שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נתניהו: חיבקתי את גלעד והחזרתי אותו להוריו

גלעד שליט נפגש עם משפחתו בבסיס תל נוף, ולפני כן פגש את ראש הממשלה והצדיע לו ולרטמכ"ל: "ליוויתי אותו להוריו ואמרתי להם 'החזרתי את בנכם הביתה'", סיפר נתניהו. על המחיר: "עמדנו על עקרונותינו, חמאס התרכך, חשבתי על רון ארד"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, סיפר בצהריים (יום ג') בבסיס תל נוף על הפגישה המרגשת שלו עם גלעד שליט, שהצדיע לו עם רדתו ממסוק חיל האוויר: "חיבקתי אותו ברדתו מהמטוס, ליוויתי אותו להוריו ואמרתי להם 'החזרתי לכם את בנכם הביתה'". נתניהו הבהיר ש"גם אם המחיר צומצם, הוא עדיין כבד".

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות והפרשנויות

כל קטעי הווידאו על חזרת שליט

 

גלעד שליט מצדיע לנתניהו בגיעו לתל-נוף (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
גלעד שליט מצדיע לנתניהו בגיעו לתל-נוף(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"אזרחי ישראל. ביום הזה כולנו מאוחדים בשמחה ובכאב", פתח ראש הממשלה את דבריו. "לפני שנתיים וחצי חזרתי לתפקיד ראש הממשלה. אחת המשימות המרכזיות והמורכבות שמצאתי על שולחני ואותה שמתי על לוח לבי הייתה להחזיר את חיילנו החטוף גלעד שליט הביתה. היום המשימה הזאת הושלמה".

 

גלעד סוף סוף בבית - הכתבות האחרונות:

 

נתניהו דיבר על ערכי הערבות ההדדית: "תמיד ידעתי שאם אני או חבריי ניפול בשבי, ממשלת ישראל תעשה כל שביכולתה כדי להחזירנו הביתה וזהו הדבר שעכשיו ביצעתי כראש ממשלת ישראל. אני מאמין שערבות הדדית איננה רק סיסמה. היא אחת מאבני היסוד של קיומנו, אבל לנגד עיניי עמד גם צורך נוסף: הצורך לצמצם ככל האפשר את הסכנה לביטחון אזרחי ישראל. לשם כך הצבתי שתי דרישות ברורות - הראשונה שצמרת חמאס, הכוללת רבי מרצחים, תישאר בכלא, והשנייה -שרובם המכריע של המשוחררים יגורשו או יישארו מחוץ ליהודה ושומרון, כדי להרחיק אותם מהיכולת לפגוע באזרחנו".

 

המשימה הושלמה. נתניהו מביט במשפחת שליט (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
המשימה הושלמה. נתניהו מביט במשפחת שליט(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

נתניהו הדגיש: "במשך שנים החמאס התנגד בתקיפות לדרישות אלו, אבל לפני מספר חודשים קיבלנו סימנים ברורים שהוא מוכן לסגת מהתנגדותו זו. במשך ימים ולילות התנהל בקהיר משא ומתן עיקש בתיווך ממשלת מצרים. עמדנו על שלנו. ומשהתקבלו עיקר דרישותינו, נדרשתי להכריע. אני יודע היטב שהכאב של משפחות נפגעי הטרור הוא כבד מנשוא, קשה לראות את בני העוולה שרצחו את יקיריהם משתחררים בטרם מילאו את מלוא עונשם, אך גם ידעתי שבנסיבות המדיניות הנוכחיות זהו ההסכם הטוב ביותר שנוכל להשיגו".

 

רה"מ: כאן לא חוגגים שחרור רוצחים

נתניהו אמר כי לא רצה שגורלו של שליט יהיה כגורל רון ארד, וכי זכר את כמיהתה של אמו של רון - בתיה ארד - לראות את בנה, כמיהה שלא נענתה עד יום מותה. הוא הבהיר: "נמשיך להילחם בטרור, וכל מחבל משוחרר שיחזור לטרור - דמו בראשו". עוד הוסיף נתניהו: "מדינת ישראל נבדלת מאויביה - כאן לא חוגגים שחרור של רוצחים, כאן לא נושאים על כפיים את אלה שגדעו חיים, להיפך - אנחנו מאמינים בקדושת החיים, אנחנו מקדשים את החיים".

 

לפני המשפחה, חיבוק מראש הממשלה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
לפני המשפחה, חיבוק מראש הממשלה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

גם הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, נשא דברים בטקס בתל-נוף. "היום נסגר מעגל שהחל ב-25 ביוני 2006, עת הותקף טנק צוות 2 של פקודת מחץ ובו גלעד שליט וחבריו, סגן חנן ברק ז"ל, סמל ראשון פבל סלוצקר ז"ל וסמל ראשון רועי שייבדל לחיים ארוכים. לאור החלטת ממשלת ישראל, ועם חזרתו של רב סמל גלעד שליט, משימת הכוח באה היום, לאחר למעלה

מ-5 שנים, לסיומה. זו סגירת מעגל משימתית וערכית עבור עם ישראל, עבור צה"ל, עבור משפחתו, ועבור רב סמל גלעד שליט עצמו". הוא הבטיח כי צה"ל ימשיך ללוות את גלעד ומשפחתו, וכי הוא מחבק גם את המשפחות השכולות ונפגעי הטרור.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר כי מדובר ביום חשוב ומרגש לעם ישראל כולו. "הוא נראה בסדר גמור, בשליטה עצמית", העיד ברק על שליט. "כמפקדיו של גלעד שליט וממשלת ישראל, היה באחריותנו לנקוט כל מהלך ראוי ואפשרי, גם במחיר כואב, אבל לא בכל מחיר. אנו זוכרים היום גם את חנן ברק ופבל סלוצקר ז"ל, חבריו של גלעד לטנק שנהרגו ביום שנחטף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיבוק מאבא
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
גלעד עם מדי צה"ל אחרי שובו לישראל
צילום: דובר צה"ל
חגיגות במוקאטעה ברמאללה עם שובם של האסירים
צילום: בן קלמר
אסירים ששוחררו בעסקה בהגיעם לעזה
צילום: רויטרס
מומלצים