שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שטייניץ מודאג ממשבר: "יש ענני סערה מעלינו"

  שר האוצר בוועדת הכספים: "ראינו בחצי השנה האחרונה איך התבדו התחזיות האופטימיות של מדינות אירופה"

  שר האוצר יובל שטייניץ הזהיר הבוקר (ב') בוועדת הכספים מפני השלכות קשות של המשבר הכלכלי במערב על המשק הישראלי ב-2012. הוא ציין כי סימני המשבר כבר ניכרים בחודשיים האחרונים בהאטה בפעילות הכלכלית המקומית ובייצוא.

   

   

  "הסערה עדיין לפנינו אבל אנחנו רואים כבר את התעצמות ענני הסערה מעלינו. אנחנו יכולים להסתכל אחורה בסיפוק כשהצמיחה בארץ תגדל בארץ עד סוף השנה ל4.8%, בנוסף לרמה גבוהה של השקעות זרות ושיעור אבטלה נמוך של 5.7%, שהוא כמחצית מהאבטלה בארצות-הברית ובאירופה. החשוב לנו זה להימנע מאבטלה המונית בשעת משבר ואם לא נשמור על משק בריא כל ההישג החברתי יהיה בר-חלוף", אמר השר בסקירה השנתית של ביצוע התקציב השוטף.  

   

  השר הדגיש כי ב-2012, "המשימה שלנו היא הצלת המשק מהמשבר המאיים עלינו. כי הסערה עדיין לפנינו. אבל עצם העובדה שבממשלה ובכנסת מדברים על תיקונים ותוספות תקציביים בתחום החברתי מתאפשרת בגלל שהצלחנו עד כה לשמור על צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה". השר ציין כי נפגש לאחרונה עם שרי האוצר של מדינות אירופה, "וקיבלתי מהם תמונה מבהילה של קיצוצים בתקציבי השירותים החברתיים בשל המשבר. התנאי שנוכל להמשיך בתיקון המצב החברתי תלוי בכך שנשמור על הצמיחה הגבוהה והאבטלה הנמוכה".  

   

  שטייניץ הדגיש כי התגברות המשבר בארצות-הברית תשפיע על הייצוא הישראלי לשם. "ראינו בחצי השנה האחרונה איך התבדו התחזיות האופטימיות של מדינות אירופה לגבי התמיכה הכלכלית שלהם. משבר החובות באירופה גורם לקריסה כלכלית שם, ואם לא יצילו את היורו תהיה לכך השפעה מאוד קשה על הבכירים. המשבר גורם לפגיעה חמורה בבנקים הזרים שגורמת לכך שההתלהבות מהשקעות זרות בישראל יורדת אחרי העלייה בהשקעות הזרות בישראל שראינו במהלך השנה". השר ציין כי הכנסות המדינה בירידה כתוצאה מהאטת הפעילות הכלכלית בארץ ובייצוא היא לדבריו, "עדיין לא דרמטית אבל נמשכת".  

   

  מ"מ מנכ"ל האוצר דורון כהן, ציין כי לעומת תחזית גביית המסים לשנה זו, שעמדה על 213.5 מיליארד שקל, הגבייה בפועל עד סוף השנה תהיה נמוכה ב 1-1.5 מיליארד שקל. הפגיעה הצפויה בהכנסות המדינה ממסים עלולה להיות חמורה יותר ב-2012 שתחזית ההכנסות בתקציב היא 232.3 מיליארד שקל והגבייה בפועל עלולה לרדת ב-5 מיליארד שקל ל-227 מיליארד שקל.  

   

  "מערכות קורסות"

  יו"ר הועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר לפני סקירת השר כי, "המחאה החברתית באה בגלל ששר האוצר הצליח במדיניות הכלכלית שלו. עם זאת הסתייג מיד באומרו, "התוכנית הכלכלית הצליחה אבל הנושא החברתי כשל". גפני הדגיש כי, "גם האופוזיציה צריכה לדעת שאנחנו יכולים לדבר היום על סדרי עדיפויות בתקציב רק אודות להצלחת המדיניות של שר האוצר, כשמולנו בעולם קורסות המערכות".

    

  דברי גפני עוררו סערה כשח"כ נחמן שי (קדימה) אמר לו: "הניתוח הצליח והחולה מת". אישה אחת מתנועת מחוסרי הדיור, ריקי וענונו, שנכחה בישיבה, התפרצה לעבר גפני אחרי שאמר כי הוועדה תטפל בהתייקרות מחירי המים, החשמל והדיור שועדת טרכטנברג לא טיפלה בהם. היא אמרה, "מה אתם מדברים על מחירי המים כשאנשים ישנים ברחובות". גפני הודיע כי הוועדה תטפל ברפורמה במיסים בראייה כוללת, "לא נקבל את החלטות הממשלה כמו שהן".

   

  לפי חוק התקציב הדו-שנתי, ניתן להגדיל את תקציב 2012, לעומת 2011, ב-1.5 מיליארד שקלים. שר האוצר צריך להביא לכנסת את השינויים בתקציבי המשרדים עד לסוף החודש הבא. גפני שאל את שר האוצר האם לדעתו התקציב הדו-שנתי היה מהלך נכון, השר שטייניץ השיב, "אין הנחתום מעיד על עיסתו, אבל הגוף הכלכלי הבינלאומי החשוב ביותר, קרן המטבע העולמית, קבע במסמך רשמי שהתקציב הדו-שנתי הוא אחת הסיבות שאפשרו לישראל לצלוח את המשבר הגלובאלי לפני שנתיים".

   

  שטייניץ: לא לקרוע מסגרת התקציב

  בתשובה לשאלת חברי הוועדה, דחה שר האוצר את תביעת קדימה לפרק את מסגרת התקציב הדו-שנתי. "לא צריך להשתולל ולקרוע את מסגרת התקציב", אמר שטייניץ. "אל תהפכו אותו למחלוקת פוליטית. התקציב הזה הוא נכס לכלכלת ישראל. לשמור עליו זה לשמור על יציבות המשק. אפילו בארצות-הברית כבר מבינים את התועלת שלו כפי שהודיעו בכירים בבית הלבן לקונגרס, שהם מעבדים הצעה להעביר את התקציב האמריקני למסגרת הדו-שנתית", אמר השר.

   

  על הביקורת ליחסי הון-שלטון השיב שטייניץ, "הוכחנו בממשלה ובועדת הכספים כי קשר הון שלטון לא תופס, כפי שהוכח באישור חוק מיסוי הגז הטבעי. למרות הלחצים של בעלי ההון. צריך לשמור על גבולות הפיקוח לטייקונים ואסור לגלוש להתלהמות ולאווירת האליהום שהקהילה העסקית מרגישה כשהיא מאויימת בקריאות בוז. אנחנו רוצים שהיזמים ירוויחו כדי להמשיך לשמור על זרם ההשקעות. בואו לא נגלוש לקיצוניות, אחרת אנחנו שופכים את התינוק עם המים".


  פורסם לראשונה 31/10/2011 11:57

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יובל שטייניץ
  צילום: גיל יוחנן
  משה גפני
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים