שתף קטע נבחר

צילום: AP , REUTERS

דיווח: קדאפי ייקבר במקום סודי

בניסיון למנוע אתר עלייה לרגל, ייתכן שהגופה תיקבר במקום חשאי, לאחר שיושלמו בדיקות ה-DNA שיאשרו סופית שאכן מדובר במועמר קדאפי. תושבים נוהרים לבית במיסרטה, שם מוצגת לראווה גופת בנו מועתסם

האם גורלו של קדאפי יהיה זהה לזה של מנהיג אל קאעידה אוסמה בן לאדן? רשת אל ערביה דיווחה הערב (יום ה') כי מועצת המעבר הלאומית של לוב מתכננת לקבור את גופת הרודן לשעבר, מועמר קדאפי, במקום סודי. ככל הידוע, הגופה מוחזקת כעת במסגד בעיר מיסרטה, לשם נלקחה באמבולנס מעיר הולדתו סירת.

 

מהפכה בלוב - כותרות אחרונות ב-ynet:

חגיגות וירי ברחבי לוב: "שילך לעזאזל"

צרפת ובריטניה: גאות על תפקידנו בנפילת קדאפי

אובמה ללובים: "ניצחתם, נהיה שותפים"

פרשנות: כוח ל"אביב הערבי" ולאל קאעידה

לוב הודיעה: מועמר קדאפי נלכד ומת

 

דובר המועצה בבנגזי, ג'לאל אל-גלאל, אמר כי רופא שבדק את הגופה במיסרטה אמר כי קדאפי נורה בראשו ובבטנו. מוקדם יותר פרסמה רשת אל ג'זירה סרטון שבו נראה קדאפי חי בידי כוחות המורדים. הוא הולך בכוחות עצמו, בעוד הלוחמים אוחזים בו, מובילים אותו לרכב סמוך, ומשכיבים אותו על מכסה המנוע. ברקע נשמעות צעקות "אללה אכבר" ואדם שקורא "אל תהרגו אותו".

 

גורם במועצת המעבר אמר כי לא ניתנה פקודה לחסל את קדאפי. עד ראייה סיפר מוקדם יותר כי ראה אנשים מכים את השליט לשעבר, וכי אחד מהם ירה בו באקדח.  

 

סופו של האיש שחי כמו מלך, ומת כמו כלב

 

המורדים מציגים אקדח מוזהב, שהיה שייך לטענתם לקדאפי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המורדים מציגים אקדח מוזהב, שהיה שייך לטענתם לקדאפי(צילום: רויטרס)

 

חבר המועצה אמר לרויטרס כי לגופה נערכת בדיקת דנ"א כדי לאשר שאכן מדובר באיש שרדה בלוב במשך 42 שנה. גורמים שלטוניים אמרו כי בנו מועתסם, שנראה גם כן בסרטון כשהוא מדמם, מת. כתב סוכנות רויטרס, הנמצא בבית פרטי במיסרטה, אמר כי הגופה מוצגת לראווה בבית.

 

לדבריו, הגופה מונחת על שמיכות על הרצפה, ותושבים מצלמים אותה בטלפונים סלולריים. הכתב סיפר כי פלג גופו העליון של קדאפי הבן חשוף וניתן לראות פצעים בצווארו ובחזהו. פלג גופו התחתון מכוסה ביריעת פלסטיק כחולה. התושבים נוהרים לבית, מצלמים את הגופה בטלפונים סלולריים, וקוראים "אללה אכבר".

 

גורלו של בן נוסף, סיף אל-אסלאם, שסומן כיורש, לא ברור. גורמים שונים דיווחו כי הוא נתפס ומוחזק פצוע בבית חולים, בעוד אחרים דיווחו על מותו.

 

קבורת קדאפי במקום לא ידוע נועדה למנוע מקברו להפוך לאתר עלייה לרגל לנאמניו, העלולים להתאגד ולפעול נגד השלטון החדש.

 

לוחמים ואזרחים חוגגים בטריפולי הבירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוחמים ואזרחים חוגגים בטריפולי הבירה(צילום: AFP)

 

"קדאפי הוא קדוש מעונה כעת ולפיכך עלול להפוך למוקד לאלימות שבטית, לפחות בטווח הבינוני והארוך,

אם לא בעתיד המיידי", אמר ג'ורג' ג'ופה, מומחה לצפון אפריקה באוניברסיטת קמברידג'. "העובדה שניתן להאשים את נאט"ו במותו מעוררת דאגה מבחינת התמיכה האזורית, ועלולה לערער את הלגיטימיות של מועצת המעבר הלאומית", טען בראיון לרויטרס.

 

גם בן לאדן זכה לאחרית דומה, וגופתו ככל הנראה הושלכה לים במקום לא ידוע, לאחר שחוסל בידי הצבא האמריקני. הצעד עורר מחלוקת, הן מצד אמריקנים שקיוו שגופתו תובא לארה"ב, והן מצד בנו שטען כי מדובר במעשה משפיל ומנוגד לאסלאם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי בידי המורדים לשעבר
צילום: רויטרס
חוגגים בלוב את הריגת קדאפי
צילום: EPA
הלוחמים בסירת מריעים לאחר הבשורה על מותו של קדאפי
צילום: רויטרס
חיילי קדאפי במיסרטה. כעת מוחזקת שם גופתו
צילום: רויטרס
סיף אל-אסלאם קדאפי. דיווחים סותרים על לכידתו ומותו
צילום: רויטרס
מומלצים