שתף קטע נבחר

נחשפים מכתבים של רון ארד מהשבי: "אני אחזור"

הנווט הנעדר תיאר את הימים הראשונים בשבי, במכתבים מ-1986 לאשתו תמי ולבתו יובל שייחשפו ב"עובדה". "אני אוהב אתכן, אתן הסיבה היחידה המונעת ממני לחשוב על הרע מכל", כתב והבטיח: "לעולם לא אעזוב אתכן. יהיה לנו בית חם ואוהב"

בשורות צפופות, בכתב יד קטן ומסודר. 25 שנה אחרי שנפל בשבי, נחשף אוסף של מכתבים שבהם תיאר רון ארד את שעבר עליו בשבועות הראשונים לשבי בלבנון. רוב חלקיו של היומן, שקטעים ממנו ייחשפו בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, ממוענים לאשתו תמי ולבת יובל, אז תינוקת והיום כבר בת 26.

  

לעולם לא אעזוב. המכתב מ-1 בנובמבר (צילום: באדיבות עובדה) (צילום: באדיבות עובדה)
לעולם לא אעזוב. המכתב מ-1 בנובמבר(צילום: באדיבות עובדה)

 

25 שנה לנפילת רון ארד

פספסנו, רון נשאר israeli soldier צעיר וכחוש"

בכיר ביטחוני: "אין יום שאני לא חושב על ארד"

האב טס עם ארד, הבן עם גלעד שליט

נתניהו: גורל ארד עמד לעיני באישור עסקת שליט

 

ארד כתב להן על געגועיו, הפציר בתמי לשכוח אותו, והקדיש ליובל שיר מיוחד. בין לבין, ניסה לשתול ביומן גם סימנים למיקומו, במטרה לסייע בחילוצו. ארד נפל בשבי ארגון אמל בלבנון ב-16 באוקטובר 1986. כשבועיים לאחר מכן כתב את המכתב הראשון ביומן - אחד מתוך חמישה - וייעד אותו לאשתו תמי.

 

לא אעזוב, אפילו אם אצטרך להפסיק לטוס (צילום: באדיבות עובדה) (צילום: באדיבות עובדה)
לא אעזוב, אפילו אם אצטרך להפסיק לטוס(צילום: באדיבות עובדה)

 

22 שנה התגלגלו דפי היומן בלבנון מבלי שבישראל ידעו עליו. ב-2008, כחלק מעסקה להחזרת גופותיהם של אלדד רגב ואודי גולדווסר, הועבר צילום כתב היד המקורי של היומן לישראל. תמי ארד זיהתה מיד שמדובר בכתב ידו של רון, ובחרה לשמור את הטקסטים אצלה ולא לפרסמם.

 

אני עוד אחזור. שנה? שנתיים? (צילום: באדיבות עובדה) (צילום: באדיבות עובדה)
אני עוד אחזור. שנה? שנתיים?(צילום: באדיבות עובדה)

 

"ועכשיו ליקרות לי מכל, תמי ויובל - אני משתדל לשכוח אתכם כי כל זיכרון שהוא חונק את גרוני, אבל דעו לכם שאני אוהב אתכם וכנראה אתם הסיבה היחידה המונעת ממני לחשוב על הרע מכל", כתב רון ארד במכתב מ-1 בנובמבר 1986. "אני מבטיח לכם לפחות את הדברים הבאים:

א. אני עוד אחזור. שנה? שנתיים?

ב. לעולם ושוב לעולם לא אעזוב אתכם שנית אפילו אם אצטרך להפסיק לטוס.

ג. יהיה לנו בית חם ואוהב וטוב כפי שלא היה לנו מעולם".

 

במכתב אחר, יומיים לאחר מכן, כתב: "שלום לכם בשלישית. אתמול חשבתי שאוכל להעביר לכם את מכתבי, אבל זה לא יצא, זה עתה נכנס שומר לתא והפסקתי. נגמרו לי הניירות ואני תולש דפים מספרים באנגלית כדי לכתוב לכם".

 

"ושוב לתמי", פונה ארד לרעייתו במכתב נוסף. "היום בלילה חלמתי עלייך וזה היה נהדר. פשוט שנינו נפגשנו אחרי יום עבודה על הדשא ושוחחנו כרגיל ופתאום הייתי שוב איתך. להתעורר מזה היה יותר קשה תאמיני לי אבל זה נתן לי מספר דקות של אושר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המכתבים שכתב רון ארד
צילום: באדיבות עובדה
רון ארד. נעדר מאז 1986
באדיבות הערוץ הראשון
מומלצים