שתף קטע נבחר

גנץ להוריו של שליט: גלעד צפוי לחזור ביום שלישי

הרמטכ"ל שוחח עם נועם ואביבה ואמר להם כי בנם יוטס ממצרים לבסיס במרכז הארץ, ושם הם יוכלו לפגוש אותו. משעל הודה למתווך המצרי, גם נתניהו אמר תודה לטנטאווי: "הסיוע המצרי מחמם את הלב"

1,936 ימים חלפו מאז חטיפת גלעד שליט, אבל ביומיים האחרונים החלה הספירה לאחור - לקראת השחרור. הרמטכ"ל בני גנץ הגיע לבית משפחת שליט, ונפגש עם ההורים נועם ואביבה ועם הסב צבי שליט, שבא לבית המשפחה  לראשונה מאז ההודעה על שחרורו הצפוי של גלעד. הוא אמר להורים ולסב כי העסקה תצא לפועל ביום שלישי, בכפוף להכרעת בג"ץ בנוגע לעתירות צפויות נגד שחרור האסירים.

 

גנץ בישר להורים כי גלעד יוטס ממצרים לבסיס חיל האוויר במרכז הארץ, ושם יוכלו בני המשפחה לפגוש אותו לראשונה - אחרי כמעט 2,000 יום בשבי חמאס.  ynet העביר שידור חי מביקור הרמטכ"ל במצפה הילה.

 

כחלק מההכנות האחרונות לביצוע עסקת השבויים, נפגש הערב (יום ה') בקהיר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עם ראש המודיעין המצרי, מוראד מוואפי, ששימש כמתווך העיקרי בין ארגונו לישראל בעסקת שליט.  

 

גלעד בדרך הביתה - כל הכתבות והעדכונים בעמוד מיוחד :

 

לאחר שיחתו עם הרמטכ"ל, אמר נועם שליט כי "הפרטים עדיין אינם ידועים". ראש מטה שליט, שמשון ליבמן, אמר כי הפך "ליו"ר מטה ההכנות לקבלת גלעד". לדבריו, "נתארגן בצורה ראויה כדי שכולם יוכלו לראות עד כמה היישוב הזה שמח".

 

למצפה הילה הגיע גם צבי רגב, אביו של אלדד רגב, שנחטף ונהרג בלבנון לפני חמש שנים. "אני מאוד שמח בשביל נועם ואביבה, מאוד-מאוד", אמר רגב, שגופת בנו הוחזרה לפני שלוש שנים, ביחד עם גופת אהוד גולדווסר. "ההבדל הוא גדול ממה שאנחנו קיבלנו, אבל אני איתם, אני כל הזמן איתם. מאוד התרגשתי כששמעתי את הידיעה המשמחת שגלעד יגיע".

 

מוקדם יותר דיווחה סוכנות הידיעות המצרית הרשמית כי חאלד משעל ומשלחת שנלווית אליו דנה עם מוואפי בדרכים ליישום העסקה. "אנחנו מודים למצרים שהובילו את המשא ומתן הקשה", אמר משעל. גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודה למצרים.

 

"החוטפים צילמו סרט שתיעד את תקופת השבי"

נתניהו שוחח עם ראש המועצה הצבאית העליונה של מצרים, מוחמד חוסיין טנטאווי, והודה לו בשם מדינת ישראל על התיווך המצרי בעסקת שליט. מלשכת נתניהו נמסר כי ראש הממשלה הדגיש בשיחה את המאמץ האינטנסיבי והמוצלח שהשקיעה מצרים בחודשים האחרונים כדי להביא להשלמת העסקה, ואמר לטנטאווי: "הסיוע שלכם מחמם את לבם של כל אזרחי ישראל".

 

אביבה ונועם שליט. סופרים לאחור (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אביבה ונועם שליט. סופרים לאחור(צילום: אביהו שפירא)

 

שר האסירים של ממשלת חמאס, סלאח עארורי, סיפר כי האסירים המשוחררים שעתידים לשוב לרצועת עזה או להיות מגורשים לחו"ל, יועברו תחילה למצרים וישהו שם עד שגם גלעד שליט יימסר לידי קהיר. עארורי הוסיף כי גירושם של האסירים הפלסטינים לחו"ל הוא פשרה בין דרישות ישראל וחמאס.

 

בינתיים, הודיע הצלב האדום הבינלאומי כי הוא כבר מנהל מגעים עם ישראל והפלסטינים כדי לשמש מתווך נייטרלי בהוצאת העסקה אל הפועל: "הצענו את שירותינו לשני הצדדים, ואנחנו דנים איתם כעת", ציין דובר הארגון.

 

דובר ועדות ההתנגדות העממית, אבו מוג'אהד, אומר כי חוטפיו של שליט צילמו סרט וידאו המתעד את תקופת השבי שלו. הוא גילה זאת במהלך ראיון שקיימו איתו ברדיו "א-שמס" הערבי-ישראלי. לדבריו, הסרט יפורסם רק לאחר השלמת העסקה, ובו ניתן יהיה לראות כי שוביו של שליט התייחסו אליו "היטב ובכבוד, כפי שנדרש מהם על פי ההלכה האיסלאמית".

 

יעלון: "העסקה - ניצחון גדול לחמאס"

עסקת חילופי השבויים, במהלכה ישוחררו אלף אסירים פלסטינים ו-27 אסירות

תמורת שליט, אושרה בממשלה ברוב גדול - 26 תומכים לעומת 3 מתנגדים. אחד מהם היה השר לעניינים אסטרטגים, משה (בוגי) יעלון. בהודעה שהוציא, פירט הרמטכ"ל לשעבר את הטיעונים שהעלה בישיבה הדרמטית נגד העסקה. 

 

"הלב אומר כן, אך הראש אומר לא", אמר יעלון. בדיון הזה אל לנו להתייחס לא למשפחת שליט על אף שכאבה גדול, ולא למשפחות נפגעי הטרור, שגם כאבן גדול צריך להיות ברור לנו, מתוך ניסיוננו, שהמחבלים שאנו משחררים יביאו לרצח של עשרות ואולי מאות ישראלים. "מעבר לכך, מימוש העסקה יהווה ניצחון גדול לחמאס, ומבחינתנו זו כניעה לטרור". גם בחיזבאללה טענו לאותה שורה תחתונה וכינו את העסקה: "ניצחון גדול על הציונים".


פורסם לראשונה 13/10/2011 17:57

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרמטכ"ל גנץ, הערב
צילום: חגי אהרון
במצפה הילה מחכים לגלעד
צילום: AP
משעל. הודה למצרים
צילום: AFP PHOTO/HAMAS, HO
מומלצים