שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   השוק מתקרר: צניחה במשכנתאות בספטמבר

   ההגבלות של בנק ישראל והמחאה החברתית נותנים את אותותיהם: סך המשכנתאות שניטלו במהלך החודש עמד על קצת יותר מ-3 מיליארד שקל - ירידה של 23% לעומת החודש הקודם וצניחה של 37% לעומת היקף המשכנתאות שניטלו בחודש מאי. מדובר בנתון הנמוך ביותר מזה שנתיים

   ההתמתנות בביקושים והרגיעה בשוק הנדל"ן על רקע המחאה החברתית, נותנים את אותותיהם גם בשוק המשכנתאות. היקף המשכנתאות שניטלו בחודש ספטמבר עמד על 3.02 מיליארד שקל, הסכום הנמוך ביותר מזה שנתיים המהווה ירידה של 23% בהשוואה לחודש הקודם, אז עמד היקף המשכנתאות על 3.94 מיליארד שקל - כך עולה מנתוני בנק ישראל שפורסמו היום (ג'). מדובר בצניחה של לא פחות מ-37% בהשוואה לשיא של 4.8 מיליארד שקל שנרשם בחודש מאי.

    

    

   ירידה בהיקפי ההלוואה נרשמה בכל מסלולי המשכנתא. כך היקף ההלוואה במגזר הלא צמוד עמד כמיליארד שקל בספטמבר לעומת 1.3 מיליארד בחודש הקודם ו- 2.2 מיליארד שקל בחודש מאי. הלוואות בריבית הפריים ירדו מ-1.03 מיליארד באוגוסט ל-811 מיליון בספטמבר, כאשר בחודש מאי הגיע היקפם ל- 2.08 מיליארד שקל.

    

   במגזר הצמוד בריבית קבועה ומשתנה חלה גם כן ירידה חדה מ-2.44 מיליארד שקל באוגוסט, ל-1.83 מיליארד בספטמבר. הלוואות במט"ח עמדו על 158 מיליון שקל, גם כן ירידה לעומת 102 מיליון בחודש הקודם ו-354 מיליון שקל במאי.

    

   יש לציין כי הירידה בהיקפים נובעת גם מההגבלות השונות שהטיל בנק ישראל במהלך השנה האחרונה. בין הייתר ההגבלה על ההלוואת שניטלו החל מחודש מאי – לפיהן לא ניתן יהיה ליטול הלוואות במסלול הריבית המשתנה הלא צמודה, מעבר לשליש מסך הלוואת המשכנתא.

    

   יתרת החוב לדיור מסך החוב של משקי הבית עמדה בסוף אוגוסט על כ-255 מיליארד שקל, מתוכם החוב לבנקים עמד על 223 מיליארד. מתחילת השנה גדלה יתרת החוב לדיור של משקי הבית בכ-7.2%.

    

   שינויים נרשמו גם בגובה הריבית על המשכנתא. בעוד בריבית המשתנה על משכנתאות חדשות לא צמודות נרשמה יציבות בחודשים האחרונים במקביל ליציבות בריבית בנק ישראל, הריבית הקבועה על משכנתאות חדשות לא צמודות ירדה בחודשים האחרונים, במקביל לירידה בתשואת האג"ח הממשלתי הלא צמוד בשוק

    

   הריבית על משכנתאות במגזר הלא צמוד בריבית משתנה עמדה בחודש אוגוסט על 4.34% בממוצע לעומת 4.46% בחודש יולי ו 4.08% בחודש מאי. הריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות מדד בריבית קבועה עמדה באוגוסט על 2.86% לעומת 2.85% בחודש קודם ו - 3% בחודש מאי.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים