שתף קטע נבחר

כעס בשוויץ: מוסלמים הפגינו עם טלאי צהוב

בקהילה היהודית התרעמו על שימוש "אידיוטי" בסמל מימי הרדיפה הנאצית, המוסלמים התגוננו: מפלים אותנו

האפליה הגזענית יכולה לעתים דווקא לחבר בין מיעוטים מוכי גורל, אבל יש מי שחושב שהפעם נחצה הקו האדום. או יותר נכון - הקו הצהוב. הזעם היהודי התעורר אחרי שבשוויץ הפגינו בסוף השבוע האחרון מוסלמים שהשתמשו בסמל מימים חשוכים במיוחד: טלאי צהוב.

 

עוד בחדשות:

 

סוכנות הידיעות היהודית (JTA) מדווח כי בשבת התכנסו בעיר ברן כ-2,000 בני אדם להפגנה ביוזמת "המועצה האיסלאמית המרכזית" בשוויץ, ארגון מוסלמי שמרני, כדי למחות על אפליתם. חלק מהמפגינים ענדו טלאי צהוב שעליו הודפסה המילה "מוסלמי", בדומה לסימן שאילצו הנאצים את היהודים הנרדפים להבליט בימי הרייך השלישי. אחרים בנו "מסגדים" קטנים מפלסטיק, עם צריחים שבנייתם נאסרה בחוק בשוויץ.

 

נשיאת הקהילה היהודית בברן, אדית בינו, אמרה לעיתון מקומי שהשימוש בטלאי הצהוב "כל כך שגוי, שאי אפשר לקחת אותו ברצינות". עורך העיתון היהודי "תכל'ס", איב קוגלמן, כינה את הצעד המתריס של המפגינים "אידיוטי".

 

"זה מצער שדאגות לגיטימיות מוצגות באמצעות השוואות מוטעות", טען קוגלמן ב"באזלר טיימס", והדגיש שיש להתייחס ברצינות לאפלית מוסלמים בשוויץ, אך לא באופן זול".

 

בסוכנות הידיעות היהודית דיווחו שגם בקהילה המוסלמית הביעו תרעומת על בחירת הסמל בהפגנה: שני ארגונים מהזרם המרכזי המוסלמי הודרו מהעצרת, כתוצאה מכך.

 

ראש המועצה האיסלאמית המרכזית, ניקולס בלנשו, הגן על השימוש בטלאי הצהוב,

 ואמר לאחד העיתונים ש"מתייחסים למוסלמים כמו אזרחים סוג ב' ומפלים אותם, למשל כי לובשים כיסויי ראש, או בגלל שמם כשבאים להתקבל לחניכות או לחפש דירה".

 

אגב, בין הדוברים בהפגנה הייתה העיתונאית הבריטית שהתאסלמה לורן בות', גיסתו של ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר. לבושה ברעלה, היא אמרה לנוכחים שהיא חשה שאזרחי ברן נועצים בה מבטים משפילים כשהיא עוברת ברחוב.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אי אפשר לקחת את זה ברצינות". ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים