שתף קטע נבחר

עיני ושטייניץ יפגשו במוצ"ש בניסיון למנוע שביתה

פגישתם היום הסתיימה ללא תוצאות. ההסתדרות הכריזה על שביתה כללית במשק החל מיום ב', למען עובדי הקבלן. הארגונים הכלכליים פנו בתגובה לבית הדין הארצי לעבודה. יו"ר הלשכה, שרגא ברוש: "פקידות האוצר מתבצרת בעמדותיה ומסרבת להבין את המחיר שנשלם"

הסתיימה ללא תוצאות פגישת יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ושר האוצר יובל יובל שטייניץ. השניים לא הגיעו להסכמה על מנת למנוע פתיחת שביתה כללית במשק החל מיום שני ב-06:00 עליה הכריזה אתמול (ה') ההסתדרות. פגישה נוספת תתקיים במוצאי שבת.

  

  • ההסתדרות: שביתה כללית במשק החל מיום שני

 

העבודה במשק תושבת ביום שני הקרוב משום כישלון המשא ומתן עם ראשי האוצר לצמצום תופעת עובדי הקבלן.  

 

במקביל, לשכת התאום של הארגונים הכלכליים, פנתה היום (ו') לבית הדין הארצי לעבודה, בבקשה להוציא צו מניעה נגד השביתה. לפי לשכת התאום, הבקשה באה "על מנת למנוע את הנזק שייגרם למשק הישראלי כתוצאה מהשבתה כללית". עוד מסרו כי לפי נתונים שבידיהם, "כל יום שביתה יעלה למשק כ-330 מיליון שקל".

 

התאחדות הסטודנטים הודיעה כי תצטרף להשבתה. מטה המאבק החברתי של דפני ליף וסתיו שפיר צפוי להודיע על כך שגם הוא יקרא ל"שביתת העם" ויבקש מעובדים לא מאורגנים שאינם שובתים תחת הסתדרות, להביע סולידריות עם דרישות המחאה ולא להגיע לעבודה.

 

לפני פחות מחודש הכריז עיני על סכסוך עבודה כללי במשק, צעד הכרחי מבחינה חוקית לפני הפתיחה בשביתה. עיני דרש אז שהממשלה תפסיק ככל האפשר את העסקת עובדי הקבלן במשק. "לא יכול להיות צדק חברתי בלי התייחסות לעובדי הקבלן", אמר עיני. "יש פה עובדים שלכאורה עובדים אצל מישהו אחד, אך בפועל עובדים אצל מישהו אחר שמקבל עליהם עמלת תיווך, נוצר פה סוג של סחר עבדים", אמר.

 

"פקידי האוצר מקשים על מציאות פתרון"

עיני קיבל את ההחלטה על השביתה בתום התייעצויות שקיים עם הגורמים המקצועיים בארגון. ישיבות המו"מ שהתקיימו במשך השבוע האחרון בין הארגון למשרד אוצר בעניין דרישת ההסתדרות לצמצום מספר עובדי הקבלן באמצעות העברת חלק ניכר מהם להעסקה ישירה, הגיעו למבוי סתום.

  

שרגא ברוש, יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים: "צר לי כי הגענו למצב בו אנו נדרשים לבקש מבית הדין להוציא צו מניעה לשביתה. אני בטוח כי אין צורך בשביתה וכי ניתן להגיע לפתרון המצב על ידי התעקשות על מו"מ בין כל הצדדים ומתוך רצון אמיתי והבנה כי יש לשפר את מצבם של עובדי השירותים והקבלן.

 

אני השתכנעתי כי רה"מ בנימין נתניהו רוצה למצוא פתרון אמיתי לבעיות שנדונו סביב השולחן וחבל כי פקידי האוצר המתבצרים בעמדותיהם מקשים על מציאת פתרון. פקידות האוצר מסרבת להבין כי המחיר שכולנו נשלם לאחר שביתה או לאחר התערבות הכנסת יהיה גבוה בעשרות מונים ממחיר כל פשרה אליה צריך וניתן להגיע טרם פרוץ השביתה. אני קורא לראש הממשלה לנצל את הזמן שנותר עד יום שני, ולאלץ את הפקידות להבין כי אין זה הזמן לשביתות".

 

מההסתדרות נמסר בתגובה: "אנחנו לומדים את הבקשה, ונתייחס אליה בהתאם להנחיות בית הדין".

 

מיקי פלד, "כלכליסט", השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שרגא ברוש. יש להגיע לפשרה
צילום: ירון ברנר
מומלצים