שתף קטע נבחר

צילום: אבי רוקח

אש ללא הפסקה: מטחים על ב"ש, אשקלון ואשדוד

במצרים דיווחו שהוסכם על הפסקת אש מ-6 בבוקר, אבל האש מעזה נמשכת. רקטות ופצצות מרגמה נורו לב"ש, להבים, אשקלון, גן יבנה ושער הנגב - והתפוצצו בשטחים פתוחים. כיפת ברזל יירטה גראדים לאשדוד. צה"ל תקף ברצועה, שני מחבלים נהרגו

במצרים טענו כי סוכם על הפסקת אש, אבל על תושבי הדרום עבר לילה של אזעקות, בו האש נמשכה ללא הפסקה. בכיר מצרי מסר הלילה (יום א') כי ישראל והארגונים החמושים ברצועת עזה סיכמו על הפסקת אש החל מהשעה 6:00. עם זאת, בשטח לא נראתה רגיעה. הלילה ובשעות הבוקר המוקדמות שוגרו יותר מעשר רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל - מרביתן התפוצצו בשטחים פתוחים, כיפת ברזל יירטה לפחות גראד אחד שנורה לאשדוד. אמש ספגו יישובי הדרום כ-27 רקטות ופצצות מרגמה. משה עמי, תושב אשקלון בן 56, אב לארבעה ילדים, נהרג מפיצוץ רקטה בעירו.

 

ההסלמה בדרום - כותרות ynet:

 

תושבים בבאר שבע התעוררו הלילה בסביבות השעה 3:30, עם הישמע האזעקה - ואחריה קולות פיצוצים. שתי רקטות נפלו בשטחים פתוחים מחוץ לעיר, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. לקראת בוקר, בסביבות 4:30, דווח על פיצוץ של רקטה בשטח פתוח מצפון לאשקלון. עם אור ראשון, לפני שש בבוקר, דווח על התפוצצות של שתי רקטות בשער הנגב ועל נפילת עוד רקטה באזור להבים ורהט. בהמשך, נורו גראדים גם לאזור אשדוד. כיפת ברזל יירטה לפחות אחד מהם.

 

בתגובה לירי על ישראל תקפו כלי טיס של חיל האוויר שישה יעדים בעזה. בצפון הרצועה הופצצו מנהרת טרור ושלוש עמדות שיגור, ובדרום הרצועה הותקפו שני מוקדי פעילות טרור. מקורות פלסטיניים דיווחו כי באחת התקיפות, מערבית לעיר עזה, נהרגו שני מחבלים מהזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 

לדברי הפלסטינים יעדי התקיפות הם מתקנים ומחנות אימונים, שמרביתם שייכים לזרוע הצבאית של חמאס ולמנגנוני הביטחון של ממשלתו. ככל הנראה, המטרה היא לאותת לממשלת חמאס כי היא הריבון האחראי על הפסקת הירי, שאת רובו המכריע ביצע הג'יהאד האיסלאמי. חלק מהתקיפות נועדו גם לסכל ירי רקטות ופצמ"רים. מאז שהחלה ההסלמה בדרום נהרגו ברצועת עזה תשעה בני אדם, כולם פעילים בזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, פלוגות אל-קודס.

 

המתקפה הלילה: שעה אחר שעה

3:30: גראדים התפוצצו בשטחים פתוחים ליד באר-שבע.

4:30: צה"ל תקף 6 יעדי טרור ברצועת עזה

4:40: רקטה נפלה מצפון לאשקלון

6:00: גראד התפוצץ ליד להבים, שני פצ"מרים נורו לשער הנגב

6:10: רקטה נפלה בשטח פתוח באזור גן יבנה

6:20: קסאם שוגר למועצת אשכול

6:30: שלושה גראדים שוגרו לאשדוד, כיפת ברזל יירטה שתיים מהן

 

קשת, ענן ורקטה. באזור גן יבנה, הבוקר (צילום: יוגב שלומוביץ) (צילום: יוגב שלומוביץ)
קשת, ענן ורקטה. באזור גן יבנה, הבוקר(צילום: יוגב שלומוביץ)

 

בעקבות הירי על באר שבע אמר ראש העיר, רוביק דנילוביץ', כי "אנו עדים להסלמה מצד ארגוני הטרור". דנילוביץ' קרא לתושבים "להיות עירניים ולהישמע להוראות פיקוד העורף".

 

לפי גורמים בקהיר, מצרים מתווכת בין ישראל לעזה במטרה למנוע הידרדרת בסבב ההסלמה האחרון, שהחל בצהרי שבת אחרי שישראל תקפה חוליית מחבלי ג'יהאד איסלאמי שעמדו לשגר רקטה. בסוכנות AFP ציטטו גורם בחמאס שדיבר על הסיכום, וגם בסוכנות "מען" הפלסטינית דווח מפי "מקורות יודעי דבר" על הפסקת אש, שהייתה אמורה להיכנס לתוקפה ב-3:00. בצה"ל הבהירו כי אינם מכירים סיכום מסוג זה.

 

"מצרים תמשיך במגעים עם שני הצדדים עד שההסכם ייכנס לתוקף", אמר הגורם המצרי לרויטרס. לדיווח לא ניתן אישור רשמי מצד גורמים ברצועת עזה מקרב הג'יהאד האיסלאמי. צה"ל הגיב בחריפות למטח הירי בסוף השבוע. מטוסי חיל האוויר תקפו יעדים של הג'יהאד האיסלאמי. בהפצצות ברצועת עזה נהרגו לפחות עשרה חמושים. לפני חצות שוגרה לעבר ישראל רקטת קסאם שהתפוצצה בשטחים פתוחים באזור שדרות. מד"א טיפלו בסך הכל ב-18 נפגעים, בהם תינוקת, שישה שנפצעו מרסיסים ומשאיפת עשן ו-12 שלקו בחרדה.

 

נזק באשקלון מפיצוץ גראד. "נגיב קשה יותר - במידת הצורך" (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
נזק באשקלון מפיצוץ גראד. "נגיב קשה יותר - במידת הצורך"(צילום: אליעד לוי)

 

מוקדי נפילות הרקטות אתמול:

  • אשקלון: פגיעה קטלנית ברחוב - הרוג ופצוע קל; נפילה בבית - נפגעי חרדה; פגיעה בשטח פתוח במצפון לעיר

  • אשדוד: בניית בניין ובבית ספר ריק: פצוע קל ונפגעי עשן וחרדה
  • גן יבנה: פצוע קל-בינוני מרסיסים בפגיעה בבית
  • באר שבע: 2 רקטות התפוצצו בשטח פתוח ורקטה נוספת יורטה על-ידי "כיפת ברזל"
  • באזור להבים ורהט נפלה רקטה בשטח פתוח
  • באזור אופקים
  • באזור נתיבות
  • באזור שדרות
  • באזור שער הנגב התפוצצו שתי רקטות
  • פצמ"רים לאזור מועצת אשכול

 

בישיבת הערכת מצב שקיים אמש הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, נטען כי ארגון הג'יהאד האיסלמי נפגע קשות מתקיפות צה"ל שסיכלו ניסיונות נוספים של ירי רקטות. דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מדרכי, סיפר כי מקרב מחבלי הג'האד נהרגו עשרה ונפצעו נוספים - כולל בתקיפת החוליה בצהריים, תקיפה שאחריה החלו מטחי הרקטות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם ראשי עיר בדרום והזהיר שישראל תגיב בצורה קשה יותר במידת הצורך.

 

"חמאס בשלב זה נשאר פסיבי, ובאמצעים שונים, ישירים ועקיפים, אנו בודקים עד כמה אם בכלל הוא פועל להפסקת ההסלמה או לא", ציין תא"ל מרדכי, "הוא הגורם השולט ברצועה. להערכתנו לסבב הנוכחי לא תהיה מבחינה זו השפעה על השלמת עסקת שליט (במסגרתה תשחרר ישראל בעוד כחודש וחצי 550 אסירים נוספים, י"ז). הג'יהאד נפגע באורח קשה, הוא הוכה וחש בלחץ".

 

בישראל "אין עניין ללחימה של ממש"

במערכת המדינית והביטחונית העריכו אמש כי פני החמאס אינם להסלמה. במערכת המדינית ציינו אתמול כי "צריך לראות לאן זה הולך. אם תהיה הסלמה והירי לא ייפסק, לא מן הנמנע כי התגובה הישראלית תוחרף". באשר לאפשרות ללחימה של ממש, בישראל מציינים כי "אין כרגע עניין במצב כזה",

ועל כן - תגובות צה"ל מדודות יחסית ולא אמורות להביא לחימום הגזרה לאורך זמן. "נראה מה יהיה היום, ולפי זה יתקבלו ההחלטות", אמר גורם מדיני.

 

על רק אכזבת תושבים רבים מהיעדר פעילות של מערכת היירוט "כיפת ברזל" באשדוד ובאשקלון, הרמטכ"ל גנץ הורה מוקדם יותר לפרוס את שתי הסוללות, אחת ליד באר שבע והשנייה בין אשדוד לאשקלון, וכן לפעול לפריסה של סוללה שלישית - בתקווה עוד השבוע.

 

בצל הדיווחים על רגיעה, לא השתנתה ההוראה לבטל את הלימודים בדרום. ביישובים עד 40 ק"מ מהרצועה לא יתקיימו היום לימודים. ההשבתה כוללת גם את המוסדות האקדמיים, בהם אוניברסיטת בן גוריון ומכללת ספיר. עם זאת, בשדרות, במועצה האזורית שער הנגב ובמועצה האזורית אשכול יתקיימו הלימודים כמתוכנן במרחבים המוגנים.

 

Read this article in English 

 

 


פורסם לראשונה 30/10/2011 02:56

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ואליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה עמי, ההרוג מפיצוץ רקטה
צילום רפרודוקציה: אליעד לוי
רכבו של ההרוג באשקלון. נפגע בנסיעה
צילום: אליעד לוי
פינוי תינוקת שנפגע באשדוד
צילום: עופר אשטוקר - אשדוד נט
בית באשקלון שניזוק מגראד
צילום: אליעד לוי
תגובת צה"ל: פצועים בעזה מתקיפת חמושים
צילום: AFP
בית ספר באשדוד שניזוק מפיצוץ
צילום: זאב טרטכטמן
מומלצים