הבית של אתר 'הקופים הירוקים' פורסמה הבהרה בנוגע לאירועים בבית העלמין ביפו, ובה נכתב: "בערב יום כיפור חוללו בתי קברות ביפו, מעשה מתועב ושטני, אותו בוודאי מגנה כל אוהד מכבי חיפה באשר הוא, יהודי מוסלמי או

נוצרי.

 

למרות שכל אדם שפוי המעורב בפרטים יבין מיד שאין שום סיכוי שבעולם שהארגון שלנו קשור בצורה כלשהי למעשים הללו, אנחנו רואים לנכון להבהיר באופן חד משמעי: לא רק שאין לנו קשר לפשעים הארורים הללו, אנו גם מחזיקים אצבעות שאותם אנשים אשר אחראים למעשים יתפסו ויענשו כראוי".

 

צילומי אבטחה יסייעו, ככל הנראה, למשטרה לקבוע את מועד הפעולה. במקביל, עוסק צוות חוקרים אחר של מרחב יפתח בחקירת השלכת בקבוק התבערה על בית הכנסת. בנוסף לשתי החקירות הללו, משקיעה המשטרה מאמצים בהרגעת השטח על-ידי יצירת שיח עם מנהיגי הפלגים השונים ביפו. במשטרה מודעים לכך שבין המטרות הבאות של קיצונים עלולות להיות הסוכות הרבות ברחובות העיר. מעשים שכאלו עלולים להוביל לגל נוסף של אלימות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבר שחולל
צילום: עופר עמרם
ההפגנה אתמול ביפו
צילום: AP
מומלצים