שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מחפשים ניצולים בידיים: "צעקות מבין ההריסות"

בטורקיה חוששים שכאלף בני אדם נהרגו ברעש האדמה שטלטל בצהריים את מזרח המדינה. קווי טלפון וחשמל ניתקו, תחנות דלק ומעונות סטודנטים קרסו: "אנחנו צריכים עזרה דחופה, זה אסון גדול". ארדואן יצא לאזור, ישראל הציעה לו סיוע כמו לפני 12 שנה

בצפון מזרח טורקיה ממשיכים אחר הצהריים (יום א') כוחות ההצלה לחפש ניצולים מרעש האדמה החזק שפקד את האזור. צוותי החירום מפלסים בידיים חשופות את דרכם אל תוך בניינים שקרסו, ומנסים לפנות הריסות בעזרת כלים כבדים. החשש בטורקיה הוא שעד 1,000 איש נהרגו ברעידה, שעוצמתה הייתה 7.2. קציר הדמים הרשמי, אגב, עומד לפי שעה על 45 הרוגים וכ-150 פצועים, אולם הוא צפוי לעלות.

 

"יש הרבה אנשים תחת ההריסות. אנשים סובלים, אנחנו יכולים לשמוע את זעקותיהם לעזרה", סיפר ראש העיר צ'לביבג, וייסל קסר, שעירו נפגעה ברעש. "אנחנו צריכים עזרה דחופה. זה אסון גדול, הרבה בניינים קרסו, בהם מעונות סטודנטים, בתי מלון ותחנות דלק".

 

מסע בין ההריסות בטורקיה, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מסע בין ההריסות בטורקיה, הערב(צילום: AFP)

 

רעש האדמה בטורקיה: ישראל תציע עזרה

 

רעש האדמה פקד את העיר ואן ופרבריה, על גדות נהר ואן, בסמוך לגבול של טורקיה עם איראן. הוא הורגש מעט לפני השעה 13:00 בצהריים שעון ישראל. סגן ראש ממשלת טורקיה, בסיר אטלאי, סיפר כי בעיר ואן עצמה קרסו כעשרה בניינים, וכי עוד 25-30 מבנים התמוטטו בעיר ארג'יש הסמוכה וסביבותיה. "אנחנו מעריכים שכאלף בניינים ניזוקו ושמאות איבדו את חייהם. מספר ההרוגים יכול לעמוד על 500 או על אלף איש", נמסר מהרשויות בטורקיה.

 

מחלצים אישה שנקברה תחת ההריסות ברעש האדמה (צילום: AP) (צילום: AP)
מחלצים אישה שנקברה תחת ההריסות ברעש האדמה(צילום: AP)

 

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, יצא בצהריים בדרכו לעיר ואן, ושרי ממשלתו צפויים להתכנס מחר בבוקר לישיבת חירום לנוכח האסון. "בניינים רבים קרסו, הרבה אנשים נהרגו, אבל אנחנו לא יודעים עדיין מה המספרים המדויקים. אנחנו מחכים לסיוע, זה דחוף מאוד", אמר ראש העיר ארג'יש, זולפוקר ארפוגלו, בשידור חי בטלוויזיה הטורקית.

 

רעשי משנה ממשיכים לעורר בהלה

סוכנות הידיעות צ'יהאן דיווחה כי 30 גופות כבר אותרו במחוז ארג'יש. סוכנות הידיעות "אנטוליה" דיווחה שכ-50 פצועים פונו לבית חולים בעיר ואן. "אנחנו זקוקים בדחיפות לאוהלים ולצוותי הצלה", אמר ראש העיר ארג'יש, "אין לנו אמבולנסים, ויש לנו רק בית חולים אחד. הרבה אנשים נהרגו ונפצעו".

 

יותר מ-20 רעידות משנה הבהילו את התושבים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יותר מ-20 רעידות משנה הבהילו את התושבים(צילום: רויטרס)

 

בצהריים, שעה קלה אחרי הדיווחים הראשונים על הרעש בטורקיה, החלו בישראל לשקול את האפשרות לסייע לאנקרה בטיפול בנפגעי הרעש. צה"ל קיבל הנחיה להיערך לסייע לטורקים, למרות המשבר הדיפלומטי בין המדינות. לפני 12 שנה, באוגוסט 1999, כבר הגישה ישראל סיוע נרחב לנפגעי רעש האדמה בצפון טורקיה, שבו נהרגו 18 אלף איש, וזכתה על כך להוקרה גדולה מהטורקים.

 

ההרס בלתי ניתן לעיכול. טורקיה, בצהריים (צילום: AP) (צילום: AP)
ההרס בלתי ניתן לעיכול. טורקיה, בצהריים(צילום: AP)

 

אחרי רעש האדמה היום בצהריים, יותר מ-20 רעשי משנה הורגשו באזור. הרעשים האלה רק גרמו לבהלה נוספת בקרב התושבים, שרצו לכל הכיוונים כשהרעש הראשון טלטל את המחוז וסביבתו. בתקשורת הטורקית דווח כי קווי

תקשורת וטלפון ניתקו כתוצאה מהרעש, וכי יש שיבושים קשים גם בזרם החשמל לאזורים הפגועים. מוקד רעש האדמה היה בכפר טבלני, כ-20 קילומטר מהעיר ואן.

 

באזור שאותו פקד הרעש בצהריים יש גם כפרים מבודדים, הרחוקים מהעיר ואן כמה שעות נסיעה. לפיכך, עדיין לא

ברור מה היקף הנזק בהם, במיוחד לאור השיבושים ברשת התקשורת. מסוק ועליו מושל המחוז יצא לסיור בשמי האזור, בניסיון להעריך את היקף הפגיעה.

 

כמה בתים קרסו גם במחוז ביאליס, שם נהרגה ילדה בת 8. גם מינארטים שניצבו על ראשי מסגדים במחוז הסמוך מוס נפלו בגלל עוצמת הרעש. נמל התעופה של העיר ואן נפגע גם הוא, ומטוסים קיבלו הוראה לנחות בערים אחרות בסביבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אנחנו צריכים עזרה דחופה". אין אמבולנסים
צילום: AP
מסוק יצא להעריך הנזק בכפרים מבודדים. טורקיה, בצהריים
צילום: רויטרס
טורקיה למודת רעשי אדמה, אבל גם הפעם האבל גדול
צילום: AP
מומלצים