שתף קטע נבחר

קולומביה: חוסל מפקד מחתרת FARC

הנשיא סנטוס רשם הישג עצום במלחמה נגד המורדים עם הריגת מנהיג הארגון המילטנטי, שעל ראשו הוצע פרס של 5 מיליון דולר. בשנים האחרונות ניצל לא פעם מפשיטות של הצבא

כוחות הביטחון בקולומביה חיסלו הלילה (שבת) את מנהיג מחתרת "צבא המהפכה של קולומביה" (FARC). משרד ההגנה בבוגוטה הודיע כי מפקד כוחות המורדים המרקסיסטים, אלפונסו קאנו, נהרג על ידי הצבא. לפי גורמי ממשלה, בדיקת טביעת אצבע איששה שמדובר בבכיר המורדים.

 

לפי גורמי ממשל בקולמביה, 'מספר 1' בארגון חוסל במתקפה מהיבשה ומהאוויר במחוז קאוקה. פרס של חמישה מיליון דולרים הוצע על ראשו. בשנים האחרונות ניצל מנהיג ה-FARC, בן 63, מניסיונות רבים לחסלו. גיירמו לאון סיינז, הידוע בכינויו אלפונסו קאנו, עומד בראש הארגון מאז מותו מהתקף לב של מייסד FARC מנואל מרולנדה בשנת 2008. 

 

בארבעת השנים האחרונות איבדה המחתרת בכירים רבים, בעקבות החרפת המאבק הממשלתי במורדים. מותו של קאנו הוא ניצחון אסטרטגי לנשיא, חואן מנואל סנטוס, שעם כניסתו לתפקיד הבטיח להמשיך בקו הנוקשה נגד כוחות הגרילה. בעבר הצהיר קאנו על נכונות לפתוח במשא ומתן עם הממשלה, אך הצהרותיו לא מנעו את המשך שפיכת הדמים במדינה.

 

רק לפני כשנה חוסל אחד ממפקדי הארגון, סיקסטו קבנייה,

במתקפה על בסיס הארגון סמוך לגבול עם אקוודור. קבנייה, בן 55, היה מבוקש על-ידי שלטונות קולומביה וארה"ב בגין מעורבות בהברחות הסמים שמבצע הארגון. ב-2008 הצליח הצבא לחסל את 'מספר 2' במחתרת, ראול רייס, שנחשב בזמנו ליורש אפשרי להנהגת המורדים.

 

ארגון המורדים המרקסיסטי, שנטען כי הוא מממן את פעילותו בעיקר מגידול וסחר בקוקאין, החזיק לאורך השנים במאות חטופים. ב-2008 שוחררה אחרי שש שנים בשבי, אינגריד בטאנקור, שהייתה מועמדת לנשיאות קולומביה. ב-2003 חטף ארגון מחתרת אחר בקולומביה, ה-ELN, ארבעה מטיילים ישראלים ששוחררו אחרי 101 ימים בשבי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוחמי המחתרת מחזיקים בני ערובה
צילום: AFP
צילום: AFP
הנשיא סנטוס, הישג גדול
צילום: AFP
מומלצים