שתף קטע נבחר

מחכים לנס: פסימיות לקראת ביקור הקוורטט

ישראל טוענת שהכול "נראה תקוע", הפלסטינים מתבצרים בעמדתם והצהרת הרביעייה הבינלאומית נראית שבירה, אם לא מופרכת. "הקוורטט עומד בלוח הזמנים שקבע - כלפי עצמו"

ההצהרות מוכרות, לוח הזמנים בעייתי והפסימיות מוחלטת. אין זו הפתעה, אם כך, שלקראת המפגש הצפוי בהמשך השבוע בין נציגי הרביעייה הבינלאומית וראשי צוותי המשא ומתן הישראלי והפלסטיני, ניתן לשמוע הערב (יום ב') בשטח בעיקר תקווה לנס מדיני, כזו הבאה לידי ביטוי גם בדבריהם של דיפלומטים בכירים מכל הצדדים המעורבים.

 

קיפאון מדיני - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

עוד בערוץ החדשות :

  

במסגרת התוכנית המדינית שהציג הקוורטט בחודש שעבר על רקע הבקשה הפלסטינית להכרזה על מדינה באו"ם, אמורים נציגי הרביעייה הבינלאומית להיפגש עם הצדדים, בניסיון להתניע את המשא ומתן. אלא שלפי שעה, לא בישראל ולא בקרב דיפלומטיים מערביים שוררת אופטימיות לגבי הסיכויים לחידוש השיחות. דיפלומט מערבי בכיר ביטא בשיחה עם ynet את חוסר תקוותו, ואמר כי "אני מאמין בניסים". גם גורמים דיפלומטיים אחרים הביעו ספק באשר לסיכוייים שהמשא ומתן אכן יחודש בתקופה הקרובה.

 

נציגי הקוורטט ומזכ"ל האו"ם. "לוח זמנים פרטי" (צילום: AP) (צילום: AP)
נציגי הקוורטט ומזכ"ל האו"ם. "לוח זמנים פרטי"(צילום: AP)
 

שליח הקוורטט, טוני בלייר, אמור להיפגש כבר מחר עם נציגי הרביעייה המגיעים לארץ, אולם לוחות הזמנים ביום רביעי לא לגמרי ברורים ותלויים בראשי צוותי המשא ומתן של שני הצדדים. גורם אירופי אמר כי "אין בעיה להיפגש עם סאיב עריקאת, אך ייתכן כי ישנה בעיה עם לוח הזמנים של יצחק מולכו, שאמור לחזור מחו"ל ביום רביעי".

 

פקידים ישראלים וגורמים בלשכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביעו גם הם ספק ופסימיות באשר לחידוש המגעים. "הפגישה הזו אינה צפויה להביא לפריצת דרך. הקוורטט קבע לוחות זמנים, והוא עומד בלוחות זמנים אלה כלפי עצמו. זה לא אומר דבר לגבי חידוש השיחות". גורם מדיני ציין כי "כרגע הכול נראה תקוע. ישראל לא מתכוונת לבצע מחוות כלפי אבו מאזן. אם הפלסטינים רוצים לשוב למשא ומתן, הם מוזמנים לעשות כן ללא תנאים מוקדמים. נתניהו מוכן לקיים שיחות ישירות בכל מקום ובכל עת". 

 

גם בקרב שרי השמינייה קיימת התנגדות למחוות כלפי אבו מאזן בעת הזו, ולשכת נתניהו הכחישה בימים האחרונים כוונה להקפיא בנייה בהתחלויות. גורם ישראלי בכיר הסביר כי "בגלל הרגישות, אין כרגע ממילא מכרזים ממשלתיים לבנייה בגושים הגדולים. ישנה בניה פרטית, אך מעט מאוד, אם בכלל, בניה ממשלתית".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אף העניק היום פן פומבי לעמדותיו והתבטא בנושא בחריפות כשתקף את אבו מאזן באופן אישי וטען כי אם יש מכשול מיידי אותו ניתן להסיר בדרך למשא ומתן, מדובר בנשיא הרשות הפלסטינית.

 

הפתעה מצד נתניהו?

גם בצד הפלסטיני ניתן להבחין בפסימיות ונראה כי הם ממשיכים להתחפר בעמדתם, עליה הצהירו כבר פעמים רבות בעבר. גורם מדיני פלסטיני אמר בשיחה עם ynet כי אין להם ציפיות רבות מהמפגש המתוכנן. לדבריו, הפלסטינים עומדים על כך שנתניהו יתחייב להקפאה מוחלטת של ההתנחלויות "אנחנו דורשים לא רק הקפאה ממשלתית אלא הקפאה מלאה, כולל פרוייקטים פרטיים ובנייה במזרח ירושלים".

 

הוא הביע פסימיות באשר ליכולת הקוורטט לגרום לשינוי כלשהו במצב הנתון, ולהחיות את המגעים, וכן ביטא ספק רב

בהתייחסו לאפשרות להפתעה מדינית מצד נתניהו, כפי שזו מוגדרת על ידי הפלסטינים.

 

על רקע דברים אלה, קרא עריקאת לקוורטט לומר בצורה מפורשת מי הצד אשר מחבל בתהליך השלום. עריקאת ציין כי הצד הפלסטיני מחוייב להחלטות הבינלאומיות ולמפת הדרכים, והצביע על "ייהוד ירושלים", כדבריו, ועל המשך הבנייה בהתנחלויות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. ספק ופסימיות
צילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט
בלייר. לו"ז לא ברור
צילום: AP
אבו מאזן. מתחפר בעמדתו
צילום: AP
מומלצים