שתף קטע נבחר

סקר: איש הפיצה מפסיד לרומני במדינות המפתח

בסקר משותף שערכו רשת CNN והשבועון "טיים" עולה כי המועמד הרפובליקני מוביל באיווה, ניו המפשייר, דרום קרוליינה ופלורידה. הנתון המפתיע: רומני זוכה לתמיכה מציבור גדול של אוונגליסטים, שבאופן טבעי היו אמורים להצביע ליריבו ריק פרי

המועמד הרפובליקני מיט רומני מוביל בארבע מדינות המפתח בהן ייערכו הבחירות המקדימות הראשונות למועמד הרפובליקנים לבחירות לנשיאות בשנה הבאה. כך עולה מסקר משותף של רשת CNN והשבועון "טיים" שפורסם הלילה (יום ה') ונערך בכל אחת מארבע המדינות - איווה, ניו המפשייר, דרום קרוליינה ופלורידה.

 

הבחירות בארה"ב - כתבות אחרונות ב-ynet:

 

בסקר, שנחשב למדויק ביותר, זוכה רומני המורמוני במפתיע לתמיכה במדינות איווה ובדרום קרולינה, שבהן יש ציבור גדול של אוונגליסטים רפובליקנים, אשר באופן טבעי היו אמורים לתמוך במושל טקסס ריק פרי.

 

נקודת התורפה שלו - ציבור המתלבטים. רומני (צילום: AP) (צילום: AP)
נקודת התורפה שלו - ציבור המתלבטים. רומני(צילום: AP)

 

אבל על פי הסקר האחרון, מושל טקסס איבד לחלוטין את המומנטום שצבר בחודש שעבר וכרגע הוא לא עומד בתחרות. בשלב זה, איש עסקי הפיצה הרמן קיין הוא המועמד היחידי שמאיים על רומני.

 

איווה תחילה

נקודת התורפה מבחינת מיט רומני היא שחלק גדול מהמשתתפים בסקר באיווה ודרום קרולינה עדיין מתלבטים לגבי אופן בחירתם.

 

הבחירות המקדימות ייפתחו במדינת איווה ב-3 בינואר ולמרבה ההפתעה רומני זוכה במדינה זו לתמיכה בשיעור של 24 אחוזים - כל זאת בשעה שהוא עדיין מתלבט כמה זמן וכסף הוא צריך להשקיע במדינה שאיכזבה אותו בבחירות לפני ארבע שנים.

 

איבד מומנטום, אבל יש לו מספיק כסף להמשיך במרוץ. פרי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
איבד מומנטום, אבל יש לו מספיק כסף להמשיך במרוץ. פרי(צילום: AFP)

 

הרמן קיין, עם 21 אחוזי תמיכה, מגיע בסקר למקום שני באיווה והוא כרגע המועמד המועדף על תנועת "מסיבת התה". רון פול קיבל 12 אחוזים, ניוט גינגריץ' וריק פרי 10 אחוזים כ"א, מישל בקמן 6 אחוזים, ריק סנטורום -2 אחוזים וג'ון האנטסמן קיבל אחוז אחד בלבד.

 

המדינה השכנה תסייע לרומני?

אחרי הבחירות באיווה, לרומני לא תהיה כנראה בעיה לנצח כעבור שבוע בניו המפשייר, שכנתה של מסצ'וסטס - המדינה בה כיהן בתפקיד מושל. על פי הסקר, רומני זוכה בניו המפשייר ל-40 אחוזי תמיכה, לפני קיין (13 אחוזים), פול (12 אחוזים), האנטסמן (6 אחוזים), גינגריץ' (5 אחוזים), פרי (4 אחוזים), בקמן (2 אחוזים) וסנטורום (אחוז אחד).

 

אך אם בקמן וסנטורום ייכשלו באיווה, קשה להאמין שיהיה להם כסף ומערך פוליטי להמשיך לבחירות בניו המפשייר. ריק פרי לעומתם, הצליח לגייס תרומות גדולות שיאפשרו לו להמשיך במרוץ בכל מקרה. לג'ון האנטסמן המיליארדר אין בעיה כספית, אבל הוא יזדקק לתמיכה חזקה בניו המפשייר כדי להמשיך במירוץ.

 

הבקיאות בחומר תסייע לו במרוץ הרפובליקני? גינגריץ' (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבקיאות בחומר תסייע לו במרוץ הרפובליקני? גינגריץ'(צילום: AFP)

 

בבחירות שייערכו דרום קרוליינה ב-21 בינואר צפויים להישאר פחות מתחרים. די במפתיע, הסקר של CNN ו"טיים" מעניק לרומני 25 אחוזים לפני הרמן קיין (23 אחוזים), פול (12 אחוזים), פרי (11 אחוזים) וגינגריץ' (8 אחוזים).

 

העימותים הטלוויזיוניים שפגעו קשות בפרי, הצליחו דווקא להבליט את גינגריץ', יו"ר בית הנבחרים בשנות התשעים, כמי ששולט בחומר - בניגוד למועמדים אחרים.

 

יריב ראוי לאובמה בעימותים הטלוויזיוניים?

ב-31 בינואר יתקיימו הבחירות בפלורידה, ועל פי הסקר רומני זוכה בה לתמיכה של שלושה מכל עשרה נשאלים. אחריו בדירוג: קיין (18 אחוזים), גינגריץ' ופרי (9 אחוזים כל אחד).

 

על אף שכרגע הוא לא מוגדר כמועמד מוביל, הרפובליקנים יתמכו בסופו של דבר במועמד שמסוגל לעמוד מול הנשיא ברק אובמה בעימותים טלוויזיונים. ורומני הוא כנראה האיש הזה.

 

פרי קיטר שלשום בראיון לרשת "פוקס" על העימותים הטלוויזיוניים שפוגעים בו. ג'יימס קרוואל, שהיה יועץ הבחירות של ביל קלינטון, אמר הלילה ש"ריק פרי מחוסל והוא צריך לחזור לטקסס. הוא מועמד כל כך רע שזה ממש עינוי לעקוב אחריו". ארי פליישר, שהיה דובר הבית הלבן בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש הבן, העריך שמוקדם להספיד את פרי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ינצח באיווה אחרי ההפסד הקודם? רומני
צילום: AP
המועמד המועדף על תנועת "מסיבת התה". קיין
צילום: AFP
תפרוש מהמרוץ אם תפסיד באיווה? בקמן
צילום: AFP
לא מצליח להתרומם למרות הכסף הרב. האנטסמן
צילום: AFP
מחכה ליריב הרפובליקני. אובמה
צילום: AFP
מומלצים