שתף קטע נבחר

באוצר מסרבים להפוך עובדי קבלן לעובדי מדינה

באוצר דוחים את טענות ההסתדרות כי ראש הממשלה תומך בהיענות לדרישות ההסתדרות. לדברי מקורות באוצר, נתניהו לא התערב עד כה במשא ומתן ולא נתן לפקידי האוצר הנחיות

המשא ומתן בין נציגי משרד האוצר וההסתדרות, בנוגע להפיכת עובדי המיקור חוץ ("עובדי קבלן") בשירות הציבורי לעובדי מדינה, הגיע למבוי סתום וכרגע נראה כי המשק הולך לשביתה בשבוע הבא.

 

 

מקור באוצר אמר הערב (ד') ל-ynet כי באוצר מסרבים להיענות לדרישת ההסתדרות להפוך את כלל עובדי מיקור החוץ לעובדי מדינה ומבקשים, במקום זאת, לשפר את תנאי העסקתם דרך חיוב חברות מיקור החוץ בעמידה בתנאי העסקה הוגנים.

 

כמו כן, מכחישים באוצר את טענות ההסתדרות, כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בהיענות לדרישות ההסתדרות. לדברי מקורות באוצר, ראש הממשלה לא התערב עד כה במשא ומתן ולא נתן לפקידי האוצר הנחיות כלשהן.

  

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, הכריז לפני החגים על כוונתו לפתוח בשביתה כללית אם לא תתקבל דרישתו להעביר את כל עובדי המדינה המועסקים דרך חברות מיקור חוץ להעסקה ישירה.

 

מבוי סתום

היום הודיעה ההסתדרות כי המשא ומתן שנערך בשבוע האחרון הגיע למבוי סתום, לאחר שפקידי האוצר סירבו להעביר עובדים להעסקה ישירה, גם לא את החלשים ביותר ביניהם, כמו עובדי הניקיון. עקב כך, חזרו בהסתדרות על האיום להשבית את המשק ואף נקבו בשבע הבא כתאריך יעד.

  

מקור באוצר אישר הערב כי במשרד אכן מתנגדים להעסקה ישירה מכיוון שהסכמי העבר עם ההסתדרות אינם מאפשרים גמישות בהעסקה. בפרט, דיבר אותו מקור כנגד חובת המכרז, שמקשה על גיוס עובדים בזמן קצר והחלפתם; כנגד דירוגי השכר במשרדים מסוימים שאינם מאפשרים לשלם לעובדי תחזוקה וניקיון שכר נמוך יותר מאשר לעובדים מיומנים יותר וכנגד חוקי הקביעות שמקשים על פיטורים בשירות הציבורי.

  

לטענת הגורם, בתנאים אלה קיים הכרח בהוצאת שירותים מסוימים למיקור חוץ, על מנת לאפשר לשירות הציבורי להתנהל ביעילות ולקבל שירות איכותי בתחומים מסוימים, ניקיון למשל.

  

מוקדם יותר היום דיבר הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, בפני חברי ועדת הכספים של הכנסת, ואמר כי הפערים בשכר בשירות הציבורי נובעים מכוחם של ארגוני העובדים. בהמשך לדברים אלה, אמר אותו גורם באוצר כי להשקפת אנשי המשרד – ההסתדרות עצמה אשמה בתופעת המיקור חוץ בשל המגבלות שהיא מטילה על גמישות ההעסקה של משרדי הממשלה. 

 

באוצר מעוניינים להגיע לפתרון אחר לבעיית עובדי המיקור חוץ. נציגי האוצר למשא ומתן הציעו לתקן תקנות חדשות המונעות מחברות שאינן מעניקות שכר הוגן ותנאים ראויים לעובדיהן את הזכייה במכרזים להענקת שירותים למשרדי ממשלה. מהלך דומה נעשה בעבר עם חברות השמירה.

 

אותו גורם אף ציין כי באוצר מוכנים לאפשרות שיצטרכו לשלם יותר לאותן חברות בעקבות התקנות. כמו כן, מוכנים באוצר לחתום על הסכמי עבודה קיבוציים עם חלק מהעובדים, אך לא להעסיק אותם ישירות.

 

בהסתדרות מתנגדים לכל הצעה להותיר את עובדי המיקור חוץ במצב ההעסקה הקיים, גם אם שיפור ניכר בתנאיהם, מתוך השקפה שהעסקה חיצונית היא לעולם פתח לפגיעה בתנאי העובד. באוצר מנגד, מסרבים לשקול אפשרות של הפיכת אפילו חלק מהעובדים לעובדי מדינה, מתוך השקפה שהעסקה ישירה בשירות המדינה היא לעולם פתח לחוסר יעילות ובזבוז כספי מדינה. השאלה הגדולה היא, האם ראש הממשלה יתערב ויכריע את הכף לטובת ההסתדרות, או שמא המשק הולך לשביתה כללית בשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עופר עיני
צילום: ירון ברנר
יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
צילום: מיכאל גפני
מומלצים