שתף קטע נבחר

ביבי-גאמפ ועוד: תופעות רשת ישראליות

מם אינטרנטי הוא רעיון שמופץ באמצעות האינטרנט בצורה ויראלית, תוך שהוא זוכה לפרשנויות ומוטציות שונות. בגירסאות ישראליות שלו מכבבים ראש הממשלה נתניהו, עדן אברג'יל, חתולים ועוד

אתר הממים האינטרנטיים Know Your Meme עודכן בימים האחרונים בערך חדש, Bibi Bombing, המוכר גם בשם ביבי גאמפ, שבו תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנגזרה מתצלום מאירוע חזרתו של גלעד שליט לארץ, מודבקת בשלל אירועים, סיטואציות ויצירות, כמו דמותו של פורסט גאמפ בסרט הנושא את שמו.

 

עוד בחדר 404:

 

מה זה מם?

מם אינטרנטי (במקור meme על משקל gene, בעברית מֵם משקל גֵן. יש המכנים את התופעה “מים” או ”מימ”) הוא רעיון שמופץ באמצעות האינטרנט בצורה ויראלית, תוך שהוא זוכה לפרשנויות ומוטציות שונות. ממים אינטרנטיים מגיעים בשלל פורמטים, שבהם

 

  • תבנית טקסט. דוגמה: “אל תעשו פייסבוק/טוויטר/שייקר בעברית, כל הערסים יבואו”.
  • וריאציות על בדיחה. דוגמה: מם “עובדות יאיר לפיד”, כמו “יאיר לפיד יכול לחלק באפס”, שמבוסס על המם האמריקאי “עובדות צ’אק נוריס”.
  • אימג' מאקרו, תמונה משעשעת קבועה עם טקסט משתנה.
  • אלמנט ויזואלי המוצג בתמונות שונות, הפורמט שאליו משתייך מם ביבי גאמפ.

 

GAISENSE, שכתב את הערך על מם ביבי גאמפ ב-Know Your Meme, טוען שם כי “המם הזה נחשב בעיניי ישראלים למם האינטרנט הישראלי המקורי הראשון, כי זו הפעם הראשונה שישראלים תרמו תמונות ניתנות לניצול בפוטושופ עם הקשר ישראלי”. ביבי גאמפ הוא אולי המם הישראלי המצליח ביותר, אבל הוא בהחלט לא הראשון.

 

התקופה היפה בחייה :)

 

 

אוגוסט 2010. החיילת עדן אברג’יל פרסמה בפייסבוק אלבום בשם “צבא..התקופה הכי יפה בחיי :)”, שהכיל בין השאר תמונות שלה מצטלמת על רקע עצירים כפותים ומכוסי עיניים, משל היו קוריוזים באתרי תיירות. התמונות נחשפו בבלוג “סחים, הם בכל מקום”, שנסגר מאז. אברג’יל הפכה למפורסמת שלא בטובתה ואומת האינטרנט התגייסה להפוך אותה למם.

 

 

 

מם עדן אברג’יל >>

 

מה אוכלים הצבים? פירה

 

 

ינואר 2011. בלי שום סיבה טובה, יהונתן זילבר, עורך ynet מחשבים, הקים דף פייסבוק בשם “מזעזע! צפו בצב אוכל פירה! התמונות הקשות בפנים”. למרות מחאות מבעלי טעם טוב וכבוד עצמי, המם ההזוי תפס. הדף רשם כאלף חברים והוצף בגירסאות שונות של צבים אוכלים פירה ודברים אחרים. עם הזמן התפכחה אומת הרשת והמם האט עד לעצירה כמעט מוחלטת, אבל הציל אותו לא אחר מראש הממשלה: בעקבות מם ביבי גאמפ מעלה דן קופר תמונה של צב נוגס בנתניהו עם הכיתוב “מזעזע! צפו במימ אוכל מימ!”

 

 

מם צב אוכל פירה >>

 

יותר מזה אנחנו לא צריכים

 

 

מאי 2011. בריסטול אינדוקטרינציה נצפה בגן ילדים בחולון. “מי רוצה להרוג אותנו?” שואל הבריסטול רטורית ומשיב “פרעה, יוונים, המן, נאצים, ערבים”. “מה אנחנו צריכים?, שואל הבריסטול ולא מחכה לתשובה: “אנחנו צריכים מדינה”. זה לא יעבור לו בשתיקה.

 

 

מם “מי רוצה להרוג אותנו?” >>

 

אלופה בקריאה

 

מאי 2011. בצה”ל מתמנה אלופה ראשונה, אלוף אורנה ברביבאי. בתמונה של דובר צה”ל היא מצולמת כשהיא קוראת את הספר “האדם מחפש משמעות”. אומת האינטרנט מגלה מה היא באמת קוראת.

 

 

מם מה באמת קוראת האלופה הראשונה בצה”ל >>

 

מה בפיקסול?

ספטמבר 2011. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתועד בצילום גרוע בחדר המצב של משרד החוץ בזמן חילוץ עובדי השגרירות המצרית. מפרסמי התמונה צינזרו אותה: הם פיקסלו לא רק את פניהם של חלק מהמשתתפים אלא גם את המוצג על המסכים.  

 

 

אומת האינטרנט יצאה לברר מה מנסים להסתיר מאיתנו. אגב, התמונה היא מחווה, כמו שקוראים בנימוס להעתקה, של תמונת נשיא ארה”ב ברק אובמה ואנשיו בחדר המצב של הבית הלבן בזמן חיסול אוסמה בן לאדן, שגם עברה צנזורה. כמו התמונה של חדר המצב הישראלי, גם תמונת חדר המצב האמריקאי זכתה להפוך למם.

 

 

מם מה מופיע על המסך המפוקסל בחדר המצב >>

 

איפה איפה איפה איפה איפה החתול?

אוקטובר 2011. תמונה של שדה שלף צהבהב שבה מסתתר חתול הפכה ללהיט פייסבוקי, עם כמעט 200 אלף שיתופים לפרסום בודד שלה. התמונה עשתה סיבוב גם בפייסבוקיה העברית, זכתה לפופולריות והפכה גם למם. זהירות, ספוילר: יש חתול בתמונות הללו.

 

 

 

מם יש חתול בתמונה הזאת >>

 

גלעד, שליט

אוקטובר 2011. ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול להאשים רק את עצמו: התמונה שבה נתפס בחיוך שנראה זחוח, כשבחזית נועם שליט מחבק את בנו גלעד שליט ששב מהשבי, לא צולמה על ידי התקשורת העוינת, שלא הורשתה לתעד את האירוע, אלא על ידי צלם לשכת העיתונות הממשלתית אבי אוחיון.

 

 (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

הגולש אורי שטיינגולד נתקל בה ולא יכול היה להתאפק, למרות שתמך בעסקה לשחרור גלעד שליט ופרגן לנתניהו על ההחלטה. את הדחף הבלתי נשלט לשתול את ביבי במעמד זכיית מכבי ת”א בגביע אירופה ב-1977, התמונה שהציתה את המם, הוא מסביר כך: “אתה רואה תמונה הכי מרגשת, של אבא מחבק את הבן שלו, ופתאום אתה רואה את הפרצוף מדושן העונג נדחף לפריים. זה מיד העלה לי אסוציאציה של פורסט גאמפ או של זליג (דמות מסרט של וודי אלן, שבדומה לגאמפ נשתלה באירועים היסטוריים; ע”ק), ועשיתי את זה בשביל החברים”.

 

 (עיצוב: אורי שטרייגולד) (עיצוב: אורי שטרייגולד)
(עיצוב: אורי שטרייגולד)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המם היפה בחייה. אברג'יל וחבר
מומלצים