שתף קטע נבחר

מהומות דת במצרים: 23 הרוגים בקהיר

מפגינים קופטים שמחו על שורת התקפות על כנסיותיהם ועל אוזלת ידה של הממשלה התעמתו עם כוחות צבא. כמעט 200 נפצעו. בטלוויזיה נראו מפגינים מכים חייל, בעוד כומר מנסה לגונן עליו

23 בני אדם נהרגו בעימותים שפרצו הערב (יום א') בין מפגינים נוצרים קופטים בקהיר לבין כוחות הצבא. כך מדווחת הטלוויזיה הממלכתית במצרים. על פי גורמי ביטחון ורפואה, לפחות שניים מההרוגים חיילים. לדבריהם, 174 בני אדם נפצעו במהומות שפרצו מחוץ לבניין הטלוויזיה. כעשרת אלפים נוצרים השתתפו בהפגנה שלדבריהם התחילה כשלווה, אך גלשה לאלימות.   

 

היסטוריה של אלימות דתית במצרים:

 

הקופטים הפגינו במחאה על תקיפת כנסייה בדרום מצרים. הם שרו סיסמאות בגנות שליטיה הצבאיים של המדינה, שלדבריהם לא נוקטים יד קשה מספיק נגד המתנכלים לנוצרים, וקראו לפטר את מושל מחוז אסואן, מוסטפא א-סייד, שלטענתם נכשל בהגנה עליהם במהומות קודמות במחוז.

 

קהיר. רבים מהמפגינים נשאו צלבים ותמונות של מריה וישו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קהיר. רבים מהמפגינים נשאו צלבים ותמונות של מריה וישו(צילום: EPA)

 

מי תקף ראשון?

עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות AP כי ייתכן שחלק מהמפגינים חטפו כלי נשק מהחיילים והשתמשו בהם נגד הצבא. המפגינים גם יידו אבנים ובקבוקים לעבר החיילים, והציתו כלי רכב צבאיים. כלי תקשורת במצרים מדווחים כי המפגינים תקפו את כוחות הביטחון, השתמשו באש חיה ובסכינים.

 

כלי תקשורת במצרים מדווחים על שימוש באש חיה וסכינים מצד מפגינים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כלי תקשורת במצרים מדווחים על שימוש באש חיה וסכינים מצד מפגינים(צילום: AFP)

 

ואילו מפגינים טענו כי מחאתם החלה כהפגנה שקטה, עד שהותקפה בידי בריונים שהמטירו עליהם אבנים.

"רצינו לקיים שביתת שבת כרגיל", אמר עיסאם חליל, מפגין שלבש חולצה לבנה ועליה צלב. "בריונים תקפו אותנו ורכב צבאי עלה על המדרכה ודרס לפחות עשרה אנשים, ראיתי אותם". חברו הוסיף כי לאחר מכן נפתחה לעברם אש.  

 

פצוע בקהיר. "מתיחחסים אלינו כמו למפגינים במהפכה" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פצוע בקהיר. "מתיחחסים אלינו כמו למפגינים במהפכה"(צילום: רויטרס)

 

בטלוויזיה נראו מפגינים תוקפים חייל, בעוד כומר מנסה לגונן עליו.

חייל אחר התמוטט ובכה בזמן שאמבולנסים שעטו למקום.  

 

"הצבא מתייחס אלינו באותו אופן שבו מובארק התייחס למפגינים בזמן המהפכה, אבל אנחנו לא ניכנע לעולם", אמרה המפגינה מרי נור ל"אהרם אונליין", לאחר שהעימותים שככו.

 

ראש הממשלה, ד"ר עיסאם שרף, קרא לנהוג באיפוק כדי ש"מצרים תוכל לעבור את השלב החשוב הזה". לדבריו, "המרוויח היחידי מכך הם אויביהם של הנוצרים והמוסלמים בעם המצרי". המיעוט הנוצרי-קופטי מהווה 10% מאוכלוסיית מצרים, המונה 80 מיליון תושבים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קהיר, הערב
צילום: EPA
מפגין קופטי בקהיר במאי
צילום: רויטרס
הצתת כנסייה במאי
צילום: AFP
מומלצים