שתף קטע נבחר

תיעוד: קדאפי נתפס חי, "הוכה ונורה למוות"

אל ג'זירה מפרסמת וידאו שבו נראה שליט לוב בידי המורדים לשעבר, כשהוא חי והולך. לוחם שהשתתף בקרב האחרון: "ראינו אותם מכים אותו ומישהו ירה בו באקדח 9 מילימטר"

לאחר 42 שנות שלטון, נותר מועמר קדאפי נאמן להבטחתו ונהרג על אדמת לוב. עם זאת, מסרטון שפרסמה הערב (יום ה') רשת אל ג'זירה עולה כי הוא נתפס חי ולא נפל בקרב שהתחולל בעיר הולדתו, סירת. בסרטון הקצר נראה הרודן המדמם חי וצועד על רגליו, כשהוא מוחזק בידי המורדים לשעבר, שחלקם מנופפים באקדחים. אחרים צועקים "לא, אל תהרגו אותו".

 

  • לוב הודיעה ופרסמה תמונות: מועמר קדאפי נלכד ומת

 

מהפכה בלוב - כותרות אחרונות ב-ynet:

חגיגות וירי ברחבי לוב: "שילך לעזאזל"

צרפת ובריטניה: גאות על תפקידנו בנפילת קדאפי

מעוז קדאפי נפל, רק עיר אחת נותרה

 

בסרטון, שככל הנראה צולם באמצעות טלפון סלולרי, נשמעות קריאות שמחה של לוכדיו של קדאפי. כמה מהם צועקים "אללה אכבר". לאחר מספר שניות נשמע מישהו אומר "אל תהרגו אותו". הוא מובל לרכב סמוך, ומושכב על מכסה המנוע. לא ברור מה אירע אחר כך, אך עד ראייה סיפר כי הוא הוכה ונורה למוות.  

 

מועמר קדאפי חי, בידי המורדים ()
מועמר קדאפי חי, בידי המורדים

 

מדיווחים ראשוניים זמן קצר לאחר ההכרזה הרשמית על מותו של קדאפי מצטיירת התמונה הבאה: קדאפי התבצר עם נאמניו החמושים היטב במספר בניינים בעיר החוף, ובמשך מספר ימים הם השיבו מלחמה שערה נגד הכוחות המתקדמים של לוחמי לוב החדשה.

 

לוחמים מצביעים על פתח תעלת ביוב שבה לטענתם הסתתר קדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחמים מצביעים על פתח תעלת ביוב שבה לטענתם הסתתר קדאפי(צילום: רויטרס)

 

לפני יומיים השתלטו כוחות המורדים לשעבר על העיר באני וליד, אך הלחימה בסירת הנצורה נמשכה. ביום שלישי הודיעו הכוחות כי נאמניו של קדאפי מרוכזים באזור מגורים בגודל של כ-700 מטרים רבועים. עם זאת, הכוחות הלובים עדיין היו נתונים לאש כבדה מהבניינים הסמוכים.

 

הלחימה הייתה כה קשה, עד כי נדרשו למתנגדי קדאפי יומיים להשתלט על בניין מגורים בודד.

 

מוקדם יותר היום, ניסתה שיירת כלי רכב להימלט מהמקום ברגע האחרון והופצצה על ידי נאט"ו. צרפת הודיעה כי מטוסיה הם שהפציצו את השיירה וכי קדאפי היה בין נוסעיה. גם מל"ט אמריקני השתתף בהפצצה. ככל הנראה, השיירה שבה על עקבותיה.

 

90 דקות עד ללכידה

התקיפה האחרונה החלה בשמונה בבוקר בערך, והסתיימה כשעה וחצי לאחר מכן, אף כי ההודעה על לכידתו של קדאפי התפרסמה רק שעות אחר כך.

 

לוחם בסירת. לחימה עיקשת במשך ימים (צילום: AP) (צילום: AP)
לוחם בסירת. לחימה עיקשת במשך ימים(צילום: AP)

 

עדל בוזמיר, לוחם שטוען כי השתתף בקרב אמר ל-AP כי הוא התרחש במבנה מפואר ששימש את ממשל קדאפי לאירוח אח"מים. שיירה ניסתה להימלט ממנו, אך שבה על עקבותיה לאחר שהמורדים פתחו לעברה באש. אז הסתערו מאות הלוחמים על המקום.

 

"מצאנו אותו שם", אמר בוזמיר בהתייחסו לקדאפי, "ראינו אותם מכים אותו ומישהו ירה בו באקדח 9 מילימטר. אז הם לקחו אותו". דובר מטעם הצבא אמר לרשת אל-ג'זירה כי קדאפי ניסה להתנגד ולכן חוסל.

 

גורל הבנים לא ידוע

גורלם של בניו של קדאפי, סיף אל-אסלאם ומועתצם, לא ברור. בתחילה דווח כי הם נהרגו אך מאוחר יותר אמר שר המשפטים כי סיף אל-אסלאם, שסומן כיורש, נתפס כשהוא פצוע ונלקח לבית החולים. לדבריו, הוא נורה ברגלו. שר ההסברה אמר כי מועתצם נהרג, אך אחרים טענו כי גם הוא רק פצוע. 

דורסים את תמונתו של קדאפי בטריפולי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דורסים את תמונתו של קדאפי בטריפולי(צילום: רויטרס)

 

אמנסטי: לחקור את מותו של קדאפי

לאחר הקרב עברו הלוחמים מבית לבית בעיר בחיפוש אחר נאמני קדאפי. הם עצרו 16 בני אדם, ומספר ארגזי תחמושת. כתבים ראו חיילים מכים כמה מהעצורים וקצינים שעצרו בעדם.

 

בעוד העולם נחשף לתצלומי גופתו המדממת של קדאפי, נלקחה הגופה לעיר מיסרטה,

בה ניטשו אחד הקרבות הקשים והקטלניים של מלחמת האזרחים. אל-ערביה שידרה סרטון שבו נראית הגופה על רכב מוקף בקהל ששר: "דם השהידים לא נשפך לשווא".

 

ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל, שפרסם באחרונה דו"חות על הפרות זכויות אדם מצד כוחות קדאפי, קורא לממשלתה החדשה של המדינה לערוך חקירה מלאה, עצמאית ובלתי תלויה בנוגע לנסיבות מותו של קדאפי. הארגון הוסיף בהודעה שפרסם כי על מועצת המעבר הלאומית להבטיח כי כל חשוד בפשעי מלחמה, כולל המעגל הפנימי של קדאפי ובני משפחתו, יזכה ליחס אנושי ולמשפט הוגן. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי החי מועלה על מכסה המנוע של רכב
קדאפי הולך
קדאפי, לאחר מכן
צילום: רויטרס
המורדים לשעבר חוגגים
צילום: רויטרס
מומלצים