שתף קטע נבחר

חולצה גורילה נדירה שנחטפה ממשפחתה בקונגו

שאמאבוּ, גור גורילת שפלה מזרחית נדירה בן שנה וחצי, נחטף ע"י ציידים בקונגו ממשפחתו בטבע. סוחרים שדרשו עבורו 40 אלף דולר, נעצרו בתום מבצע עוקץ מורכב ע"י פקחי רשות הטבע. הגורילות מצויות בסכנת הכחדה חמורה

מבצע להצלת גורילה נדירה וצעירה, שנחטפה ממשפחתה בקונגו, הסתיים בשלום בתחילת החודש. הציידים שככל הנראה הרגו את אמו ובני משפחתו של הזכר בן השנה וחצי, נעצרו לאחר שניסו למכור את החיה לפקחים שהתחזו לקונים. הזכר הצעיר ישוקם, אך לא יושב לטבע.

 

רשויות הטבע בקונגו מודאגות נוכח העלייה המשמעותית בחטיפות וסחר בגורי גורילות נדירות באזור רואנדה וקונגו. בתחילת החודש, בעקבות שמועות על גור גורילה ממין שפלה מזרחית שנתפס על ידי ציידים בקונגו ונלקח בכוח ממשפחתו בטבע, החל מבצע חשאי לאיתור המוכרים והציידים.

 

לאחר שהגיע מידע מודיעיני על זהות המוכרים. פקחי רשות הטבע בקונגו, הצליחו ליצור עמם קשר ונפגשו עימם בעיר הסמוכה לגבול המערבי של פארק וירונגה במדינה.

 

הפקחים, לבושים בבגדים אזרחיים, התחזו לרוכשים פוטנציאליים של חיות בר. בתום משא ומתן בו הגיעו להסכמה על מחירה של הגורילה הצעירה. הציידים דרשו עבור הגור מחיר של 40 אלף דולר. הגורילה שהוסלקה בתיק טיולים גדול, נמסרה לידי הפקחים ורק לאחר מכן, חשפו את זהותם ועצרו את שלושת החשודים בציד וסחר בחיות בר.

 

צילום: Congolese Wildlife Authority

 

 

הערכה: הציידים הרגו את משפחת הגורילה כדי לחטוף את הגור

הפקח כריסטיאן שאמאבוּ, שהוביל את מבצע העוקץ החשאי, העריך כי האם של הגור וגורילות אחרות במשפחה נהרגו על ידי הציידים כדי שניתן יהיה ללכוד את הגור. "זה קשה ביותר להפריד בין גור גורילה למשפחתו, אך הציידים לעולם לא יודו שעשו זאת", הוא אמר בהודעת הארגון.

 

לדברי רשויות הטבע במדינה (ICCN), הסחר בגורי גורילות הרים ושפלה מזרחית במזרח קונגו, נמצא במגמת עליה מדאיגה וזהו שיא שלילי השנה בכל הנוגע לציד וסחר בחיות הבר הנדירות. מאז אפריל הצליחו פקחים להציל שתי גורילות שפלה מזרחיות מציידים בדרום מזרח קונגו ובאוגוסט הצילה המשטרה ברואנדה גורת גורילת הרים שניסו להבריחה למדינה.

 

"אנחנו מאוד מודאגים מהשוק המתפתח לדרישה לגורי גורילות. הדבר מזין את תופעת הציד המסוכנת באזורים בהם עדיין שולטים המורדים במזרח המדינה", אמר ד"ר עמנואל דה-מירודה, מנהל פארק וירונגה בו מצויות גורילות הרים וגורילות שפלה. "אנחנו חסרי אמצעים לשלוט בסחר העולמי בגורי הגורילות, אך הפקחים שלנו עושים הכל כדי לעצור זאת בשטח".

 

רווח חייתי: 15-40 אלף דולר לכל גורילה

כיום בטבע נותרו פחות מ-3,000 פרטים בלבד של גורילות שפלה מזרחית, בהשוואה לפחות מ-18 אלף גורילות לפני יותר מעשור. גם מצבן של גורילות ההרים אינו מזהיר ולמרות פעולות להגן עליהן מפני ציידים, מספרן כיום מוערך בפחות מ-790 גורילות. 

 

על פי הערכות, מכירה של גורי גורילות עשויה להניב רווחים גדולים לסוחרים, בשיעור של 15-40 אלף דולר. לדברי המחלצים, רבים מהגורים שנחטפים מהוריהם בטבע, סובלים מפציעות ושפשופים באזור הידיים, הרגליים והמותניים, כתוצאה מקשירתם בחבלים על ידי הציידים, כדי שלא ימלטו.

 

"החיות לרוב נמצאו במצב של שקט הלם, דבר שאינו מפתיע, לאחר שהם נאלצים לשהות קרוב ליד שוביהם האנושיים", אומרת ד"ר יאן ראמר, וטרינרית הלוקחת חלק בפרוייקט לטיפול בגורילות הרים בפארק וירונגה. "הגורילות מצויות בעקה גדולה וסובלות בדרך כלל מתזונה לקויה".

 

הוטרינרית סיפרה כי הגורילה היתומה שזכתה לשם "שאמאבו", על שם הפקח שהציל אותה, נמצאת במצב גופני טוב למדי, למעט טפילים ועור יבש. "הוא מחזיק בידיו ורגליו קרוב לגופו, כתוצאה מהמתח ומפנה את ראשו לצד ברגע שהוא מפוחד", אמרה הוטרינרית.

 


צילום: Congolese Wildlife Authority

שאמאבו מקבל ויטמינים במרפאה (צילום: Congolese Wildlife Authority)

 

לא ישוב לטבע בתום תהליך השיקום

על פי הערכות שונות, יעד המכירה של הגורילה הוא ככל הנראה לגני חיות שאינם תחת פיקוח באסיה או ברוסיה, או לבעלי ממון בעלי גני חיות פרטיים או בעלי אוסף של חיות אקזוטיות נדירות, שמוכנים לשלם סכומים גבוהים עבור הגורילות הנדירות.

 

כיום בקונגו חל איסור בחוק לצוד או לסחור בגורילות, הנחשבות למין מוגן והעונש עלול להגיע, במידה והסוחרים יורשעו בבית המשפט הוא עד כעשר שנות מאסר.

 

הגורילה זוכה לטיפול רפואי מסביב לשעון מאחר שמדובר בזכר פגיע שעדיין לא מסוגל לחיות בכוחות עצמו וזקוק למגע צמוד כדי להרגיש בטוח. כעת צפוי לזכר הצעיר תקופת הסגר בת 30 ימים במקלט מיוחד לגורילות שפלה במערב המדינה. הסיכויים לכך שהוא ישוב לטבע בבגרותו קלושים וככל הנראה הוא יבלה את חייו במקלט לחיות בר במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגורילה הקטנה לאחר החילוץ מהציידים
צילום: Congolese Wildlife Authority
טיפול מסביב לשעון במקלט לגורילות יתומות בקונגו
צילום: Congolese Wildlife Authority
נבדקת ע"י וטרינרים
צילום: Congolese Wildlife Authority
לא תשוב לטבע
צילום: Congolese Wildlife Authority
מומלצים