שתף קטע נבחר

סרקוזי לקמרון: שתוק, נמאס מהביקורת על האירו

נשיא צרפת תקף את ראש ממשלת בריטניה במסגרת הדיונים על משבר החובות: "הפסדת הזדמנות טובה לשתוק. נמאס לנו מכך שאתה אומר לנו מה לעשות, לא רצית להצטרף ועכשיו אתה רוצה להתערב". קמרון מצידו מבקש להבטיח כי האינטרסים של חברות האיחוד האירופי שלא אימצו את האירו - יישמרו

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, תקף אתמול (א') בחריפות את ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בניסיון לצמצם את השפעת המדינות שלא אימצו את המטבע האירופי - להתערב במהלכים לטיפול במשבר החובות בגוש האירו. במהלך פגישה בת שעתיים של 27 מנהיגי האיחוד האירופי, שקדמה למפגש נציגי 17 חברות גוש האירו שיתקיים ביום רביעי, אמר סרקוזי לקמרון: "הפסדת הזדמנות טובה לשתוק".

 

 

לטענת דיפלומטים סרקוזי הוסיף: "נמאס לנו מהביקורת שלך נגדנו, ומכך שאתה אומר לנו מה לעשות. אתה אומר שאתה שונא את האירו, לא רצית להצטרף, ועכשיו אתה רוצה להתערב בפגישות שלנו".

 

ב"טלגרף" הבריטי נמסר, כי קמרון תומך בצעדים המתוכננים למניעת פשיטת רגל של יוון ולהתפשטותה למדינות נוספות ביבשת. עם זאת, הוא הוא חושש כי מפגשים קבועים של 17 חברות גוש האירו יובילו ליצירת דומיננטיות צרפתית-גרמנית שתקבע מהלכים שיפגעו בכלכלה הבריטית.

 

על פי גורמים שנכחו במפגש אתמול, טען קמרון כי חבילת הצעדים שתאומץ ביום רביעי בידי 17 חברות גוש האירו היא בעלת השלכות כלכליות משמעותיות על כל חברות האיחוד האירופי - גם אלה שלא אימצו את האירו. קמרון דרש להתחשב באינטרסים של כל 27 חברות האיחוד, ולהעניק להן זכות הכרעה.

 

בסופו של דבר סוכם כי לאחר שכל 27 חברות האיחוד האירופי ידונו בתוכנית החילוץ, יקבלו חברות גוש האירו את ההכרעה הסופית. ה"גארדיאן" דיווח כי קמרון השיג הבטחה, כי האינטרסים של המדינות שאינן חברות בגוש האירו – יישמרו.

 

סרקוזי: מאלץ את הבנקים להגדיל את ההון ב-2012

יום רביעי הקרוב הוא תאריך היעד להשלמת התוכנית להגדלת קרן החילוץ של גוש האירו, קיצוץ החוב של יוון מבלי להביא אותה לחדלות פירעון, הגנה על הבנקים מקריסה והבטחה כי איטליה וספרד לא יידבקו במשבר. 

 

בתום הפגישה אתמול אמר נשיא צרפת סרקוזי, כי "האיחוד האירופי יאלץ את הבנקים ביבשת להגדיל את ההון שלהם כבר ב-2012 - ולא להמתין עד 2019". עם זאת הוא לא ציין את היקף ההון שיהיה עליהם לגייס.

 

קודם לכן דיווח "וול סטריט ג'ורנל", שנסמך על שלושה מקורות אנונימים, כי מנהיגי אירופה צפויים להסכים על תוכנית להקצאת 108-107 מיליארד אירו (150 מיליארד דולר) להעלאת עתודות המזומנים של הבנקים שנחלשו בשל חשיפתם לחוב הממשלתי.


פורסם לראשונה 23/10/2011 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניקולא סרקוזי
צילום: רויטרס
דיוויד קמרון
צילום: AP
מומלצים