שתף קטע נבחר

ביקורת על מערכת הביטחון: "יוצרים מהומה"

חברי כנסת שכיהנו בעבר בתפקידים רגישים מזהירים מהשלכות הדיון הציבורי בעניין איראן ותוקפים את התנהלות מערכת הביטחון וצה"ל, שלדבריהם יוצרים מהומה ומתדלקים את השיח הציבורי: "תפקידם של דובר צה"ל ומערכת הביטחון הוא להנמיך להבות"

"טירוף מערכות", "הפקרות" ו"שיח מסוכן" - אלו רק חלק מהכינויים שקיבל הוויכוח סביב האפשרות שישראל תתקוף את מתקני הגרעין באיראן. אולם, הסערה עדיין נמשכת וכעת מספר חברי כנסת ששירתו בתפקידים בכירים ורגישים מאשימים את מערכת הביטחון וצה"ל ב"יצירת מהומה בימים רגישים" וממליצים לקברניטים "לשתוק".

 

האיום האיראני - כותרות אחרונות:

"נתניהו הורה לשב"כ לחקור ההדלפות על איראן" 

איראן: ישראל תמיד מאיימת, אנו מוכנים למלחמה

מדמים נפילת טילים: "פצועים" בתרגיל העורף

מתיחות בשמינייה בצל הדיווחים על תקיפת איראן

"תקיפה באיראן תצית עימות מעזה עד אפגניסטן"

 

"מי שהוציא את הג'יני האיראני מהבקבוק הוא נתניהו עצמו וספק אם הניסיון לסתום פיות יעבור את המבחן המשפטי הבסיסי", האשים יו"ר ועדת החוץ והביטחון והרמטכ"ל לשעבר, ח"כ שאול מופז (קדימה) את ראש הממשלה, על רקע הדיווח על הנחייתו לשב"כ לחקור את מקור הדיווחים על תקיפה אפשרית.

 

חברו למפלגה ישראל חסון, ששימש בעבר כסגן ראש השב"כ, טען כי דיון ציבורי בסוגייה הוא לגיטימי, אך עד בגבול מסוים. "אסור לו לחרוג", הדגיש, "צריך שנכיר את הגבולות ואין פה גורם שלא מוטלת עליו אחריות. אי אפשר לבוא, לדוגמה, בדרישה לתקשורת שתנהג באיפוק אם אותה דרישה לא מיושמת גם על-ידי המערכות האחרות".

 

עוד בערוץ החדשות:

הרב מוטי אלון תקף: "עמדתי מול כיתת יורים"

שבע ברכות לבת של ישי - על חשבון הציבור

צעיר הואשם באונס בת 14: "אכזרי ונטול עכבות"

 

ח"כ חסון הוסיף ותקף את שר הביטחון, אהוד ברק: "הדברים שמתרחשים בצה"ל בימים אלו הם לא חריגים, אבל לפעמים צריך לגלות רגישות לסיטואציה. אם אתה לא רוצה דיון ציבורי, תנהג כמו אחד שלא רוצה דיון ואל תעשה דברים שיעוררו חשש ושאלות לגיטימיות. אם אתה רוצה דיון, אל תתקוף את מי שדנים בנושא. באופן אישי, אני לא סומך על הרגישות הציבורית של שר הביטחון".

 

ראש השב"כ לשעבר, ח"כ אבי דיכטר, בחר להאשים את דרג מקבלי ההחלטות. "השיח הוא לגיטימי כשמתנהל בין פוליטיקאים ואנשי ביטחון לשעבר ששמים את התובנות שלהם ועוסקים באיומים", אמר וציין: "מה שלדעתי מעצים את הלהבות הם בעיקר התבטאויותיהם של אנשים מכהנים. חילופי האשמות וגלגול האחריות אלו דברים לא טובים שלא משרתים את העניין הלאומי. הם אולי משרתים אינטרס אישי של מישהו, אבל ברמה הלאומית, הם בהחלט מזיקים".

 

"מתדלקים את השיח הציבורי"

"אם השיח כל כך מסוכן, טוב יעשו צה"ל ומערכת הביטחון אם יהיו הראשונים להפסיק את העיסוק בו", הוסיפה ח"כ מירי רגב (ליכוד), לשעבר דוברת צה"ל, "שיגור הטיל אתמול בשעת בוקר, התרגיל המקיף היום והודעה יזומה של דובר צה"ל על אימונים לטווחים ארוכים, רק מגבירים את הלהבות ויוצרים מהומה בימים רגישים ממילא".

 

היא הדגישה: "תפקידם של דובר צה"ל ומערכת הביטחון הוא להנמיך להבות ולא לעורר ולעודד את השיח הציבורי בנושא הרגיש הזה, אלא שכאן בעצם הפעילות שלהם, הם מגבירים ומלבים את השיח".

 

ח"כ רגב המשיכה בביקורת: "מערכת הביטחון לא יכולה לשאול למה התקשורת והזירה הפוליטית עוסקות בסוגיה הזאת כשהם בעצמם עוסקים בה בפומבי. אם הם רוצים להפסיק את העיסוק בנושא, יש רק דרך אחת – לשתוק, בטח לא להוציא דברים יזומים החוצה".

 

היא הוסיפה: "ההודעה שהתפרסמה הבוקר בעניין האימונים וגם בעניין הטיל אתמול, הם בהחלט לא מסוג הדברים שמנמיכים להבות, אלא מתדלקים את השיח הציבורי. אם מתלוננים על השיח, הם הראשונים שצריכים להפסיק לקחת בו

חלק".

 

גם ח"כ נחמן שי (קדימה), ששימש דובר צה"ל במהלך מלחמת המפרץ, הזהיר מפגיעה באמון שנותן הציבור במערכת הביטחון וצה"ל. "לא יכול להיות מצב שבו מטיפים לנו שהדיון הפומבי בנושא איראן הוא מביך ומסוכן, ובאותה שעה ממש צה"ל מבצע פעולות שכל עניינן הוא הצפת הנושא".

 

לדברי ח"כ שי, "בעבר לא ידענו מתי חיל האוויר מתרגל ופורס מטוסים וכעת הדברים הללו יוצאים באופן יזום. יש פה קמפיין מתוזמן היטב ויד מכוונת. צריך לזכור שהשאלה היחידה ששאלנו, הייתה האם נכון לתקוף באיראן. אף אחד לא שאל את צה"ל על אימונים ושיגור טילים ובכל זאת אנחנו מקבלים תשובות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רגב. "לשתוק"
צילום: גיל יוחנן
מופז. "נתניהו הוציא את הג'יני"
צילום: גיל יוחנן
חסון. לא סומך על הרגישות של ברק
צילום: גיל יוחנן
דיכטר. "חילופי האשמות מזיקים"
צילום: יהודה חביב
ביקורת מהכנסת. דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים