שתף קטע נבחר

תוניסיה: מפלגה איסלאמיסטית הכריזה על ניצחון

התוצאות הרשמיות יתפרסמו רק במהלך היום, אך במפלגה האיסלאמיסטית המתונה "א-נהדה" מיהרו להכריז על ניצחון. מאות מתומכי המפלגה חגגו וצעקו "אללה אכבר"

המפלגה האיסלאמיסטית המתונה "א-נהדה" הכריזה אמש (יום ב') על ניצחונה בבחירות בתוניסיה. התוצאות הרשמיות יתפרסמו בהמשך היום, אך ראשי המפלגה כבר הודיעו כי קיבלו את מספר הקולות הרב ביותר, בבחירות החופשיות הראשונות במדינה, מאז שקיבלה עצמאות מצרפת ב-1956. במקביל, הודיעה מפלגת השמאל-מרכז על הפסדה.

 

מי נגד מי? על הבחירות ההיסטוריות בתוניסיה

  

הליך הבחירות בתוניסיה התקיים תחת ביקורת קפדנית. גורם רשמי בוועדת הבחירות העצמאית במדינה מסר כי מתוך 4.1 מיליון בעלי זכות הבחירה הרשומים, יותר מ-90 אחוזים הגיעו לקלפיות והצביעו בבחירות.

 

מצביע בבחירות ביום ראשון בתוניסיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מצביע בבחירות ביום ראשון בתוניסיה(צילום: AFP)
 

 

מתוצאות רשמיות ראשונות עולה כי המפלגה האיסלאמיסטית המתונה "א-נהדה" נמצאת במקום הראשון. מחוץ למטה הראשי של המפלגה התאספו אמש כ-300 בני-אדם, שקראו "אללה אכבר". כמה אחרים שרו את ההמנון התוניסאי הלאומי. עם זאת, כנראה שלמפלגה לא יהיה רוב והיא תצטרך למצוא שותפות לקואליציה.

 

"זה רגע היסטורי", אמרה זינאב עומרי - אשה צעירה שעל פניה צעיף, מחוץ למטה המפלגה האיסלאמיסטית. "אף אחד לא יכול לפקפק בתוצאה הזו. התוצאות מראות בבירור שהעם בתוניסיה קרוב לזהות האיסלאמית". אבל יש כאלה שלא כל כך שמחים מהתוצאות. עיתונאית בת 28, שהיתה ליד המטה, אמרה: "אני ממש מרגישה פחד ודאגה. זכויות האשה ייפגעו. בנוסף נראה את שובה של הרודנות, אם המפלגה האיסלאמיסטית תשיג את הרוב בפרלמנט".

 

90% הצבעה בתוניסיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
90% הצבעה בתוניסיה(צילום: AFP)

 

בינתיים פורסמו תוצאות של אזרחי תוניסיה, שהצביעו מחוץ לגבולות המדינה. אותם נציגים בחרו 18 בפרלמנט שייקבע את החוקה, בו יהיו 217 חברים. 9 מושבים יהיו של המפלגה האיסלאמיטסית,4 של מפלגת הקונגרס ושלושה של מפלגה נוספת שהצהירה כי לא תצטרף לקואליציה.

 

מפלגת "א-נהדה" מנסה לרכך את הדאגה שהיא מעוררת בקרב החילונים ומעצמות המערב, אולם פרשנים טוענים כי בתוך המפלגה האיסלאמית הזו יש מתיחות בין הדוגלים בקו המתון שמייצג רנושי לבין פעילים איסלאמיים נוקשים יותר.

 

את הניגוד הפנימי הזה אפשר היה לראות גם בעצרת הבחירות הגדולה האחרונה שערכה המפלגה, ביום שישי. מצד אחד על הבמה עמדה סואד עבד אל-רחים, מועמדת מטעם א-נהדה, כשהיא אינה לובשת רעלה או כיסוי ראש, ומהצד השני, בשולי

 העצרת נמכרו ספרים שכותביהם משתייכים לזרם הסלפי של האיסלאם, ושמאמינים כי יש להפריד בין גברים לנשים במרחב הציבורי. לטענתם, מערכת הבחירות הנוכחית היא לא-איסלאמית.

 

ניצחון של א-נהדה בבחירות יהיה הניצחון הראשון של תנועה איסלאמית במערכת בחירות בעולם הערבי מאז ניצחונה של חמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006. ב-1991 ניצחו איסלאמיסטים בבחירות באלג'יריה, שכנתה של תוניסיה, אולם הצבא ביטל את התוצאות, מה שהוליד שנים של סכסוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבחירות ביום ראשון בתוניסיה
צילום: AP
מומלצים