שתף קטע נבחר

עסקת שליט: למה חמאס הגמיש את עמדתו?

נפילתו של מובארק אפשרה לחמאס לסמוך על המתווכים המצרים, משפחות האסירים הביטחוניים הפעילו לחץ וגם ערעור המשטר בסוריה עזר. התחנות בדרך להסכמה על עסקת שליט

1,935 ימים אחרי שנחטף גלעד שליט, הגיעו ישראל וחמאס להסכמה על פרטי עסקת חילופי השבויים. ההסכמה הגיעה אחרי שבחמאס החליטו לקבל את מתווה העסקה. הסיבות להתגמשות בעמדתו של חמאס הן רבות, ואינן קשורות רק לפוליטיקה הפנימית בחמאס.

 

עסקת שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

כמו בישראל, גם חמאס היה נתון ללחצים רבים מצד בני משפחות האסירים הפלסטינים, גם בגדה אך בעיקר ברצועת עזה. אמנם הלחץ הפלסטיני הורגש פחות מאשר בישראל, אך הוא בהחלט הורגש בהפגנות ובמאהלים בהם ישבו לעתים משפחות האסירים בשביתת שבת.

 

הפגנות במצרים. ההפיכה סייעה להשלמת העסקה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפגנות במצרים. ההפיכה סייעה להשלמת העסקה(צילום: AFP)

 

גם הזעזועים הפוליטיים הרבים במדינות ערב תרמו להתקדמות בעסקת שליט. ההפיכה במצרים רק תרמה להשלמת העסקה, משום שבתקופת שלטונו של הנשיא המודח, חוסני מובארק, שרר מתח עז בין השלטון המצרי לבין בכירי הנהגת חמאס.

 

כעת, כאשר המנהיג אותו אהבו בכירי חמאס לשנוא ירד מהשלטון, ההידברות עם המתווכים המצריים הפכה נוחה יותר עבור הארגון הפלסטיני, שכן כעת נתפסו המתווכים כהוגנים יותר.

 

ערעור משטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, היווה אף הוא זרז להשלמת העסקה מבחינת חמאס. בחודשים האחרונים התרבו הדיווחים על כך שבחמאס מחפשים להעתיק את מקום מושבה של הלשכה המדינית של התנועה מדמשק למדינה אחרת, וקהיר היא אחת האפשרויות המועדפות על הנהגת התנועה.

 

ניתן להניח כי בצד העסקה מול ישראל, קיבלו בחמאס ערבויות לכך שהם יוכלו להעתיק את מקום מושבם במקרה ומשטרו של אסד יתמוטט. בנוסף, מענה של חמאס למתווה המצרי יכול לעודד את ההנהגה בקהיר לאפשר לארגון לפתוח נציגות בבירתם.

 

עם הפנים לרפיח

לממשלת חמאס בעזה יש גם אינטרסים פנימיים, הקשורים ליחסיהם עם המצרים. בחמאס מנסים להיאבק בסגר הישראלי על רצועת עזה באמצעות פתיחתו המוחלטת של מעבר רפיח. מאז שהוחלף השלטון בקהיר, מצרים החליטה לפתוח באופן חלקי בלבד את המעבר בין עזה לסיני לתנועת פלסטינים, אולם התנועה הזאת עדיין מוגבלת ומצרים עדיין לא הסכימה לדרישה של חמאס שהמעבר ייפתח גם למעבר סחורות ולא רק למעבר אנשים. 

 

הדבר יכול לסייע רבות לרצועה מבחינה כלכלית, בעיקר בשל המאמצים המצרים בחודשיים האחרונים להיאבק בתשתית מנהרות ההברחה שמספקות לחמאס מלבד נשק, גם סחורה שמניעה את הכלכלה העזתית המקרטעת. הסכמה של חמאס לעסקה עלולה גם היא לקדם ולהאיץ את פתיחתו המלאה של מעבר רפיח.

 

נקודה נוספת קשורה דווקא למערכת היחסים הפנים פלסטינית. השגיה התודעתיים האחרונים של הרשות הפלסטינית בעניין הפנייה לאו"ם העלו את יוקרתה של הרשות הפלסטינית ונתנו רוח גבית לתמיכה בה בקרב הפלסטינים.

 

בנוסף, כשהגדה המערבית נמצאת בזינוק כלכלי מרשים - המצב בעזה הוא תמונת ראי הפוכה ובחמאס חוששים שהתמיכה בהם עלולה להיפגע או

 שאולי היא כבר נפגעה. הישג לאומי שבו חמאס משחרר אסירים מכל הפלגים הפלסטינים, כולל מפתח, תגדיל לבטח את התמיכה העממית הפלסטינית בהם גם בגדה המערבית וגם ברצועת עזה, רמז ראשון לכך אפשר לראות בנאום היהיר שנשא חאלד משעל בעקבות השלמת העסקה עם ישראל, והדגשתו שחמאס הביאה לשחרורם של אסירים מכל הפלגים ומכל המחוזות - הגדה, עזה, מזרח ירושלים ואפילו מערביי ישראל. בעקבות התמיכה, חמאס גם יכולה להעלות את דרישותיה כלפי פתח בשיחות הפיוס הפנים פלסטיניות.

 

הסיבות הללו יכולות לשפר את מעמדה של חמאס בקרב האוכלוסייה הפלסטינית ובקרב העולם הערבי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. יחזור בקרוב הביתה?
צילום: נועם רותם
מומלצים