שתף קטע נבחר

אחותו של רבין: "נתניהו עדיין לא הביע חרטה"

עשרות בני משפחה, חברים ופוליטקאים ציינו את יום השנה ה-16 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין מעל קברו בהר הרצל. האחות רחל יעקב טענה כי המדינה מטשטשת את הרצח: "הייתה הסתה מאורגנת, עכשיו המערכת מטשטשת את זכרו"

ביום השנה ה-16 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, התכנסו הבוקר (יום ו') כמאה בני משפחה, חברים, פוליטיקאים וחברי "מחנה רבין" במפלגת העבודה לטקס זיכרון אינטימי בחלקת הקבר של יצחק ולאה רבין בהר הרצל בירושלים. בתום הטקס אמרה אחותו של רבין, רחל יעקב, כי עד היום ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, לא הביע צער בפני המשפחה על נוכחותו בהפגנות שבהן הסיתו קיצונים לרצח.

 

רחל יעקב לצד אחייניתה דליה, היום בהר הרצל (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות) (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
רחל יעקב לצד אחייניתה דליה, היום בהר הרצל(צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)

 

"עד היום הזה, ראש הממשלה לא הביע צער ולא חרטה, לא על העמידה על המרפסת בכיכר ציון. ואידך זיל גמור", אמרה האחות כשנשאלה על נתניהו. "המערכת מטשטשת את הרצח. מדובר ברצח פוליטי שלא נפל מהשמיים. זו הייתה הסתה מכוונת ומאורגנת. זה לא היה סתמי".

  

עוד בערוץ החדשות:

 

רחל רבין הוסיפה כי דווקא האזרחים פונים אליה בהמוניהם. "זוכרים אותו הרבה יותר ממה שיש כאלה שרוצים שיזכרו. אני מרגישה את זה בכל מקום. אנשים מתרגשים, מזהים אותי ומספרים לי סיפורים שלא הכרתי".

 

"משהו עמוק נפער בחברה הישראלית" (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות) (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
"משהו עמוק נפער בחברה הישראלית"(צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
 

 

היא מתחה ביקורת מרומזת על ממשלתו של נתניהו ואמרה כי "המערכת לא מעוניינת להזכיר אותו, זה בא מלמטה. המערכת הפוליטית העכשווית מעוניינת לטשטש את דמותו ולא לדבר על הרצח. זה היה רצח של ראש ממשלה, זה דבר שמדינת ישראל לא יכולה לשכוח. רצח על רקע פוליטי".

 

"היום חסרה יותר מכל היושרה שלו בהנהגה" (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות) (צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)
"היום חסרה יותר מכל היושרה שלו בהנהגה"(צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות)

 

איילת נחמיאס-ורבין, שעבדה עם רבין במשרד ראש הממשלה, אמרה כי "משהו עמוק נפער בחברה הישראלית. רואים את זה באירועי תג-מחיר, שהם המשך של הרצח ההוא. המנהיגות של היום חלולה ואינה מסוגלת לעצור את זה. אני מתגעגעת ליצחק, שהציג מנהיגות יוצאת דופן ותכנית מדינית חברתית כוללת".

 

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) בחר לתקוף את הממשלה, ונזכר במורשתו של רבין. "בימים האחרונים, כשאנו עדים לפטפטת בלתי נגמרת שמאחוריה יש רק מלל ללא עשייה, אני חושב על יצחק רבין שהוביל את ישראל במעשה חברתי ומדיני". הרצוג הוסיף כי "היום חסרה יותר מכל היושרה שלו בהנהגה. רבין לא הסתיר מעולם מהציבור את מה שצריך לעשות".

 

"לעולם לא נשכח את הרוצח השפל"

מאורח יותר הניח נשיא המדינה, שמעון פרס, יחד עם בני משפחת רבין הילדים, הנכדים והנינים וכן ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, זר זכרון באנדרטה במקום הרצח בתל-אביב. "לפני 16 שנים בדיוק נשפך דמו של יצחק רבין אחד מגדולי העם היהודי. בשבילנו זה כאילו קרה אתמול בבוקר ולעד ירשם לדראון עולם הירצחו של ראש ממשלה בישראל", אמר הנשיא.

 

פרס והמשפחה באנדרטה. לבד משמאל: יובל רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פרס והמשפחה באנדרטה. לבד משמאל: יובל רבין(צילום: מוטי קמחי)

 

פרס הוסיף כי "הרוצח השפל הפר את עשרת הדיברות ולעולם לא נשכח זאת.

 אנו זקוקים לדמותו המפעמת של יצחק שיזכר לעד כמצביא שהביא לעמו את הניצחון הגדול ביותר שידענו וכמדינאי שסלל את הדרך לשלום. ההיסטוריה תכבד את זכרך ואנו נדמע כאן על שקרה. יהי זכרך ברוך" .

 

בשל הגשם בוטלה העצרת המסורתית שהייתה אמורה להיערך במוצאי שבת בכיכר רבין בתל אביב. טרם נקבע לה מועד חדש.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתףרונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האזרחים לא שוכחים. רחל יעקב
צילום: חיים צח, ידיעות אחרונות
16 שנה לרצח. יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ
מניחים זר באנדרטה
צילום: מוטי קמחי
פרס ומשפחת רבין
צילום: מוטי קמחי
מומלצים