שתף קטע נבחר

הערבים והפלסטינים חוגגים בי-ם ובאום אל-פאחם

בכניסה לכלא עופר חגגו עשרות עם דגלי פלסטין וחמאס. בעיסאוויה שבמזרח י-ם חיכו בני משפחות האסירים עם חולצות ועליהן תמונותיהם: "הוא לא יחזור לטרור, זה נגמר", אמר קרוב של אסיר משוחרר. חגיגות גם בכניסה לעיר שבוואדי ערה

לפני שהמוני האסירים המשוחררים החלו לזרום לתוך רצועת עזה, החלו החגיגות. עשרות פלסטינים התאספו הבוקר (יום ג') ליד כלא עופר הסמוך לרמאללה, וחגגו את יציאתם של האסירים הפלסטינים לחופשי במסגרת עסקת חילופי השבויים, שבה ישוב הביתה החייל החטוף, גלעד שליט. גם במזרח ירושלים ובאום אל-פאחם נרשמו חגיגות.

 

 

ליד הכלא שבו רוכזו אסירים ביטחוניים הניפו החוגגים דגלי פלסטין ודגלים ירוקים של חמאס, התנועה שיחד עם שלושה ארגונים אחרים חטפה את גלעד שליט. הם השמיעו קריאות בעד האסירים, רבים מהם רוצחים של ממש עם דם על הידיים. לנקודה שבה עוכבו העיתונאים מחוץ למחנה עופר הגיע חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי), כשהוא נושא שלט שעליו נכתב: "בשם הנרצחים שבדרך". אלדד אמר: "כולם מדברים בשם גלעד שליט, אני הגעתי לדבר בשם הנרצחים הבאים. גם הם הילדים של כולנו".

 

חוגגים את שחרור האסירים ליד כלא עופר (צילום: בן קלמר ) (צילום: בן קלמר )
חוגגים את שחרור האסירים ליד כלא עופר(צילום: בן קלמר )

 

חגיגות החלו גם במזרח ירושלים, שם נערכים לקליטת האסירים תושבי האזור שישוחררו. בעיסאוויה התאספו הבוקר תושבים בכניסה לכפר, בהמתנה לאסירים. בתוך הכפר נראו מכוניות נוסעות עם דגלי פלסטין לאות שמחה.

 

ליד מחנה עופר, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
ליד מחנה עופר, הבוקר(צילום: נועם מושקוביץ)

 

בשעת בוקר מוקדמת הגיע לאזור כלי רכב ובו אנשי משפחות האסירים חאלד מיחסן וסאמר מוסטפה, שניהם תושבי עיסאוויה. בני המשפחות נראו נרגשים, ואחיינו של מיחסן, מוחמד, עמד עם חולצה שעליה התנוססה תמונתו של חאלד. הוא דמע, וסיפר כי ב-22 שנות חייו מעולם לא ראה את דודו חופשי. חאלד נכלא ב-1986. "הוא לא יחזור לטרור, זה נגמר", טען

מוחמד, "אנחנו רוצים לחיות בשלום, וחאלד רוצה רק לחזור לאשתו ולילדים שלו ולחיות איתם".

 

ככל שנקפו השעות התאספו עוד ועוד תושבים בכניסה לעיסאוויה, עד שמספרם הגיע למאות. בתוך ההמון הוצבה מכונית מקושטת בתמונותיו של האסיר חאלד ובדגלי פלסטיקה, וממנה בקעה מוסיקה רמה. "אנחנו רוצים שלום, אבל איזה שלום ישראל נותנת לנו?", אמר מוחמד, תושב הכפר. "כל עוד הכיבוש הישראלי בעזה נמשך, אנחנו הפלסטינים נעשה הכל כדי להתקיים וכדי לשחרר את האסירים מהכלא הישראלי". מוחמד לא שלל את האפשרות שעוד חיילים ישראלים יחטפו לצורך מקח מול ישראל. "זהו יום חג לעם הפלסטיני", אמר.

 

הכניסה למחנה עופר, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הכניסה למחנה עופר, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)

 

גם באום אל-פאחם התכנסו מאות תושבים בכניסה לעיר, לקראת שחרורו של תושב העיר, מוחמד מחאג'ה, במסגרת עסקת שליט. בתו של האסיר אמרה ל-ynet: "אנחנו מחכים לאבא שלי בסבלנות ובדאגה. התגעגעתי אליו מאוד, ואני מחכה לחבק

אותו ולגעת בו. הרבה שנים לא יצא לי לנשק אותו או לדבר איתו באופן חופשי, והיום הזה הוא בשבילנו היסטורי. לא נשכח אותו בחיים".

 

עסקת חילופי השבויים החלה בסביבות השעה 2:30 בלילה, כשראשוני האסירים עזבו את בית הכלא "השרון". אחרי השעה 6:00 בבוקר כבר היו כל 477 האסירים שישוחררו במסגרת עסקת חילופי השבויים בנקודות הגבול, והחלה ההמתנה לבואו של גלעד שליט. אחרי 7:00 בבוקר דיווחו מקורות בחמאס ובמצרים כי שליט הועבר לידי המצרים, בדרכו לישראל, ובמקביל החל שחרור האסירים בפועל.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, חסן שעלאן ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכים לאסירים הבוקר במעבר עופר
צילום: נועם מושקוביץ
חגיגה ליד בית הכלא הסמוך לרמאללה
צילום: בן קלמר
מעבר כרם שלום, הבוקר
צילום: רויטרס
מומלצים