שתף קטע נבחר

מיזם הנישואים של "צהר" בסכנת סגירה

פרויקט הדגל של "צהר" עלול לספוג מכה אנושה, לאחר שמספר תעודות הנישואים העומדות לרשותם קוצץ דרסטית. "השר מרגי דוחף לנישואים אזרחיים", טען מנכ"ל צהר במכתב למתנדבים. "אנו פועלים לפי החוק", נמסר ממשרד הדתות

חילונים, רוצים להתחתן עם רבני צהר? תתפללו טוב. ל-ynet נודע כי פרויקט הדגל של הארגון, שבמסגרתו עורכים רבניו חופות לאלפי זוגות בשנה, נמצא בסכנת סגירה - זאת מאחר שהרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת חדלו לספק לעמותה תעודות נישואין לרישום מתחתנים.

 

ברבנות אומרים כי הם פועלים על-פי חוק, אך בצהר זועמים על שינוי מדיניות, שלטענתם נועד לפגוע בהם. במכתב שנשלח למתנדבי מיזם הנישואים, ושהגיע לידי ynet, נטען כי הפגיעה האמורה תדחוף אלפי זוגות חילונים להתחתן אזרחית, ואף להתבולל.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

  

החוק קובע כי רישום הנישואים בישראל הוא אזורי, ולכן בני זוג חייבים להירשם באמצעות הרבנות המקומית שבתחום שיפוט מקום מגוריו של החתן או הכלה לעתיד. מאז קום המדינה התירה הרבנות הראשית לכמה בתי דין פרטיים (בד"צים) – תחילה של העדה החרדית, ולאחר מכן של קהילות חרדיות נוספות - לרשום בעצמם לנישואים, תוך שהיא רואה בכל אחד מהם סניף של הרבנות במקום מושבו.

 

עם השנים התרחבה התופעה והפכה לתעשייה משגשגת, והבד"צים החלו לאפשר רישום של כל בני זוג – גם אם אינם גרים בתחום שיפוטה של הרבנות שאליה מסונף בית הדין. הדבר מנוגד לחוק, אך ברבנות הראשית ובמשרד הדתות העלימו עין מכך.

  

לפני כשנתיים החלו גם רבני צהר לנהל רישום נישואים במתכונת זו, כסניף של הרבנות בשוהם – שם מכהן יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו, כרב המקומי. בצהר הסבירו כי זוגות חילונים רבים אינם מסתפקים בכך שרבני הארגון יערכו את החופה בחתונתם, אלא מבקשים להינשא בלא שיידרש מהם כל מגע עם הממסד הרבני הרשמי, ולכן לא היה מנוס מאימוץ שיטת הבד"צים. גם במקרה זה העלימה הרבנות עין.

  

סיבה נוספת להחלטת צהר לרשום את הזוגות באמצעות רבנות שוהם היא סירובם של רבני ערים רבים (שהם גם רשמי הנישואים בהן) לאפשר לארגון לערוך חופות לתושביהן. רבנים אלו נאחזים בקריטריונים שפרסמה הרבנות הראשית לעריכת חופה, ושרוב רבני צהר (כמו גם רבים אחרים) אינם עומדים בהם שכן אינם מכהנים מטעם המדינה, או בקהילות מוכרות. הפתרונות שעמדו בפני צהר הם שניים: הכרה ברב מסוים כמוסמך לעריכת חופות על-ידי ועדת החריגים ברבנות, או רישום הנישואים בשוהם, המאפשר לרב המקומי, דוד סתיו, לראות בכל רב את שלוחו לעניין זה, גם אם אינו עומד בתנאים.

  

דוחפים את החילונים להתבוללות

בחודשים האחרונים הורה השר לשירותי דת, יעקב מרגי (ש"ס), שלא להנפיק עוד לרבנות שוהם תעודות נישואים - אלא בכמות שתספיק לתושבי המועצה המקומית המתחתנים. כמובן שמדובר במספר נמוך בהרבה מאלפי המתחתנים שעושים זאת דרך צהר. המשמעויות הן כי לא ייוותרו תעודות לשימוש הארגון והוא לא יוכל לרשום זוגות לנישואים, ורבני הארגון לא יוכלו לערוך חופות בערים שבהן הרבנים המקומיים אינם מכירים בהם. בצהר טוענים בנוסף כי ועדת החריגים ברבנות לא אישרה זה זמן רב רבנים מטעמם.

  

בארגון מפנים את האצבע המאשימה לעבר מרגי, כשר האחראי, ומאשימים אותו בניסיון לחנוק ולחסל את מיזם הנישואין, ובדחיפת אלפי זוגות חילונים בשנה לנישואים אזרחיים ואף להתבוללות. כעת שוקלים שם לצאת לקמפיין ציבורי רחב להצלת המיזם.  

 

הרבנים חיים דרוקמן, דוד סתיו ורפי פוירשטין (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הרבנים חיים דרוקמן, דוד סתיו ורפי פוירשטין(צילום: גיל יוחנן)

 

בעדכון ששלח בשבוע שעבר מנכ"ל הארגון, הרב ד"ר משה בארי, אל מאות ממתנדביו, נכתב: "החלטות השר לשירותי דת אוסרות על חלק גדול מרבני הציונות הדתית לערוך חופה. מצב זה הולך ונעשה בלתי נסבל. בשיחות שקיימנו עם זוגות חילונים רבים מתברר כי צהר מהווה עבורם אלטרנטיבה יחידה ל'נישואי קפריסין'. משמעותן המעשית של החלטות השר היא דחיפתם של זוגות אלו לנישואין שלא כדת משה וישראל! מנישואין אזרחיים המרחק קצר גם להמרת סעיף הדת בתעודת הזהות, כפי שעשה הסופר יורם קניוק, ולאובדן הרוב היהודי במדינה.

  

"מערכת הנישואין של צהר מהווה מחסום אחרון לפני 'נישואין' בין יהודים לגויים, וצעד אחד לפני התבוללות ושמד. לא נוכל להרשות לדבר כזה לקרות! אנחנו ממשיכים בהתייעצויות עם רבנים ואישי ציבור, ולעת עתה נראה שלא יהיה מנוס מלצאת למערכה ציבורית בנושא".

  

יש לאכוף את החוק גם על הבד"ץ

גורם בכיר ברבנות הראשית תקף בשיחה עם ynet את ארגון רבני צהר ואמר כי "לא ברור אם הם באמת חיים בתחושת רדיפה, או שהם נוקטים טקטיקה של הקוזאק הנגזל".

 

לדבריו, הרבנות הלכה לקראת צהר דרך ארוכה באישור רבנים שאינם עומדים בקריטריונים לעריכת חופות ובעניינים אחרים הקשורים למיזם הנישואים, אך כעת אין באפשרותה להמשיך להעלים עין מהרישם המוגבר לנישואים בשוהם של זוגות שאינם תושבי המקום, מאחר שמבקר המדינה בודק את העניין. 

 

עם זאת הודה הגורם כי הרבנות הראשית שגתה בכך שאיפשרה כל השנים לבתי דין חרדים פרטיים לרשום כל אדם לנישואין, והביע חשש כי האפליה בינם לבין צהר לא תעמוד במבחן בג"ץ. הוא קרא להקדים רפואה למכה, ולאכוף את החוק בעניין על הבד"צים - "אחרת לא נוכל מחר לחסום רבנים שמכרסמים במעמד הרבנות".

  

על "הכשרתם" של רבני צהר לעריכת חופות באמצעות יו"ר הארגון, הרב דוד סתיו, כרשם הנישואין בשוהם, אמר: "הרבנות תשקול לצמצם את שיקול הדעת של הרב המקומי בעניין זה, כדי למנוע ממאכערים למיניהם לעשות בזה שימוש פסול".

  

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה לטענות צהר: "השר יעקב מרגי פועל על פי פקודת 'הנישואין והגירושין – רישום' בהתאם להנחיית הרבנות הראשית. הטענה כביכול כי השר הוא המחליט בנושא זה אינה ממין העניין".

 

בארגון רבני צהר סירבו להתייחס לנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דוד סתיו. אישר את הנישואים
צילום: גבי מנשה
השר יעקב מרגי. "פועל לפי חוק"
צילום: דני מכליס, אוניברסיטת בן גוריון
מי ירשום את הנישואים?
צילום: shutterstock
מומלצים