שתף קטע נבחר

בלי הבעל: פרננדס נבחרה שוב לנשיאת ארגנטינה

לפי מדגמים, כריסטינה קירשנר-פרננדס הפכה לאשה הראשונה באמריקה הלטינית שנבחרת בשנית לנשיאה. היא הביסה בפער עצום את יריביה, אך השמחה מהולה בעצב: בעלה, הנשיא לשעבר נסטור קירשנר שמת אשתקד מהתקף לב, לא היה הפעם לצדה

נשיאת ארגנטינה, כריסטינה קירשנר-פרננדס, ניצחה שוב בבחירות לנשיאות ארצה. כך עולה ממדגמים שפורסמו הערב (יום א') במדינה. לפי המדגמים, קירשנר-פרננדס זכתה ב-55 אחוזים מהקולות, תוך שהיא גוברת בפער אדיר על המתמודד שהגיע למקום השני, ולא תזדקק לסיבוב נוסף.

 

אם אלה יהיו גם תוצאות האמת, פירושו של דבר שפרננדס תכהן כנשיאת ארגנטינה ארבע שנים נוספות, ותוכל לדבוק במדיניות הכלכלית שהנהיגה עד כה, מדיניות שהכעיסה בעלי עסקים גדולים אך התקבלה באהדה על-ידי הארגנטינאי הממוצע. לפי מדגם אחד, שמומן על-ידי הממשלה, ארמס בינר הסוציאליסט הגיע למקום השני עם 14 אחוזים מהקולות.

 

כריסטינה קירשנר-פרננס עם בוחריה, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כריסטינה קירשנר-פרננס עם בוחריה, היום(צילום: AFP)

 

פרננדס היא אלמנתו של הנשיא לשעבר נסטור קירשנר, שהלך לעולמו אשתקד כשלקה בהתקף לב. עד אז שיעור התמיכה בה היה נמוך, אולם מאז היא שינתה את הטון, וחלה נסיקה של ממש בפופולריות שלה. לפי סקרים אחרונים שבוצעו בסמוך לבחירות היא זוכה לשיעור תמיכה אדיר של כ-70% מהארגנטינאים. הצמיחה הכלכלית, בשיעור של כשמונה אחוזים לשנה, והעובדה שמולה ניצבו שישה מועמדי אופוזיציה חלשים, סייעו לה כנראה להיבחר מחדש.

 

מדיניות ההתערבות שמנהיגה פרננדס הרגיזה אנשי עסקים בכירים וחקלאים, אבל ההשקעה הרבה שלה בתוכניות לסיוע למשפחות עניות ולקשישים הביאה לה את קולות הבוחרים. הסנאטורית לשעבר עשויה גם להשיב לעצמה את השליטה בקונגרס, שאותה הפסידה בבחירות אמצע הקדנציה לפני כשנתיים.

 

"היום אתה גאה להיות ארגנטינאי"

פרננדס עצמה הוקפה בהמוני תומכים כשהצביעה היום במחוז סנטה קרוז, כור מחצבתה. היא הגנה על המדיניות שלה והדגישה כי המדיניות הזו היא שהביאה לצמיחה בכלכלה הארגנטינאית בשעה של משבר כלכלי עולמי. "כשאתה מסתכל על מה שקורה בעולם, אתה יכול להרגיש גאה מאוד להיות ארגנטינאי", אמר פרננדס לכתבים.

 

מצביעים בארגנטינה. התוכניות לנזקקים ולקשישים עזרו לפרננדס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מצביעים בארגנטינה. התוכניות לנזקקים ולקשישים עזרו לפרננדס(צילום: רויטרס)

 

בהנחה שתוצאות האמת יהיו דומות לאלה של המדגמים, קירשנר-פרננדס היא האשה הראשונה שנבחרת בפעם השנייה

לתפקיד הנשיאה באמריקה הלטינית. הניצחון המתוק מלווה בטעם מר, לאור העובדה שזו הפעם הראשונה שבעלה המנוח ושותפה הפוליטי ארוך השנים אינו מלווה אותה ברגע גדול כזה.

 

בעיר הבית שלה, ריו גאז'גוס, קולה של קירשנר-פרננדס כמעט נשבר כשתיארה את התערובת של גאווה וצער שהיא חשה, ודיברה על המורשת שהיא מייצגת: "בעולם הזה, שבו מתחו עלינו ביקורת כל כך נוקבת, כל זה גורם לי להרגיש גאה מאוד, שאנחנו במסלול הנכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיאה כריסטינה. נסיקה בפופולריות מאז שהתאלמנה
צילום: AFP
נסטור קירשנר. בעל, נשיא ושותף פוליטי
צילום: רויטרס
מומלצים