שתף קטע נבחר

עסקת גלעד שליט אושרה: "מחכים לחבק אותו"

אחרי 1,935 ימים בשבי, גלעד שליט אמור לחזור הביתה בשבוע הבא במטוס חיל האוויר מקהיר. הממשלה אישרה את עסקת השבויים, במסגרתה ישוחררו 1,027 פלסטינים. אביבה שליט מחכה לראות את הבן, האב נועם עדיין מאופק: "המעגל ייסגר רק כשנראה את גלעד יורד במדרגות"

אחרי אינספור שעות מו"מ ותקוות שווא - ממשלת ישראל קיבלה החלטה דרמטית והיסטורית שתביא לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט בתוך מספר ימים. השרים אישרו אמש (ג') את עסקת חילופי השבויים עם חמאס, במסגרתה ישוחררו 1,027 אסירים פלסטינים בשני שלבים. 26 שרים הצביעו בעד העסקה, שלושה התנגדו - אביגדור ליברמן, עוזי לנדאו ומשה (בוגי) יעלון. "אנחנו מחכים לחבק את גלעד, אבל המעגל ייסגר רק כשנראה אותו יורד במדרגות", אמרו הוריו נועם ואביבה.

 

גלעד שליט - הכתבות האחרונות ב-ynet:

 

במאהל משפחת שליט התחבקו בעת ששמעו על החלטת הממשלה, והחלו לחגוג את העובדה שרק ימים נותרו עד לחזרתו של הבן שנחטף לרצועת עזה לפני 1,935 ימים. נועם שליט הזכיר כי ההסכם נחתם ביום סמלי: "היום ציינה משפחת ארד 25 שנה לנפילתו של רון ארד, והשמחה שלנו מהולה בעצב של משפחת ארד, שלא זכתה לראות את רון חוזר הביתה".

 

 • השיבה והמחיר. עסקאות שבויים קודמות
 • קלטת אחת, 3 מכתבים, 1,935 ימים. הזמן החטוף

   

  "אנחנו מבקשים לחזק ולברך את ראש הממשלה על ההחלטה האמיצה ועל המנהיגות שגילה", הוסיף האב שמחכה לבנו יותר מחמש שנים. "למרות הזמן הרב שעבר ולמרות שהוא ראש הממשלה השני מאז שגלעד נפל בשבי, למרות זאת, הוא הצליח לעשות את זה. אנחנו מודים לכל הפעילים, שהיו איתנו, תמכו בנו והלכו איתנו במאבק הארוך והסיזיפי הזה. העניין ייסגר כשנראה את גלעד יורד במדרגות, אז נוכל להגיד שהמעגל נסגר".

   

  גם אביבה שליט ניסתה להישאר מאופקת ביום כל-כך מרגש: "לא ניתן לבטא את השמחה, אבל עד שלא נראה את גלעד אנחנו מאופקים, ולא נותנים לרגשות להתפרץ. אנחנו מחכים לקבל את גלעד הולך על רגליו, עם חיוך גדול וחיבוק גדול". 

   

  האב נועם, שנשאל לגבי המחיר - 1,027 אסירים - ענה: "לא אנחנו עשינו את העסקה, זו עסקה שמדינת ישראל קבעה. לצערנו המחיר לא קל, אבל לא אנחנו אחראים על המחיר. אני לא פרשן צבאי, אני בסך הכל אבא של גלעד שמחכה שיחזור הביתה". הוא אמר כי המאהל סיים את תפקידו, ובקרוב בני המשפחה יחזרו לביתם, מצפה הילה.

   

  לנדאו: העסקה - ניצחון לטרור

  אחרי ההצבעה הדרמטית, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "זוהי החלטה קשה, אך מנהיגות נבחנת ברגעים כאלה, ביכולת לקבל החלטות קשות. אני מחזיר את גלעד שליט הביתה, להוריו נועם ואביבה, לאחיו יואל, לאחותו הדס, לסבו צבי ולכל עם ישראל".

   

  זמן לחיוכים במאהל שליט (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  זמן לחיוכים במאהל שליט(צילום: אוהד צויגנברג)

   

  שר הפנים, אלי ישי, תמך בעסקה יחד עם יתר שרי ש"ס. "זו החלטה מאוד קשה,

  מורכבת, אך מתבקשת", אמר ישי לאחר ההצבעה. "זו עסקה כואבת, אך היה עדיף לגמור את זה היום. אנחנו כולנו זוכרים את מקרה רון ארד, שאילו היה מגיע היום לממשלה לא היה אחד שהיה מצביע נגד".

   

  השר להגנת העורף, מתן וילנאי, אמר בישיבה: "מדובר בהחלטה קשה, אבל אין לנו ברירה. יש לנו מחויבות עמוקה להחזיר כל חייל חטוף חזרה הביתה ואני סומך על צה"ל ומערכת הביטחון שתדע להתמודד עם ההשלכות שיהיו לעסקה בשטח". וילנאי הוסיף כי הוא "מחזק את ידי המתנגדים לעסקה ומבין אותם, אבל הדבר הנכון לעשות הוא להצביע בעד".

    

  חגיגות גם בעזה. 1,027 אסירים ישוחררו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  חגיגות גם בעזה. 1,027 אסירים ישוחררו(צילום: רויטרס)

   

  אחד משלושת השרים שהתנגדו לעסקה, עוזי לנדאו, הסביר את הצבעתו: "כולם מתפללים שגלעד שליט יבוא הביתה בריא ושלם, אבל העסקה היא ניצחון גדול של הטרור, פגיעה בהרתעה ובביטחון ישראל".

   

  מי ישוחרר ומי לא?

  במסגרת העסקה תשחרר ישראל 1,027 אסירים פלסטינים. עסקת שליט תצא

  לפועל בשני שלבים. בשלב הראשון ישוחררו 450 אסירים פלסטינים בתמורה להחזרת החייל החטוף, ו-577 האסירים הנותרים ישוחררו לאחר ששליט ישוב הביתה.

   

  מטוס של חיל האוויר צפוי לאסוף את שליט בקהיר, שם יקבלו את פניו נציגי מערכת הביטחון. אנשי חיל הרפואה יבדקו אותו. לפי ההערכות - מצבו הבריאותי טוב והוא לא יזדקק לאשפוז עם שובו. בני משפחתו צפויים לראותו לראשונה בבסיס חיל האוויר עם הנחיתה. את שליט צפוי ללוות פסיכולוג של מערכת הביטחון, במקביל לתשאול המודיעיני שיעבור. ההיערכות בצה"ל כוללת גם את המשטרה הצבאית ואת חטיבת דובר צה"ל, שמתכוננים ל"מגה אירוע" תקשורתי.

   

  מן הצד השני, כל 27 האסירות הפלסטיניות ישוחררו, כולל אמנה מונא, שפיתתה את הנער אופיר רחום והובילה להירצחו. מונא תגורש לעזה או לחו"ל, יחד עם אחלם תמימי, שהסיעה את המחבל המתאבד לפיגוע במסעדת סבארו בירושלים. בנוסף להן, יגורשו עוד 201 אסירים לעזה או לחו"ל. ישראל תשחרר 110 אסירים ליהודה ושומרון (מתוכם 14 למזרח ירושלים), 131 אחרים ישובו לבתיהם בעזה ושישה אסירים ערבים-ישראלים ותיקים יחזרו אף הם לבתיהם. פרט למונא ולתמימי, ישחררו לבתיהן 25 אסירות. ה-450 שישוחררו כוללים 280 אסירים שנגזר עליהם מאסר עולם אחד או יותר. האסירים שישוחררו בסבב הראשון אחראים למותם של 599 ישראלים. בין המשוחררים גם מחמד שרתחה - מחוטפי ורוצחי אילן סעדון ואבי סספורטס; ג׳יהאד יע׳מור - רוצח נחשון וקסמן; אימן אבו-תלול - רוצח שחר סימני; מאג׳ד אבו-קטיש - רוצח שוטר מג״ב ניסים טולדנו.

   

  חאלד משעל. 280 אסירי עולם ישוחררו (צילום: AFP PHOTO, HAMAS, HO ) (צילום: AFP PHOTO, HAMAS, HO )
  חאלד משעל. 280 אסירי עולם ישוחררו(צילום: AFP PHOTO, HAMAS, HO )

   

  בין האסירים "הכבדים" שיישארו בכלא ניתן למנות את עבדאללה ברגותי, ממפקדי הזרוע הצבאית בחמאס; עבאס א-סייד, מתכנן הפיגוע במלון פארק בנתניה; אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית, שנחשב למתכנן רצח השר רחבעם זאבי (גנדי); איברהים חלאד; ג'מאל אבו אל-היג'א, בעבר ראש הזרוע הצבאית של חמאס בג'נין; חסן סלאמה, שנשפט ב-1996 ל-38 מאסרי עולם ואברהים חאמד, שאחראי לפיגועים בהם נרצחו 82 ישראלים.

   

  ראש השב"כ, יורם כהן, אמר כי "ה-450 שהסכמנו לשחרר זה מספר גדול, אבל 300 עוזבים את השטח לעזה או לחו"ל כך שצמצמנו את השטח". לדבריו, ישראל לא התחייבה שלא לחסל את המשוחררים: "משבשלו התנאים אנחנו חושבים שנכון לעשות את העסקה, כי כרגע אין לנו תוכנית אחרת להביא את גלעד הביתה. זו עסקה קשה לעיכול גם עבור המשפחות שאיבדו את יקריהן, אבל אנחנו לא יכולים לחכות. אם נחכה אולי לא נוכל להביא את גלעד הביתה". 

   

  יואל שליט. יתאחד בקרוב עם אחיו (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
  יואל שליט. יתאחד בקרוב עם אחיו(צילום: נועם מושקוביץ)

   

  בחמאס כבר מדברים על לוח זמנים. סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא

  אבו מרזוק, אמר אמש בראיון לתחנת הטלויזיה "אל-אקצא" כי חמאס תפרסם את רשימת האסירים המלאה רק בעוד שלושה ימים, למרות שבישראל הדבר צפוי לקרות היום. לדבריו, עסקת חילופי השבויים תצא אל הפועל בעוד שישה ימים.

   

  גלעד שליט נחטף לרצועת עזה ביוני 2006. מאז התקיימו נסיונות רבים על-מנת להגיע לעסקה, בה הוא ישוחרר תמורת אסירים פלסטינים. סבבי השיחות הקודמים נפלו פעם אחר פעם על סוגיות כמו שחרור אסירים פלסטינים עם דם על הידיים ורצונה של ישראל שחלק מהאסירים המשוחררים לא ישובו לשטחים הפלסטיניים, אלא יגורשו לחו"ל. בסך הכל לא יוחזרו לגדה 203 אסירים.

   

  Read this article in English


 •  

  בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי, אביעד גליקמן ויואב זיתון
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גלעד שליט. חוזר הביתה
  צילום: נועם רותם
  ההמתנה הגיעה לקיצה. אביבה שליט
  צילום: EPA
  בעזה מחכים לחזרת האסירים
  צילום: חסן שעלאן
  מומלצים