שתף קטע נבחר

כשחברת הביטוח לא רוצה לשלם

הפועל דוד נאלץ לבטל את החופשה בחו"ל לה ציפה בכיליון עיניים, עקב כאבי גב. בחברת הפניקס סירבו להשיב לו את ההוצאות וטענו: גילינו שסבל מבעיות גב כבר קודם. השופט שעשה את המוטל עליו - חייב אותה לשלם

דוד אזולאי הוא כיום בן 63. מזה 26 שנה הוא עובד כפועל אשפה בעיריית חולון. תפקידו להוציא ולהחזיר את עגלות האשפה למקומן. בשנה שעברה, לאחר שחלפה תקופת החגים וחבילות הנופש הוזלו משמעותית, הרשה אזולאי לעצמו להזמין בחברת ישראייר חבילת נופש עבורו ועבור בת זוגו. מחיר החבילה הזוגית הסתכם ב- 2,084 שקל.

 

 

ממתי אתה סובל מכאבי גב?

במעמד רכישת הכרטיס, נענה אזולאי להצעה לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל בחברת הביטוח הפניקס. אם יקרה משהו, חס וחלילה, אמר אזולאי לעצמו, טוב שיהיה לי ממה לכסות את ההפסדים. אלא שאזולאי ובת זוגו לא מימשו את חלום החופשה. חודש לאחר רכישת החבילה, תקפו את אזולאי כאבי גב עזים. אזולאי ניגש למיון. כאבי הגב לא פסקו. כעבור יומיים פנה לרופאת קופת החולים. גם ידה קצרה מלהושיע. אזולאי פנה שוב לחדר מיון והחל לקבל טיפול בזריקות. בלית ברירה, נאלץ אזולאי לבטל את חבילת הנופש. מאחר שהביטול נעשה סמוך למועד הנסיעה, ישראייר גבתה ממנו דמי ביטול מלאים.

 

כמה טוב שעשיתי ביטוח, אמר אזולאי לעצמו. את החופש עם בת זוגי הפסדתי, לפחות לא הפסדתי את כספי. אזולאי פנה להפניקס וביקש את תגמולי הביטוח עבור ביטול הנסיעה.

 

מסלקי התביעות בהפניקס עיינו בתיק הרפואי של אזולאי. המסמכים שבתיק אישרו את גרסת אזולאי כי חודש לאחר רכישת הביטוח פנה לחדר מיון וגם לרופאת קופת החולים בעקבות כאבי גב עזים. אלא שלפתע, הבחינו עיני הנץ של מסלקי התביעות, כי על אחת התעודות בחדר המיון נרשם כי אזולאי "סובל מכאבי גב מזה זמן רב". מפה הסיקו כי הוא סבל מכאבי גב עוד בטרם רכש את הפוליסה.

 

אינך זכאי לדבר, הודיעו מסלקי התביעות לאזולאי. יש לנו בפוליסה חריג הקובע כי היא לא מכסה מחלה שטופלה בטרם רכישת הפוליסה. לא עזרו טענותיו של אזולאי כי כאבי הגב העזים החלו לאחר רכישת הפוליסה. הוא נאלץ לפנות לעזרת בית-המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון.

 

לבחון את הראיות "בשבע עיניים"

למזלו של אזולאי, עניינו הונח על שולחנו של סגן נשיא בית-משפט השלום, השופט יחזקאל קינר, שופט המשלב לב שומע עם יכולת משפטית. באחד המקרים שהובאו במדור זה, זיכה השופט קינר משפחה של חולה לב שטבע בים, במלוא תגמולי הביטוח. השופט פסק כך, בניגוד לחוות דעת של מומחה לב אשר קבע כי לא הטביעה גרמה למוות, אלא מחלת הלב. כאשר חולה לב נמצא במים, קבע השופט קינר, ותוקף אותו התקף לב, קיימת סבירות שהמוות נגרם עקב חוסר יכולתו להציל את עצמו, בעוד שאילו היה נמצא מחוץ למים, היה זוכה לקבל עזרה והצלה, כפי שאירע באירועים הלבביים הקודמים שאירעו למנוח.

 

גם בעניינו של אזולאי, הבחין השופט קינר, כי התעודה הרפואית בה נרשם שאזולאי "סובל מכאבי גב מזה זמן רב", אינה מהווה ראייה מספקת כדי לדחות את תביעתו.

 

"זמן רב", מסביר השופט קינר, "יכול להיות גם שבוע וגם שבועיים. רכישת הביטוח נעשתה חודש לפני הנסיעה. חברת הביטוח לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכיח כי מדובר בהחמרה של מצב רפואי שהיה קיים עוד לפני עשיית הביטוח". בסופו של דיון, זיכה השופט קינר את אזולאי במלוא דמי ביטוח כרטיס חבילת הנופש.

 

כאן כמובן נשאלת השאלה הקשה מדוע חברות הביטוח דוחות תביעות על בסיס ראיות כה חלשות ומציפות את בתי המשפט בתיקי סרק. ייתכן כי אם כל השופטים היו בוחנים את הראיות בשבע עיניים, כמו השופט קינר, העומס מעל בתי המשפט היה פוחת בהרבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החופשה בחו"ל בוטלה. מי ישלם את ההפסדים?
מומלצים