שתף קטע נבחר

סקר: 20% מהישראלים ישנים בנפרד בגלל נחירות

עייפים כל היום? אתם לא לבד. סקר חדש מגלה כי שליש מהישראלים סובלים מהפרעות שינה, יותר ממחציתם לא ישנים מספיק שעות בלילה. 50% נוחרים, חלקם נאלצים לישון בנפרד בשל כך ו-20% הודו שהם מנמנמים על ההגה בזמן פקק תנועה

הישראלים עייפים: סקר שערכה חברת פיליפס מגלה כי רובנו סובלים מהפרעות שינה. התוצאה: עייפות, הירדמות על ההגה וחוסר יעילות בעבודה. שליש מאיתנו מתעוררים בלילה בשל נחירות של בן הזוג, ובסך הכל כשליש סובלים מהפרעות שינה.

 

עוד על הפרעות שינה:

 

הסקר שכלל 509 נבדקים, בוצע לרגל השקתו של מכשיר סי-פאפ חדש מתוצרת פיליפס שנועד להקל על בעיות דום נשימה בשינה. הנשאלים היוו מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת דוברת עברית בגילאי 18 ומעלה בישראל, מכל אזורי הארץ.

 

לוקח יותר מ-20 דקות להירדם

מהסקר עולה כי אף ש-67% מהנשאלים דיווחו כי הם ישנים שש-שבע שעות שינה בלילה, כמעט שני שלישים (58%) טענו שאינם ישנים מספיק בלילה.

 

סיר הלחץ הישראלי נותן ככל הנראה את אותותיו ומשפיע גם על השינה שלנו: כ- 40% מהנשאלים דיווחו כי פרק הזמן שלוקח להם להירדם מרגע שנשכבו לישון הוא למעלה מ-20 דקות. בתשובה לשאלה אם חוסר שינה או שינה לא טובה פוגעת בבריאות, סבורים 72% מהנשאלים כי הדבר פוגע במידה רבה בבריאות.

 

מרבית המשיבים (80%) חושבים שחוסר שינה פוגע בעיקר בכישורים מנטליים וחברתיים בתחום המשפחה, חברים ויחסי מין. 80% מהמשיבים חושבים כי חוסר שינה פוגע בזיכרון ובניהול הזמן. 29% מהנשאלים טענו לחוסר יעילות בעבודה במשך שישה ימים ומעלה בחודש. 42% טענו לחוסר יעילות בעבודה במשך שלושה-שישה ימים בחודש.

 

גרושים ומעשנים ישנים פחות טוב

29% מהמשיבים ציינו כי הם סובלים מהפרעות שינה. שיעור זה בולט בקרב גילאי 45 ומעלה, גרושים, פנסיונרים ומעשנים לשעבר. מקרב המדווחים על הפרעת שינה, רק 4% ציינו כי הם סובלים מדום נשימה בשינה.

 

12% מהנשאלים ציינו כי הם מתעוררים יותר מארבע פעמים בלילה, 13% מהם מתעוררים שלוש פעמים בלילה, 25% פעמיים בלילה ו-24% מתעוררים פעם אחת. 20% טענו כי הם לא מתעוררים כלל בלילה.

 

כשליש מהנשאלים טענו כי הם מתעוררים בלילה בשל נחירות של בן או בת הזוג. שליש אמרו כי הם מתעוררים בשל מתח ונושאים אישיים, 13% מתעוררים בשל תחושת צמא או רעב. שליש מתעוררים בבוקר עם יובש בפה, וכעשירית מתעוררים עם כאב ראש בבוקר.

 

עוד עולה מהסקר נתון מדאיג: כחמישית מהנשאלים דיווחו כי הם נוטים לנמנם או להירדם בנהיגה במהלך פקק תנועה.

 

כמחצית מהנשאלים דיווחו שהם נוחרים, מרביתם סבורים כי מדובר בבעיה רפואית. כרבע מהנוחרים ציינו שנחירות בן או בת הזוג מהווים עבורם אי נוחות. חמישית דיווחו שלעתים הנחירה גורמת להם לישון בנפרד מבן או בת הזוג.

 

ומה הדרך לשינה טובה? העצה הפופולרית ביותר לדעת הנסקרים הייתה שלווה ורוגע: 18% מהם סבורים שזו תוביל לשינה טובה. 13% ציינו שיש ללכת לישון עייפים, 12% ציינו שמזרן איכותי נחוץ לשינה טובה ובקרב 5% הדרך לשינה טובה היא מקלחת טובה. 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשליש מהנשאלים טענו כי הם מתעוררים בלילה בשל נחירות של בן או בת הזוג
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים