שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כמדי שנה: אל על תפטר 200 עובדים זמניים?

  הנהלת החברה הודיעה על פיטורי עובדים בסוף כל אחת מהשנים הקודמות, ובסופו של דבר, חלקם הגדול לא פוטרו. מדובר במאבק כוחות בין ההנהלה לוועד העובדים שלה, שדורש לתת לעובדים הללו קביעות

  הריטואל השנתי חוזר: הנהלת חברת התעופה אל על הודיעה הבוקר (ד') כי בכוונתה לפטר כ-200 עובדים זמניים. מהנהלת החברה נמסר כי: "עם סיום עונת השיא בתיירות (חודשי הקיץ והחגים) הוחלט, כי כ-200 עובדים זמניים, יסיימו את עבודתם בחברה עד סוף השנה".

   

  בחברה מסבירים כי: "אל על, כמו כל חברות התעופה בעולם, מתמודדת בימים אלה עם תנאי שוק קשים, בראשם עלייה במחירי הדלק הסילוני. התייעלות היא צו השעה, והחברה נוקטת בשורת צעדי התייעלות ביניהם, הוצאת מטוסים ישנים ולא חסכוניים משרות, ביטול וצמצום קווים לא רווחיים, יציאה לחופשות מרוכזות במטרה להחזיר את החברה לפסים של רווחיות. עתידה של החברה והשרות ללקוחותיה הם נר לרגלינו". אל על אכן סיימה את הרבעון הראשון והשני של השנה בהפסדים .

   

  אלא שהנהלת החברה הודיעה על פיטורי עובדים בסוף כל אחת מהשנים הקודמות, ובסופו של דבר, חלקם הגדול לא פוטרו. מדובר במאבק כוחות בין ההנהלה לוועד העובדים שלה, שדורש לתת לעובדים הללו קביעות.

   

  אל על מעסיקה מאות עובדים זמניים, ששכרם נמוך משמעותית משכרם של עובדים קבועים. העובדים מגוייסים, באופן רשמי, ב-1 לינואר לתקופה קצובה מראש של שנה, שנתיים או חמש שנים, וההנהלה יכולה לפטר אותם כשהתקופה מסתיימת, אך בפועל, חלקם מקבלים "הארכה" של ההעסקה הזמנית, ולעתים מוצאים את עצמם מועסקים במסגרת "זמנית" לאורך שנים ארוכות. ההסתדרות וועד העובדים של החברה דורשים מדי שנה לתת לכולם קביעות ב-1 לינואר.

   

  במהלך הוויכוחים שהתנהלו בשנים הקודמות, ההנהלה איימה בפיטורים של חלק מהם כדי להוריד את הוועד מהעץ של הדרישה לקביעות, ובסופו של דבר נפתח מדי שנה מו"מ ונמצאה לבסוף פשרה שבה הוענקה קביעות לחלק מהעובדים ולא לכולם.  

   

  "הם מפעילים את האיום הזה כל שנה"

  ראש אגף תחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, אמר ל-ynet בשנה שעברה: "הם מפעילים את האיום הזה כל שנה ובסוף הוא תמיד מתבטל. אלה מכתבי פיטורים פיקטיביים, מכתבי ספין. בכל שנה הם אומרים: ' או שנפטר אותם או שנאריך את הזמניות בעוד שנה'. נוצר מצב שבו יש עובדים שמקבלים קביעות אחרי שנתיים, ולידם עובדים זמניים עם וותק של 15 שנה".

   

  אל על מעסיקה מאות עובדים זמניים, ששכרם נמוך משמעותית משכרם של עובדים קבועים. ועד העובדים של החברה מנהל מדי שנה מו"מ על השאלה כמה מהם יקבלו קביעות ב-1 לינואר. במהלך הוויכוחים שהתנהלו בשנים הקודמות, ביצעו שני הצדדים תרגילים דומים כאמצעי לחץ, ובסופו של דבר נמצאה פשרה שבה הוענקה קביעות לחלק מהעובדים ולא לכולם.

   

  מהוועד נמסר: "הנהלה שמעוניינת בהתייעלות, מן הראוי שקודם תקצץ בשכר הבכירים בטרם תפטר עובדים זמניים".  

   

  בהכנת הידיעה השתתפה יסמין גיל, "כלכליסט"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים