שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פרס חיבק את שליט. אביבה: גלעד גיבור אמיתי

בביקור ממלכתי ראשון במצפה הילה מאז העסקה שהחזירה את החייל החטוף לישראל, נישק הנשיא את גלעד ושוחח גם עם הוריו. "אין לך מושג כמה אני נרגש לפגוש אותך חי", אמר לחייל שחזר מהשבי, וזה השיב לו: "תודה על שתמכת במשפחתי"

מבית הנשיא לבית שליט. גלעד שליט, שפגש בכמה מחבריו הטובים ובקרובי משפחתו מאז שוחרר מ-1,941 יום בשבי, פגש הבוקר (יום ב') אורח חדש שעמו עדיין לא התראה. נשיא המדינה, שמעון פרס, הגיע למצפה הילה ובירך את גלעד על שובו לישראל. הוא חיבק ונישק את גלעד ואת יתר בני המשפחה, והביע את הערכתו על עמידתם האיתנה לאורך השנים. בפגישה, שנערכה בסלון בית שליט, מיעט גלעד לדבר.

 

 

גלעד והוריו חיכו לנשיא בפתח הבית, ולחצו את ידו בחום. הנשיא חיבק את גלעד ואמר: "אין לך מושג עד כמה אני נרגש לפגוש אותך כאן בביתך חי, בריא ושלם". מבית הנשיא נמסר כי פרס ביקש להעביר לגלעד את תחושת השמחה שאחזה בעם בעת שחזר מהשבי הממושך. "העם כולו עקב אחריך בדאגה, חשבנו מה עובר עליך לבד, בחושך, כיצד אתה מצליח להתמודד עם הניתוק והבדידות, עם חוסר הוודאות. מאיפה הכוחות הנהדרים הללו שלך".

 

פרס אמר לשליט: "כאיש, כבן אדם, עברת מבחן של שבי קשה שלא הרבה אנשים היו מסוגלים לעבור. תדע גלעד שהעם כולו, מהגיל הרך ועד ותיקיו, התגייס להחזרתך. הייתה זו התגייסות ממעמקים של אהבה ומסירות, וחזרתך הביתה היא אירוע אישי ולאומי בלתי רגיל. יכולנו כולנו כשירדת מהמסוק לנשום לרווחה. אני יודע שהתקופה שעברת בשבי תבעה ממך כוחות נפש אדירים ובאתי להביע בפנייך את גאוותי ואת גאוותו של עם שלם על כושר עמידתך בתנאי שבי כה קשים".

 

הנשיא פרס עם גלעד, אביבה ונועם בסלון של משפחת שליט (צילום: זיו ביניונסקי) (צילום: זיו ביניונסקי)
הנשיא פרס עם גלעד, אביבה ונועם בסלון של משפחת שליט(צילום: זיו ביניונסקי)

 

הנשיא פנה לגלעד ואמר לו "גלעד, חזק ואמץ, כל החיים לפניך, אתה יכול לעשות ולהשיג היום ובעתיד כל דבר שתרצה". פרס פנה גם לאביבה ונועם שליט ואמר: "אני רוצה לומר לכם, אביבה ונועם, עד כמה כיבדתי את המאבק שניהלתם. לא נעלמו מעיניי הקשיים שעמם התמודדתם, אני שמח שהייתם עקשנים, לא הרפיתם לרגע ואתכם צוות אדיר של מתנדבים. הייתה זו התעוררות ספונטנית של עם המבקש להחזיר את בנו הביתה".

 

גלעד שליט בבית - כותרות נוספות:

 

גלעד שליט אמר לנשיא פרס: "תודה על כל התמיכה והסיוע שהענקת למשפחתי". נועם שליט הוסיף: "אנחנו מעריכים ומודים לך על כל מה שעשית כל השנים הללו, אנו יודעים היטב שהיית מעורב מאחורי הקלעים, והיינו זקוקים לכל התמיכה שהיינו יכולים לקבל".

 

אביבה שליט חיזקה את דברי הנשיא על עמידתו של גלעד בשבי, ואמרה: "גלעד הוא גיבור אמיתי". עוד אמרה אביבה: "רציתי להודות לך על כך שהגעת אלינו לביתנו, ועל המילים החמות לגלעד. אני רוצה להודות שוב לראש הממשלה שקיבל החלטה אמיצה להחזיר את גלעד לחיים, והוכיח שערבות הדדית היא לא רק מילים חלולות אלא ערך, ונראה לי שכל עם ישראל מודה על כך".

 

שליט בבית, הקרטונים הולכים לפח. פינוי המאהל בירושלים (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
שליט בבית, הקרטונים הולכים לפח. פינוי המאהל בירושלים(צילום: נועם מושקוביץ)

 

נועם שליט סיפר אחרי הביקור הממלכתי הראשון במצפה הילה מאז השלמת עסקת השבויים כי הנשיא הביע בפגישה את הערכתו לגלעד על המבחן הקשה בו עמד, "מבחן שארך זמן רב, שעות ושנים, במצב של בדידות ואי ודאות מוחלטת".

 

פרס, ששוחח עם ההורים נועם ואביבה ועם גלעד, לא שוחח עם עיתונאים. לאחר צאתו, אמר נועם שליט כי גלעד מודע לתמיכה הציבורית הרחבה ולמבקרים הרבים שהגיעו בימים האחרונים והביאו לבית המשפחה פרחים, ממתקים ומזכרות אישיות. "הוא ראה את הדברים, רואה את האנשים ומעריך את זה מאוד. הוא יודע על התמיכה הציבורית הרחבה שהייתה במהלך שנות המאבק. הוא מודע לכך ומודה על כך", אמר שליט האב.

 

בנוגע לתגובת גלעד על ביקור הנשיא, אמר אביו של החייל ששוחרר מהשבי: "הוא לא מדבר הרבה, אבל הוא חש ומרגיש את ההערכה כלפיו, גם בכך שהנשיא בא לפה באופן אישי. הוא יכול היה גם להזמין אותו לביתו בירושלים".

 

נועם שליט ממתין לפרס מחוץ לבית. "שנים מבחן קשה" (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נועם שליט ממתין לפרס מחוץ לבית. "שנים מבחן קשה"(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

עוד בערוץ החדשות:

 

לגבי מצבו, הוסיף נועם כי גלעד חש בטוב והוא מבקש בעיקר לחזור לשגרה. "הדבר העיקרי שאנחנו מבקשים כעת, וכך גם גלעד, זה לחזור במהירות הרבה להרגלים הישנים - לשחק כדורסל ופינג-פונג, לצפות בטלוויזיה. זה הדבר היחידי שלו אנחנו מצפים ואנחנו מקווים שהציבור יבין את זה". הוא הוסיף עוד כי הבדיקות הרפואיות הצפויות לגלעד בתקופה הקרובה הן שגרתיות.

 

בינתיים נמשך פירוק מאהל המשפחה מול מעון ראש הממשלה (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
בינתיים נמשך פירוק מאהל המשפחה מול מעון ראש הממשלה(צילום: נועם מושקוביץ)

 

הבוקר הועמדה עמדת שמירה מאולתרת בכניסה לבית המשפחה, לאחר שהמשטרה פירקה אתמול את המחסומים בכניסה לרחוב. למעשה, בשלב זה אין נוכחות משטרתית במצפה הילה. שליט התייחס גם לכך ואמר שהמשפחה לא זקוקה, ומקווה שגם לא תזדקק בקרוב להגנה משטרתית. במקביל, נמשך בירושלים פירוק המאהל של משפחת שליט שעמד מול מעון ראש הממשלה. 

 

בינתיים, הוויכוח בנושא מחירה של עסקת שליט נמשך. בראיון ל"ידיעות אחרונות" שפורסם אתמול שברה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, את שתיקתה בנושא ומתחה ביקורת על העסקה. "הציבור כפה על הממשלה את ההחלטה", אמרה לבני, "כשעם ישראל עוסק בריאליטי של גלעד שליט, הקשב לא קיים". היא האשימה: "בגלל נתניהו הוכפל כוחו של חמאס וישראל נחלשה. יש בעסקה פוטנציאל לנזק אסטרטגי למדינת ישראל".

 

הבוקר עקץ ח"כ שאול מופז את לבני מעל דוכן הכנסת ואמר כי "העסקה חיזקה את ישראל". לדברי הרמטכ"ל לשעבר, "לא הייתה דרך אחרת לשחרר את שליט, ולכן זו עסקה נכונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט, בפגישה היום. "כל החיים לפניך", אמר לו פרס
צילום: זיו ביניונסקי
מפרקים את מאהל שליט בירושלים
צילום: נועם מושקוביץ
פעיל המטה לשחרור שליט, אוהד כנר, בין שרידי המאהל
צילום: AFP
מומלצים