שתף קטע נבחר

נתניהו: "איראן גרעינית היא איום כבד לישראל"

על רקע פרסומים על כוונת ישראל לתקוף באיראן, התריע רה"מ על הסכנה הצפויה אם המשטר בטהרן ישיג נשק גרעיני. בפתיחת מושב החורף של הכנסת, הבהיר נתניהו שישראל לא "תשב בחיבוק ידיים" מול צעדים חד צדדיים של הרשות הפלסטינית

אחרי ארבעה חודשים של פגרה, כנסת ישראל מתכנסת אחר הצהריים (יום ב') לפתיחת מושב החורף שלה. כשברקע פרסומים על תקיפה ישראלית מתוכננת באיראן, הדגיש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "איראן גרעינית היא איום כבד על העולם כולו - וישראל בפרט". נתניהו התריע כי המשטר בטהרן ממשיך במאמציו להתחמש בנשק גרעיני. בתום הנאום תקפה אותו יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, שטענה שישראל בבידוד עמוק בעוד שראש הממשלה אינו מתפקד.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

ראש הממשלה אמר כי שמע ביקורת על התנהלותו כ"נושא ונותן קשוח", אך הוא מפרש זאת כמחמאה. "אני רוצה לומר ליו"ר הרשות הפלסטינית – אינני קשוח ביחס לשלום, אני קשוח ביחס לביטחון מדינת ישראל ואזרחיה ואני אמשיך כך", הצהיר נתניהו. להשקפתו, "במזרח התיכון שלום עושים עם החזק ולא עם החלש".

 

נתניהו, פרס וריבלין, הערב בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו, פרס וריבלין, הערב בכנסת(צילום: גיל יוחנן)
   

בהתייחסו לאי התקדמות המגעים לשלום, הפנה נתניהו אצבע מאשימה לצד השני. "אני חייב לומר למרבה הצער שהפלסטינים ממשיכים בסירובם לנהל מו"מ ישיר עמנו. במקום לשבת סביב שולחן המו"מ הם בחרו לכרות ברית עם החמאס ולנקוט צעדים חד-צדדיים באו"ם כולל היום". ראש הממשלה הזהיר כי ממשלתו "לא תשב בחיבוק ידיים מול הצעדים הללו".

 

נתניהו במליאה, חברי כנסת קטעו את נאומו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו במליאה, חברי כנסת קטעו את נאומו(צילום: גיל יוחנן)

 

נתניהו התייחס ל"אביב הערבי" ולהשלכותיו. "הרחוב הערבי התעורר. משטרים ישנים נפלו, משטרים נוספים מתנדנדים ומשטרים חדשים מתחילים לקום", ציין ראש הממשלה, שהדגיש: "איש אינו יכול לערוב ליציבותם של משטרים חדשים ואיש אינו יכול לערוב ליחסם כלפי ישראל". מנקודת מבטו, "אם הקיצונות הדתית לא תמתן את תפיסת עולמה - ספק אם התקוות הגדולות שפרחו עם תחילת האביב הערבי ימומשו". נאום רה"מ הופרע מספר פעמים על ידי קריאות ביניים.

 

"רחוב רוטשילד החליף את הכנסת"

בדיון מהדהדים קולות המחאה החברתית שהגיעה לשיא בקיץ האחרון. יו"ר הכנסת התייחס לכך שהכנסת לא מצאה את מקומה במאבק שהתחיל מהרחוב: "ספק רב אם לקולות המחאה יש בכלל נציגות בכנסת. מה הפלא, אם כך, ששדרות רוטשילד החליפו את הכנסת?". בדברי הפתיחה של ריבלין הוא הצהיר כי "המחאה החברתית חשפה את הכנסת במערומיה". במהלך נאום נתניהו אף הוצאה מהמליאה חברת-הכנסת רונית תירוש (קדימה), שלבשה חולצה עם סמל המחאה החברתית.

 

ריבלין ציין שהמאבק החברתי תפס את הכנסת לא מוכנה "משום שהיא עדיין תקועה בוויכוח עקר ומלאכותי אודות הקו הירוק כאשר הדיון החברתי והערכי של ה"רחוב הישראלי, נמצא שנות אור לפניה". הוא קרא לאזרחים לגלות מעורבות פוליטית: "האחריות לסדר יום חדש במדינת ישראל איננה רק בעוד מפגן כוח אזרחי, אלא בהתפקדות למפלגות הגדולות ובעיצובן, ובחתירה למערכת פוליטית בוגרת, וגושית".

 

צ'רלי ביטון מוצא מהאולם עקב קריאות ביניים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
צ'רלי ביטון מוצא מהאולם עקב קריאות ביניים(צילום: גיל יוחנן)

 

בישיבה נאם גם נשיא המדינה, שמעון פרס, שבמהלך דבריו הוצא מהמליאה צ'רלי ביטון, מהפנתרים השחורים, עקב קריאות ביניים. בדיון הכנסת צפויים לעלות הצעות אי-אמון בממשלה על רקע נושאים כמו כשלונה לכאורה בתחום החברתי והכלכלי, תפקודה בתחום המדיני והריסת בתים ביהודה ושומרון.

 

במקביל, התקיימה מחוץ למשכן הפגנה תחת הכותרת "120 מפוטרים", במהלכה התעמתו מספר מפגינים עם המשטרה וקראו: "העם דורש צדק חברתי". המשטרה עיכבה לחקירה ארבעה מהמפגינים בחשד להפרת סדר. יגאל רמב"ם, ממארגני ההפגנה, אמר כי "בקיץ האחרון יותר מחצי מיליון אנשים מחו ברחובות ונבחרי הציבור שלנו יצאו לפגרה. הם מעלו באמון שלנו. הם נתנו לביבי למסמס אותם עם טרכטנברג. לא רק את ביבי אנחנו צריכים לפטר, אלא את כל 120 חברי הכנסת שזנחו אותנו".

 

מפגינים חברתיים מחוץ לכנסת, הערב (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
מפגינים חברתיים מחוץ לכנסת, הערב(צילום: נועם מושקוביץ)
 

בשעות שלפני פתיחת מושב הכנסת התכנסו הסיעות השונות לישיבות פנימיות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניצל את ישיבת הסיעה של הליכוד כדי להדגיש שלמרות השקט היחסי בשעות האחרונות, אין הפסקת אש בדרום, וצה"ל ימשיך לפעול ככל שיידרש. נתניהו הדגיש כי אם הצבא יידרש להגיב על ירי פלסטיני, תגובתו תהיה קשה כביום שבת ואף יותר מכך. הוא גם קרא להמשיך ולקדם את מסקנות דו"ח טרכטנברג, וביקש מהקואליציה להפגין לכידות.

 

הנשיא ויו"ר הכנסת במליאה, בנאומיהם התייחסו למחאה החברתית (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנשיא ויו"ר הכנסת במליאה, בנאומיהם התייחסו למחאה החברתית(צילום: גיל יוחנן)

 

עוד בחדשות:

 • 50 שנה לְבוא הטורקים לגרמניה: 'ברלין היא הבית'
 • כלב גרר הביתה בעליו שנפגע מברק, והציל אותו

    

  בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו ניצל היושב ראש, אביגדור ליברמן, את ההזדמנות לתקוף שוב את הרשות הפלסטינית ואת חמאס. ליברמן, שלאחרונה קרא לאבו מאזן לפרוש והגדיר אותו "המכשול הכי גדול לשלום", אמר כי על ישראל

  לשקול לנתק את הקשרים עם הרשות. הוא אמר כי ישראל צריכה להפסיק להיות הפראיירית של המזרח התיכון, והדגיש גם כי יש למוטט את שלטון חמאס בעזה.

   

  גם בישיבת הסיעה של העבודה, יושבת הראש הטרייה, שלי יחימוביץ', אמרה: "נפתחה בפנינו הזדמנות ערכית ופוליטית. עלינו להיות ראש חץ ואופוזיציה מול ממשלת הליכוד, גם בתחום המדיני וגם בכלכלי". היא שיבחה את חבריה: "הגעתי בתחושה נפלאה של דף חדש והדהמתם אותי בפרגון, בתחושת המחויבות, ברעיונות. אם בעבר הדיון היה סביב שמאל-ימין מדיני, הציבור תובע מאיתנו דברים אחרים. הוא תובע אחריות לקורת גג, חינוך, פרנסה".


 •  

  בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נתניהו בכנסת, הערב. "נושא ונותן קשוח"
  צילום: גיל יוחנן
  הכנסת נתפסה לא מוכנה, ריבלין
  צילום: נועם מושקוביץ
  מחאה מחוץ למשכן, הערב
  צילום: נועם מושקוביץ
  "לשקול לנתק את הקשרים עם חמאס", ליברמן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים