שתף קטע נבחר
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

חוטפי שליט מספרים על רגעיו הראשונים בשבי

ועדות ההתנגדות חשפו פרטים חדשים על השעות שאחרי אירוע החטיפה בכרם שלום. "הוא פחד וענה מהר לשאלות. לא עינינו אותו, העברנו לחמאס שיכול היה להחזיקו בסודיות. מצבו הרפואי והנפשי נשמר באדיקות - לטובת עסקה עתידית", טוענים בעזה

יומיים לאחר השלמת השלב הראשון בעסקה לשחרור גלעד שליט, ופרטים חדשים על תקופת החזקתו בשבי נחשפים על ידי הפלסטינים. בין היתר, מתוארות שעותיו הראשונות לאחר אירוע החטיפה, השאלות איתן התמודד וזהות האנשים שהחזיקו בו. לדבריהם, שליט לא עונה ותנאיו בשבי נשמרו באדיקות, כיוון שערכו לישראל היה ידוע. "כליאתו של שליט דרשה נהלים ברורים ומורכבים, בנוסף לסבלנות ומחויבות לכללים ביטחוניים", מבהירים בוועדות ההתנגדות, ארגון שהיה שותף לחטיפה.

 

 

על פי מזכ"ל ועדות ההתנגדות, זוהיר קייסי, לעיתון "אל-חיאת", הראשון לתחקר את שליט בשבי היה מפקד הזרוע הצבאית של הארגון, עמאד חמאד, ששאל את שליט לשמו, אזרחותו, דתו ותפקידו הצבאי. לדברי קייסי, שליט היה מפוחד, אך ענה במהירות על השאלות. חמאד עצמו נהרג לאחר מתקפת הטרור בדרום, בפעולת צה"ל בה חוסלה כל הנהגת ועדות ההתנגדות העממית.

 

שעות ספורות לאחר החטיפה נמסר שליט, בהסכמת שוביו, לגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, בין היתר בשל יכולתה לשמור עליו במקום סודי. באשר לתנאיו בשבי, אמר קייסי כי "הוא הוחזק בתנאים טובים והומניים, יותר טובים מהתנאים שבהם ישראל מחזיקה את האסירים שלנו. הוא צפה בטלוויזיה ושמע רדיו, ושמרנו באדיקות על מצבו הרפואי הפיזי ועל מצבו הנפשי".

 

שליט ואמו מטיילים במצפה הילה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
שליט ואמו מטיילים במצפה הילה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

קייסי דחה בתקיפות את הטענות כי שליט עונה בשבי, והדגיש כי נעשה מאמץ לשמור על מצבו כדי לקבל תמורתו מספר רב של אסירים. לדבריו, פציעתו היתה קלה וטופלה באופן שהביא להחלמתו המלאה. "כליאתו של שליט דרשה נהלים ברורים ומורכבים, בנוסף לסבלנות ומחויבות לכללים ביטחוניים, כדי למנוע מישראל, מסוכנים בשטח וכן ממנגנוני מודיעין זרים להשיג כל מידע עליו או לאתרו".

 

מיד לאחר החטיפה, על פי קייסי, העבירו מספר מדינות ערביות מסרים לחוטפים, בהם דרשו מהם לשחררו "ללא תמורה, כדי שלא נשלם על כך מחיר גבוה, ואת הריסתה של רצועת עזה". הוא הוסיף כי הפלגים דחו את הדרישה ואת האיומים. "ישראל ניסתה ללחוץ עלינו בהריגת מספר רב של פעילים בעקבות חטיפתו, אך ההתנגדות והעם הפלסטיני עמדו איתן". 

 

בתוך כך, הובילה השלמת השלב הראשון בעסקה את החמאס לנסות ולהבליט הישגים פנימיים ופשרות מצד ישראל. "זה היום המאושר בחיי", אמר אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, בהתבטאות נדירה שהעניק במצרים לכתבת העיתון "אל-חיאת", לפני שעזב את הבירה המצרית.

 

ג'עברי נטל חלק פעיל במימוש עסקת שליט, ונראה כשהוא מוביל את החייל החטוף לידי המצרים. "ישראל הסכימה לבסוף לשחרר מחצית מהאסירים לאחר שלא הסכימה לשחרר ולו אחד מהם", התייחס לסוגיית האסירים "הכבדים" וטען כי העסקה הושלמה רק לאחר שישראל נענתה לדרישות ארגונו. 

 

ג'עברי ציין כי ישראל הביעה התנגדות לשחרור מרואן ברגותי, אחמד סעדאת ובכירי חמאס. "הבנו שאין סיכוי שישראל תשחרר אותם", הדגיש, למרות שכלל לא בטוח שבחמאס באמת רצו לראות את ברגותי, בכיר בפתח ומנהיג פוטנציאלי, יוצא לחופשי.

 

"רמטכ"ל חמאס" התייחס לביקורת שהוטחה בארגון על כך שהסכים לגירושם של האסירים ואמר כי 41 המגורשים, מרביתם מחמאס, השתתפו בפיגועים שהביאו למותם של 596 ישראלים. גירושם, על פי ג'עברי, היוה את הדרך היחידה שתוביל לשחרורם. "הבנו שזה הפתרון היחיד שישמור על שלומם ועל כך שהם לא יפגעו".

 

אמש הציג החמאס את דרישותיו לקראת השלב השני בעסקה, הצפוי לצאת לדרך בקרוב ולכלול את שחרורם של 550 אסירים נוספים - שייבחרו על ידי ישראל. על פי דובר הזרוע הצבאית של התנועה, אבו עוביידה, תינתן עדיפות לאסירים חולים ומבוגרים ולא לאסירים פליליים. לדבריו, למרות שישראל אחראים לרשימת המשוחררים, ישנם קריטוריונים שעליה לעמוד בהם.

 

שליט מובל לידי ישראל בהשגחת ג'עברי (בחולצת תכלת, משמאל) ()
שליט מובל לידי ישראל בהשגחת ג'עברי (בחולצת תכלת, משמאל)
 

אבו עובדייה הביע ביטחון במימוש שלב זה של העסקה, וציין כי לישראל אין אינטרס במניעתו. הוא הוסיף כי מצרים תהיה זו שתתווך בו ותהיה ערבה לביצועו. לדבריו, ברשימת המשוחררים לא יהיו אסירים פליליים או כאלה שתקופת המאסר שלהם צפויה להסתיים בקרוב. החמאס, על פיו, יעדיף לראות שחרור של אסירים שריצו 20 שנים ויותר בכלא

וכן אסירים מבוגרים וחולים.

 

במקביל, במצפה הילה, ממשיכים בני משפחת שליט בניסיונותיהם לחזור לשגרה יחסית. אתמול בבוקר נצפה שליט כשהוא יוצא לסיור ראשון לאחר השבי עם אמו אביבה. גלעד לבש חולצה שחורה, חבש כובע מצחייה עם סמל החטיבה, משקפי שמש ועל פניו חיוך. מוקדם יותר הגיעו לבית נציגי חיל הרפואה, בהם רופאים, וקצינת נפגעים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט בטיול סמוך לביתו
צילום: מוטי קמחי
ג'עברי (מימין) ומשעל לאחר העסקה
צילום: רויטרס
חגיגות במצפה הילה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים