שתף קטע נבחר

ארבעה תאילנדים שפוטרו תובעים ‭1.5‬ מיליון שקל

הארבעה פוטרו מעבודתם החקלאית במושב אחיטוב בשבועות האחרונים, לאחר שאירגנו שביתה במחאה על תנאי העסקתם. "עבדנו 14 שעות ביום ולא קיבלנו שום זכות סוציאלית"

התאילנדים הפגינו - ושילמו את המחיר. כעת, הם מקווים שהמעסיקים שלהם ישלמו לא פחות.

 

 

ארבעה תאילנדים המועסקים בחקלאות תובעים ממעסיקיהם ‭1.6‬ מיליון שקל על הלנות שכר ואי תשלום זכויות סוציאליות לפי החוק, לטענתם. הארבעה פוטרו מעבודתם במושב אחיטוב בשבועות האחרונים, לאחר שאירגנו שביתה שבה השתתפו 300 עובדים תאילנדים. בעקבות המחאה, נפתחו חקירות פליליות של משרד התמ"ת נגד המעסיקים.

 

בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד רחלי אידלביץ' מעמותת "קו לעובד‭,"‬ טוענים העובדים כי הועסקו בגידול מלפפונים במושב אחיטוב וקיבלו שכר של 14 שקל לשעת עבודה. לדבריהם, עבדו 16 שעות ביום במשך שבעה ימים בשבוע, ללא ימי חופשה וללא כל זכויות סוציאליות שמגיעות להם לפי חוק.

 

לפי כתב התביעה, זמן קצר לאחר הפגנת הענק שנערכה במושב אחיטוב פוטרו הארבעה מעבודתם "בחוסר תום לב וללא זכויות סוציאליות, כנקמה על הובלת ההתארגנות במושב אחיטוב, הכול בכדי להרתיע את חבריהם מהמשך מאבקם‭."‬ העובדים טוענים כי לא קיבלו תלושי שכר, ולעיתים אף הוצאו להם תלושי שכר פיקטיביים. אחד העובדים אף טוען כי עבד עם חומרי הדברה ולא קיבל כל הדרכה או אמצעי מיגון מתאימים.

 

"החבר'ה תובעים את מה שמגיע להם לפי חוק‭,"‬ אמרה ל"ממון" עו"ד רחלי אידלביץ‭.'‬ "אמנם מדובר בכמה מעסיקים שונים, אולם דפוסי ההעסקה דומים מאוד. השכר כמעט חצי משכר המינימום, ומסיבה זו התביעה מצטברת לסכום הזה. הם עבדו, כל אחד מהם, בערך שתי משרות מלאות, ולא קיבלו שום זכות סוציאלית. כולם פוטרו בסמוך להפגנה. מסמנים אחד, וכל השאר מתיישרים למען יראו וייראו. זה נעשה בצורה מאוד משפילה. עד היום אחד הבחורים מסתתר בכנסייה בחשש ולא מצליח למצוא עבודה‭."‬

 

גם התובעים האחרים לא מצליחים למצוא עבודה והם חוששים למעמדם בישראל. כולם הובאו לישראל לפי חוק על מנת לעבוד בחקלאות, אולם עד כה לא נמצא להם מעסיק חדש.

 

בישראל יש 74 אלף עובדים זרים, יותר מ‭23-‬ אלף מועסקים בחקלאות. רובם עובדים חוקיים, שמגיעים לישראל באמצעות חברת כוח אדם, שדורשת מהם "דמי תיווך" של כ‭11-‬ אלף דולר בממוצע תמורת הזכות לעבוד בישראל.

 

הידיעה התפרסמה היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים