שתף קטע נבחר

ארה"ב שמה סוף לפצצת האטום החזקה ביותר

הפצצה מדגם B53 תנוטרל היום בטקסס - 50 שנה לאחר שהוכנסה לשירות בעיצומה של המלחמה הקרה. היא חזקה פי 600 מהפצצה הגרעינית שהוטלה על הירושימה ב-1945

פצצה של היסטוריה: פצצת הגרעין החזקה ביותר שעומדת לרשות ארצות הברית תנוטרל היום (יום ג') - 50 שנה לאחר שהוכנסה לשירות מבצעי בעיצומה של המלחמה הקרה בין ארה"ב לברית המועצות. הפצצה חזקה פי 600 מפצצת האטום שהוטלה על העיר היפנית הירושימה ב-6 באוגוסט 1945, בסוף מלחמת העולם השנייה.

 

עוד בערוץ החדשות :

 

הרכיבים האחרונים של הפצצה מדגם B53 יפורקו במפעל "פנטקס" בסמוך לעיר אמרילו בטקסס. "פנטקס" הוא המפעל היחיד בארה"ב שבו מרכיבים ומפרקים פצצות גרעיניות.

 

"אבן דרך משמעותית". פצצת האטום B53 (צילום: AP) (צילום: AP)
"אבן דרך משמעותית". פצצת האטום B53(צילום: AP)

 

תהליך נטרול הפצצה מתבצע שנה לפני המועד המתוכנן ובהתאם למדיניות צמצום הארסנל הגרעיני שהתווה הנשיא ברק אובמה עם כניסתו לבית הלבן.

 

תומס ד'אגוסטינו, ראש המינהל הלאומי לביטחון גרעיני, כינה את פירוק הפצצה "אבן דרך משמעותית". פצצות ה-B53, שמשקלן מגיע ליותר מ-4,500 קילוגרמים, הוכנסו לשירות בשנת 1962, כאשר המלחמה הקרה הגיעה לשיאה עם פרוץ משבר הטילים בקובה.

 

פצצות הגרעין מדגם 53B נבנו במטרה להרוס מתקנים תת-קרקעיים והותאמו לשיגור ממפציצים ארוכי טווח כמו ה-B-52. מרבית הפצצות פורקו בשנות השמונים של המאה שעברה, אך מספר משמעותי שלהן נותר בשירות עד שנת 1997.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שקלה 4,500 קילוגרמים. פצצת ה-B53
צילום: AP
יותר חזקה מהפצצה שהוטלה על הירושימה
צילום: AP
הבטיח לצמצם את הארסנל הגרעיני - וקיים. אובמה
צילום: AP
מומלצים