שתף קטע נבחר

ניסוי בטיל הסעיר תושבים מרעננה עד שדרות

כשברקע הדיון המתגבר על איראן, במרכז ובדרום דיווחו הבוקר תושבים על שובל עשן ואש בשמיים, והדמיון של תושבי המרכז ניצת: "זו כיפת ברזל?". במערכת הביטחון אישרו שבוצע ניסוי במערכת הנעה רקטית, אך בניגוד לעבר - שמרו על חשאיות רבה

המוני תושבים שעשו הבוקר (יום ד') את דרכם בכבישים במרכז הארץ הופתעו לחזות בשובל עשן וכדור אש כשנשאו את עיניהם לשמיים. האימייל האדום של ynet הוצף בפניות של גולשים סקרנים, שתהו במה מדובר. בחלוף כמה דקות אישרו במערכת הביטחון כי בוצע ניסוי בשיגור טיל בליסטי, אך בכל הקשור לנסיבות הניסוי - רב הנסתר על הגלוי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

ממשרד הביטחון נמסר כי ישראל ביצעה ניסוי שיגור במסגרת מערכת הנעה רקטית מבסיס פלמחים. "הניסוי תוכנן על-ידי מערכת הביטחון זמן רב מראש, בוצע כמתוכנן, והסתיים בהצלחה", נטען.

 

במרכז הארץ הופתעו מהמראה הלא-שגרתי. "זה היה מדהים. מיד חשבתי שזה קשור לדיבורים על תקיפה באיראן, אולי זה

הטיל שאמור לנחות על מתקני הגרעין שלהם", אמר תושב האזור, על רקע הדיווחים האחרונים לפיהם בישראל שוקלים ברצינות לתקוף את הרפובליקה האיסלאמית.

 

גולשים רבים אחרים תהו גם הם מה פשר השובל בשחקים. "עבר עכשיו טיל מעל הרצליה", כתב אחד מהם, ואחר סיפר: "ראיתי ממש אש בשמיים". תושבים נוספים סיפרו כי ראו את שיגור הטיל מדרום תל-אביב, מתחומי המועצה שפיר ומרעננה.

 

בדרום נבהלו וחשבו שהגראדים חזרו

במערכת הביטחון שומרים בסוד את אופי הניסוי החריג, שבמסגרתו שוגר טיל מהקרקע, ונסיבותיו. במקרים אחרים בעבר שבהם ניסתה מערכת הביטחון את הטיל ארוך הטווח "חץ", מערכת הביטחון פרסמה פרטים על הניסוי ואף הפיצה את תמונותיו, אך במקרה הזה - לא מדובר בניסוי ב"חץ 3", המערכת שאמורה להגן על ישראל מטילים לטווח ארוך, בין השאר מאיראן.

 

כך זה נראה הבוקר. הטיל בשמי המרכז (צילום:  רוני אלטשולר) (צילום:  רוני אלטשולר)
כך זה נראה הבוקר. הטיל בשמי המרכז(צילום: רוני אלטשולר)

 

לפי פרסומים זרים, אחת האפשרויות היא שישראל ניסתה את טיל הקרקע-קרקע מסוג "יריחו". בעולם דיווחו כי הטיל הזה מסוגל להכיל ראש נפץ גרעיני. אלא שגם את האפשרות הזו לא אישרו או הכחישו במשרד הביטחון.

 

שיגור הטיל המפתיע בא גם יומיים אחרי הדיווח בעיתון הבריטי "גרדיאן", לפיו ישראל מרחיבה את טווח טילי הקרקע-קרקע שלה מדגם "יריחו 3", מפתחת יכולת שיגור בין-יבשתית ומרחיבה את יכולת השיגור של טילים גרעיניים מתוך צוללות.

 

בהלה בבתי הספר

בדרום תפס השיגור את התושבים דווקא בימים של מתח, כשהדי הפיצוצים ויירוטי הרקטות מסבב ההסלמה האחרון מול

ארגוני הטרור בעזה עדיין זכורים היטב. באשדוד לא הבין אחד התושבים מה הוא רואה בשמיים: "ראיתי יציאה של טיל מכיפת ברזל. לא דווח על אזעקות ועל נפילות. מה קרה?". גם באשקלון ובשדרות נצפה השיגור, ועוד תושבים תהו אם מדובר בשיגור של טיל יירוט מהמערכת להגנה מפני רקטות קסאם וגראד.

 

בגן יבנה, שגם היא התרגלה כבר לאזעקות וירי, סיפרו על בהלה למראה הטיל. "צריך היה לגלות רגישות רבה יותר", אמר תושב האזור. תלמידי חטיבת הביניים בתיכון רבין ביישוב, שחזרו אחרי שלושה ימי השבתה בשל המצב הביטחוני, נבהלו מאוד והמנהלת ביקשה ממורים להרגיע את הרוחות.

 

גם בתי ספר רבים אחרים ברשויות באזור מוכה הרקטות דיווחו על בהלה בקרב התלמידים,

 ורק אחר כך הקב"טים עדכנו את מנהלי בתי הספר כי מדובר בניסוי.

 

רוז'ה חטאב, בעל בית קפה באשקלון, סיפר: "השובל נראה כמו טיל גראד לכל דבר. זה גרם לבהלה רבה פה אצלי בבית קפה, אנשים נכנסו פנימה והחלו לעשות טלפונים לכולם עד שהבנו שמדובר בניסוי וזה היה מאוד מפחיד".

 

אחד האנשים שהיה בבית הקפה נזכר "איך פעם נפל פה טיל גראד בקניון חוצות בלי אזעקה. זה כל הזמן מפחיד אותי. כשראיתי את השובל אמרתי לחבר שישב לידי שירו עלינו טיל גראד ללא אזעקה וברחנו פנימה לאחת החנויות".

 

בהכנת הידיעה השתתפו טובה דדון, שמוליק חדד ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוב העשן בשמיים הבוקר
צילום: זיו
השיגור נראה עד אשקלון
צילום: גיא שלייפר
מומלצים