שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה פרק המיסוי בדו"ח טרכטנברג

יממה לאחר העצרת החברתית בכיכר רבין, אישרו השרים את פרק המיסוי מדו"ח הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי. המס לעשירים ולחברות יעלה, יבוטלו מכסים ויוענקו נקודות זכות. נתניהו: "הצרכן ירגיש בכיסו את החלטת הממשלה"

הממשלה אישרה הערב (א') פה אחד את פרק המסים בדו"ח טרכטנברג. בין היתר כוללות ההמלצות תוספת 2 נקודות זיכוי לאב לכל ילד עד גיל 3 בשווי 418 שקל בחודש, בנוסף לנקודות הזיכוי לאם; הפחתה של 40 אגורות לליטר בנזין וביטול מכסים והורדת מסי קנייה על מוצרי אלקטרוניקה. הישיבה נערכת בצפת, לרגל פתיחת בית הספר לרפואה בעיר.

 

 

ההטבות ייכנסו לתוקף ב-1.1.2012 בכפוף לאישור הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "הצרכן ירגיש בכיסו את החלטת הממשלה היום. נמשיך לנהוג באחריות תקציבית כדי לחמוק מהטלטלה הכלכלית העולמית". מנואל טרכטנברג הוסיף כי "זה שינוי מהותי במערכת המס הישראלית".

 

הדו"ח זכה לאישור לאחר ששרי האוצר והתמ"ת הגיעו לפשרה סביב הפחתות המכס. לפי הפשרה, בין השנים 2012 ל- 2014 תתבצע הפחתה מדורגת של 50% מהמכסים והפחתה מיידית של 100% על חלק מהמכסים. ככל שייחתמו הסכמים, בשנים 2017-2013 יופחתו יתר המכסים בהדרגה לצד חתימה על הסכמי סחר. במידה שלא יחתמו הסכמי סחר, סוכם כי בשנת 2013 יופחתו עוד כ-10% ובשנת 2014 עוד 15% מהמכסים.

 

לדברי האוצר, אחת המשמעויות של מהלך זה היא כי אנו צפויים לראות כבר בזמן הטווח הקרוב הפחתת מחירים של מוצרים שאינם מיוצרים בישראל. בנוסף, שר האוצר יקים שני צוותים לטיפול בהון השחור ולבדיקת חברות ארנק בישראל: יחידים המתאגדים כחברה ומשלמים מס מופחת על עבודה ומשיכת דיבידנדים.

 

העלאת מס החברות

אחת ההמלצות העיקריות בדו"ח שמטרתה להכניס כסף לקופת המדינה וצמצום פערים, היא העלאת מס החברות בחזרה ל-25% בשנת 2012. זאת לאחר כמה שנים של ירידה עקבית, שהביאה את מס החברות השנה ל-24%, ושהיתה אמורה בסופו של דבר להציבו על 18% בלבד.

 

לצד זאת, ייעצר מתווה ההפחתה של שיעורי המס ליחידים. עם זאת, יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, מתכנן להביא בקרוב לדיון הצעה לפיה מתווה הפחתת המס הישיר תמשיך לפעול - אך רק לעשירוני מעמד הביניים. כמו כן, הוחלט לבטל את הוראת השעה להעלאת תקרת ההפרשות לביטוח לאומי, ולדחות בשנתיים את העלאת הפרשות המעסיקים - אף שצעד זה יפגע באיתנות המוסד. שר האוצר החליט על צעד זה כדי לתמוך במעסיקים.

 

הבלו לא יעלה 

המלצות נוספות שנתקבלו כוללות צעדים להפחתת יוקר המחייה, כגון ביטול ההעלאה המתוכננת של הבלו על הבנזין ב-40 אגורות בינואר הקרוב, וביטול ההעלאה המתוכננת בשיעור של 20 אגורות על המס על הסולר לתחבורה ציבורית.

 

הממשלה אישרה גם הענקת שתי נקודות זיכוי לאבות עבור כל ילד עד גיל 3, דבר האמור להיטיב עם הורים לילדים קטנים שנאלצים לעמוד בעלות גבוהה של טיפול בילדים. שווי ההטבה: 418 שקל.

 

הצעת המחליטים כוללת גם בשורה משמחת לרוכשי הטלפונים הסלולריים: לפי ההצעה, החל מ-2013 יבוטלו מסי הקנייה על טלפונים סלולריים ועל מוצרי אלקטרוניקה בידורית דוגמת טלוויזיות.

 

נתניהו ושטייניץ אמרו כי משקי בית יחסכו אלפי שקלים בשנה, אך הדגישו כי "לא ניכנס להרפתקאות תקציביות שיעמידו בסכנה את יציבות המשק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנואל טרכטנברג
צילום: אוהד צויגנברג
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים