שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המדריך המלא למפוטר הטרי: עשה ואל תעשה

  למרבית הצעדים בחיינו אנחנו מתכוננים ונערכים תוך השקעת חשיבה מאמץ ומשאבים כדי שהדבר יקרה ויעבור בדרך הטובה והמוצלחת ביותר. איש לא מכין אותנו ליום בו יפטרו אותנו

  רק בשבוע האחרון קראנו על פיטורים בתמיר פישמן , אל על , מפעל כיתן , מגבות ערד , וייתכן שרשימה זו מתארכת.

   

   

  למרבית הצעדים בחיינו, אלו שיש לנו מידע מוקדם עליהם, אנחנו מתכוננים ונערכים תוך השקעת חשיבה מאמץ ומשאבים כדי שהדבר יקרה ויעבור בדרך הטובה והמוצלחת ביותר.

   

  ישנם מהלכים ושינויים בחיים שבהיערכות אליהם אנחנו משקיעים זמן וכסף - כמו: לימוד מקצוע, השכלה שינוי מקום מגורים, וחיפוש בן זוג - אך בתרבות שלנו הקריירה ממלאת מקום מרכזי.

   

  העבודה והקריירה מספקים לנו לא רק מקור פרנסה אלא גם נותנים לנו זהות אישית, סטטוס ומעמד חברתי, מטרות ויעדים, מסגרת התייחסות ולעתים קרובות גם סביבה חברתית.

   

  אנו יודעים שהיום אין בטחון תעסוקתי, ושנצטרך לעבור מספר שינויי קריירה ומסגרות תעסוקתיות - והנה לשינויים בתחום כה קריטי ומרכזי בחיינו אין אנו מתכוננים ונערכים ואין בדרך כלל השקעת משאבים כדי להפוך את השינוי (במקרים רבים מאד – הכפוי) לצעד קריירה מוצלח.

   

  הדבר נכון לגבי הרוב - פרט לבני מזל המופנים לקבלת שירותי Outplacement במסגרתו הם מקבלים גם סיוע ותמיכה להיבטים ה"טכניים" של המעבר וחיפוש התעסוקה החדשה.

   

  להלן מספר טיפים שיכולים לסייע למפוטר

  עשה

  • פתח והגדל את רשת הקשר שלך. זהו הכלי העיקרי לאיסוף מידע ולהגעה לתפקיד חדש. עם כל "פלאי הטכניקה", אין תחליף לכלי מסורתי זה.

   

  • השקע בשמירת רשת הקשר שלך פעילה ועדכנית.

   

  • עשה "הערכה עצמית", השקע זמן בקבלת משוב בהתייעצות עם חברים וקולגות ובגיבוש תמונת אמת של מצבך ומה אתה רוצה להשיג בשינוי שלפניך.

   

  • פתח תוכנית אישית לכמה שנים וכתוב לעצמך יעדים בני הישג ובקרה.

   

  • חקור היטב את השוק שלך. זהה מי הגורמים אשר יכולים להעסיק אותך ודע היטב אל מי אתה פונה, הן לפני שליחת קורות חיים והן לפני ראיון.

   

  • התאם את קורות החיים כך שיראו למעסיק פוטנציאלי את יתרונותיך עבורו.

   

  • הכן הצגה עצמית של עצמך (פרזנטציה) שתיארך 5 – 3 דקות. בדוק אותה עם יועץ או עם מי שאתה סומך על המשוב שלו והשתמש בה בהצגתך העצמית בטלפון או בראיון.

   

  • חזור תמיד למראיין אחרי פגישה או ראיון עם הבעת תודה על הפגישה/הראיון ותזכורת קצרה מדוע אתה מתאים ועונה על המבוקש. עדיף לעשות זאת באמצעות מסר קטן באינטרנט.

   

  • אחרי מציאת פתרון תעסוקתי או כניסה למסגרת תעסוקתית חדשה, חזור והבע תודה לכל מי שליווה אותך בחלק כל שהוא של התהליך שעברת. אמור שלא תשכח ושתשמח לעזור אם וכאשר יהיה צורך.

   

  אל תעשה

  • המנע מהפצה מאסיבית ואוטומטית של פניות. ווא שהפניות שלך מנוסחות בהתאמה ליעדים אליהן הופנו.

   

  • אל תוותר ביוזמתך על ראיון או הזדמנות לחשיפה. גם אם לא תשיג את מטרתך – תוכל להרחיב את רשת הקשר שלך ולצבור ניסיון בהתראיינות.

   

  • אל תאבד שליטה ואל תגיב רגשית להצעות או אמירות במהלך חיפוש עבודה. התסכול הדחיות וחוסר התגובה לא נועדו להשפיל אותך. ארגונים וממלאי תפקידים פועלים בשגרה שלהם ואינם עושים פעולות נגדך.

   

  • אל תתקוף ותשמיץ את המעסיק הקודם, ואל תגלה מסודותיו.

   

  • אל תפעל ואל תקבע מסגרת של לוחות זמנים לא ריאליים. הייה סבלני ואל תכניס את עצמך ללחץ מיותר בנושא שממילא אינך יכול להשפיע עליו.

   

  אם אתה עומד לפני שינוי ואפילו כפוי, אתה צריך לדעת שיש בפניך אפשרויות, אולי לא תמיד אפשרויות משמחות - אך עצם השינוי יוצר הזדמנויות ופותח לך הזדמנות לעשות דברים חדשים ושונים. לבחון שימוש בכישורים וביכולות בהם לא השתמשת ולפתוח דף חדש ביותר ממובן אחד. 

   

  הכותב הוא פסיכולוג ומנהל מחלקת ייעוץ קריירה בחברת "פילת"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא הכל שחור
  צילום: Shutterstock
  אל תאבד שליטה
  צילום: Shutterstock
  ד"ר מוטי נוימן
  מומלצים