שתף קטע נבחר

הטיל מפלמחים: מסר ברור לאיראן

לירי הטיל הבליסטי שנראה הבוקר בשמי המרכז במסגרת ניסוי במערכת הנעה רקטית, יש כמה הסברים אפשריים - החל בניסיון להאריך טווח הפגיעה של טילי "יריחו" ישנים וכלה ברצון לשפר את יכולת השיגור של לווייני ריגול. כך או כך, המסר לטהרן ברור

בהודעת דובר מערכת הביטחון על שיגור הטיל הבליסטי, שהפתיע הבוקר (יום ד') את תושבי המרכז והדרום שהביטו השמיימה, נאמר כי הניסוי היה "במערכת הנעה רקטית". בפועל אפשר היה להבחין בגוף גלילי הנוסק לגובה רב מאתר שיגורי הניסוי בבסיס פלמחים של חיל האוויר, משמע - טיל המשוגר מהקרקע.

 

שאלת איראן - כותרות אחרונות:

 

מאחר שהודעת מערכת הביטחון אינה מתייחסת לסוג הטיל, אפשר להסיק כי לא מדובר בטיל חדש שישראל ניסתה, אלא בטיל שכבר קיים ושביצועיו אמורים להשתפר עקב מערכת הנעה רקטית חדשה שהותקנה בו ואשר אמורה להאריך את טווח הטיל הבליסטי או להגדיל את משקל "הראש" שהוא יכול לשאת.

 

כידוע, מערכת הביטחון בישראל משתמשת בטילים המשוגרים מן הקרקע לשתי תכליות: הכנסת לוויינים למסלול בחלל, או - לפי פרסומים זרים - כנשק בליסטי המיועד לשאת ראש נפץ קונבנציונלי או גרעיני לטווחים ארוכים. מכאן שהשיגור הניסיוני הבוקר אמור לשפר את יכולותיה של ישראל באחד משני תחומים אלה.

 

בהקשר זה ראוי להזכיר כתבה שפורסמה לפני יומיים בעיתון הבריטי "גרדיאן", לפיה ישראל משפרת את ארסנל התקיפה הגרעיני האסטרטגי שלה. הכתבה מתבססת על דו"ח של מכון מחקר אמריקני בריטי הסוקר התפתחויות עתידיות בעולם בתחום הנשק הגרעיני ואמצעי השיגור שלו. בין השאר נאמר שם כי ישראל מאריכה את הטווח של הטילי "יריחו 3" הנמצאים כבר ברשותה ואשר הטווח שלהם, לפי פרסומים זרים, נע כבר עכשיו בין 4,500-7,000 קילומטרים.

 

הארכת טווח הטילים תגדיל הארסנל האפקטיבי

אם המידע הזה מדויק, לישראל אין צורך להאריך את טווח טילי "יריחו 3", כיוון שהם מסוגלים כבר בתצורה המקורית שלהם להגיע לכל מטרה במזרח התיכון - כולל למטרות בכל שטחה של איראן ואף מעבר לה. לכן, אם השיגור הבוקר אכן היה של טיל בליסטי, ייתכן שהשיפור במערכת ההנעה הרקטית החדשה שנוסתה נועד לאפשר לישראל לשפר טילים ישנים יותר המכונים בעולם "יריחו", ועל ידי כך להגדיל את הכמות האפקטיבית של טילים בליסטיים העומדת לרשותה ואשר מסוגלים לשאת ראשי קרב "כבדים" לאיראן ואולי למטרות רחוקות אחרות.

 

עם זאת, אין לשלול את האפשרות האחרת - כלומר שמערכת ההנעה הרקטית החדשה שנוסתה היום בהצלחה נועדה

לאפשר למערכת הביטחון וחיל האוויר לשפר את היכולת לשגר במהירות לוויינים לגובה רב כדי לקבל מודיעין והתרעה טובים יותר לגבי איומים הנשקפים לה ממדינות באזור.

 

בכל מקרה, בין שהעיתוי של הניסוי הבוקר היה מקרי או שתוזמן במכוון, הוא משגר מסר לאיראן ולגורמים אחרים בזירה הבינלאומית שישראל עושה הכנות מעשיות להתמודד עם האיומים האסטרטגיים הנשקפים לה באמצעים מגוונים - לא רק באמצעות מטוסים וחימוש אווירי. עובדה שתורמת בעקיפין דחיפות ומשמעות לדיון הציבורי המתנהל כעת בישראל ובזירה הבינלאומית בעניין תקיפה ישראלית אפשרית באיראן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משקל הראש המבצעי יגדל? השיגור הבוקר
צילום: זיו
הטיל נראה מרעננה עד שדרות
צילום: איתמר דוד
מומלצים