שתף קטע נבחר

צילום: AP , REUTERS

מהביוב ועד לכדור בראש: יומו האחרון של קדאפי

הוא כינה את המורדים נגדו "עכברושים", אך בסופו של דבר נתפס על ידם בתעלת ניקוז. המנהיג הערבי הראשון שנהרג ב"אביב הערבי" ניסה לחמוק מעיר הולדתו, ניצל בנס מהפצצת נאט"ו, אך נפל בידי הלוחמים שחיסלו אותו

"הוא כינה אותנו עכברושים, אבל תראו איפה מצאנו אותו", אמר אחמד אל-סחתי, לוחם לובי בן 27, בהצביעו על צינור הניקוז המעופש שבו, על פי עדי ראייה שונים, נמצא שליט לוב מועמר קדאפי, שעות ספורות לפני מותו. עדיין לא ברור בדיוק מה אירע באותן שעות, אך על פי עדויות של לוחמים לובים, קדאפי ניסה להימלט מסירת, ניצל בנס מהפצצת נאט"ו, רק כדי להיתפס בידי הלוחמים, שככל הנראה חיסלו אותו.

 

מהפכה בלוב - כותרות אחרונות ב-ynet:

דיווח: קדאפי ייקבר במקום סודי

תיעוד: קדאפי נתפס חי, "הוכה ונורה למוות"

חגיגות וירי ברחבי לוב: "שילך לעזאזל"

פרשנות: כוח ל"אביב הערבי" ולאל קאעידה

 

תעלות הניקוז שבהן נמצאו קדאפי ואנשיו בידי "העכברושים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תעלות הניקוז שבהן נמצאו קדאפי ואנשיו בידי "העכברושים"(צילום: רויטרס)

 

בימים האחרונים ניטשה בסירת הנצורה מזה חודשיים לחימה עזה שהגיעה לשיאה הבוקר. סוכנות רויטרס דיווחה כי לפנות בוקר, ניסה קדאפי להימלט מעיר הולדתו כשהוא מוקף בכמה עשרות מנאמניו ומלווה במפקד צבאו המפורק, אבו בכר יוניס ג'בר.

 

מות קדאפי - תגובות בעולם:

צרפת ובריטניה: גאות על תפקידנו בנפילת קדאפי

אובמה ללובים: "ניצחתם, נהיה שותפים"

 

נאט"ו אישרה כי בשעה 8:30 הפציצו מטוסים צרפתיים שיירת כלי רכב שניסתה לצאת מהעיר. גם מל"ט אמריקני השתתף בתקיפה. עם זאת, לא ברור אם קדאפי עצמו נפגע בתקיפה.

 

כתב רויטרס סיפר כי ראה 15 משאיות שרופות שעליהן מכונות ירייה, מוטלות לצד הכביש הראשי, כשלושה קילומטרים ממערב לסירת. כ-50 גופות מפויחות נמצאו בתוך המשאיות ובדשא לצדן. לדבריו, הם נפגעו מנשק חזק מזה שנמצא בידי המורדים לשעבר.

 

על פי התיאור, קדאפי וקומץ מאנשיו ניצלו ממוות בהפצצה, נמלטו מהשיירה המופגזת בחסות העצים סביב, והסתתרו בשני צינורות ניקוז מבטון. אך כמה לוחמים מיהרו בעקבותיהם.

 

"בהתחלה ירינו בהם בנשק נגד מטוסים, אבל זה לא הועיל", סיפר סאלם בקיר, שחגג עם חבריו לנשק בצד הדרך, "אז התקדמנו לכיוונם בהליכה. אחד מאנשיו של קדאפי יצא עם הרובה באוויר וצעק שהוא נכנע, אך כשראה אותי התחיל לירות".

 

"האדון שלי כאן!"

"אני חושב שאז כנראה קדאפי אמר להם להפסיק", סיפר בקיר ואמר שהחמוש צעק "האדון שלי כאן, האדון שלי כאן, מועמק קדאפי כאן והוא פצוע".

 

"נכנסנו והוצאנו את קדאפי. הוא שאל 'מה קורה, מה קורה'. שמנו אותו במכונית", אמר בקיר וטען כי בעת לכידתו, סבל קדאפי מפצעי ירי ברגלו ובגבו. לוחם שהתגאה בכך שהיה בין מוצאיו של קדאפי אמר כי הוא שב וביקש "אל תירו, אל תירו". ה-BBC דיווח כי אותו לוחם הציג בגאווה אקדח מוזהב שלטענתו היה שייך לקדאפי.

 

לוחם שלטענתו השתתף בלכידת קדאפי מציג לראווה את אקדחו המוזהב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לוחם שלטענתו השתתף בלכידת קדאפי מציג לראווה את אקדחו המוזהב(צילום: רויטרס)

 

לוחמים אחרים שטענו כי השתתפו בתפיסת הרודן אישרו באופן נפרד את גרסת בקיר לאירועים. אחד מהם טען כי השליט לשעבר נורה בידי אחד מאנשיו. "אחד השומרים שלו ירה בו בחזה", סיפר עומראן ג'ומה שוואן.

 

גופתו של מועתסם קדאפי מוצגת בבית בלוב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גופתו של מועתסם קדאפי מוצגת בבית בלוב(צילום: EPA)

 

מוקדם יותר פרסמה רשת אל ג'זירה סרטון המתעד את רגעיו האחרונים של קדאפי. 

בסרטון נראה העריץ מובל בידי המורדים לשעבר, כשהוא חי אך מדמם. ברקע נשמעות צעקות "אללה אכבר", לצד קריאות להשאירו בחיים. הוא מושכב על מכסה מנוע של טנדר, ולאחר מכן מורד ממנו ומוטל על הרצפה. ברקע נשמעות יריות, ולא ברור אם אלו היריות ששמו קץ לחייו.

 

גופתו של קדאפי נלקחה למסגד במיסרטה, וייתכן כי תיקבר במקום סודי. בנו של קדאפי, מועתסם, נהרג גם הוא היום, וגופתו הוצגה לראווה בבית פרטי במיסרטה. גורל בנו סיף אל-אסלאם, שסומן כיורש, לא ברור.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גופתו של קדאפי, לאחר שנוקתה
צילום: EPA
קדאפי, שניות אחרונות
צילום: רויטרס
קדאפי בימי הזוהר
צילום: איי פי
סיף אל-אסלאם. דיווחים סותרים על גורלו
צילום: EPA
חגיגות בטריפולי
צילום: AFP
הלוחמים חוגגים את מות קדאפי
צילם: EPA
מומלצים