שתף קטע נבחר

"פספסנו, רון נשאר Israeli soldier צעיר וכחוש"

חבריו של הנווט שנעלם בלבנון לפני 25 שנה פעלו גם הם למען השבת שליט, מחשש שגורלו יהיה דומה. שליט נמצא בדרך הביתה, והם רק מצטערים שלא היה להם החוסן גם במקרה ארד. "זה רק מעצים את תחושת הפספוס", אומר חברו לקורס הטיס

החברים של רון ארד לקורס הטיס חיים בתחושת פספוס. 25 שנה אחרי שנעלם בלבנון הם מביטים מהצד על עסקת גלעד שליט ותחושת השמחה מתערבבת עם העצב על החבר האבוד.

 

הם זוכרים אותו מקורס הטיסה של שנת 1978. רזה, שקט ובעל יכולות אדירות. לחלקם גלעד שליט מזכיר אותו, כשקווי הדמיון בינו לבין ארד הפכו להיות מפחידים ומאיימים. עד שהגיעה העסקה, שאמורה לצאת לפועל ביום שלישי.

 

גלעד שליט בדרך הביתה - כל הכתבות בעמוד מיוחד ב-ynet  

 

"התפנית בעסקה של שליט סימנה את ההבדל בין אסון גדול לשמחה גדולה. אני שמח שכך הדבר, אבל נשאר עם הצער הגדול של רון ארד", אומר רונן מירב, חברו של הנווט לקורס. "אני לא מכיר עוד אומה שיכולה לשחרר אלף רוצחים תמורת חייל אחד. אנו צריכים להסתכל מהצד ולהיות גאים בכך שאנו מספיק חזקים כדי לעשות זאת. אני מצטער על כך שלא עמד החוסן בעניינו של רון. זה רק מעצים את תחושת הפספוס. כולנו, גידלנו עוד דור המשך ורק הוא נשאר 'I'm an Israeli soldier צעיר וכחוש".

 

הפגנה למען ארד. "אז היה קונצנזוס להחזיר אותו" (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
הפגנה למען ארד. "אז היה קונצנזוס להחזיר אותו"(צילום: חיים צח)

 

עסקת שליט יוצאת לפועל:

 

החברים של רון התגייסו גם למען גלעד. הם לא רצו שגורלו של הטנקיסט יהיה זהה לזה של הנווט ושלחו מכתב בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו. "התלבטנו לא מעט בעניין גלעד", מגלה מירב."לפני מספר חודשים החלטנו שדווקא כחברים של רון אנו צריכים להפעיל לחץ על ראש הממשלה, ושלחנו לו מכתב כטייסים, החברים של רון. נתניהו ביקש מהמזכיר הצבאי שלו להיפגש איתנו, וזה ביקש מאיתנו בפגישה להשעות את הפנייה מסיבות שלא פירט ואנו שמענו בעצתוו. כנראה שבאמת אז החל גיבוש העסקה".

 

 

לדני זונשיין קשה להאמין שעברו כבר 33 שנה מאז סיום הקורס, כשמתוכן עבר חצי יובל ששבו ארד איננו. מבחינתו, ארד הפך עם השנים לסמל, אולם במקביל איבד את המימד האנושי שלו. "רוב הציבור לא הכיר אותו כמונו - חבר, אדם, איש משפחה וחיים", אומר זונשיין. "בשמונה השנים האחרונות ניסינו להשמיע את קולנו כדי לנסות ולהיטיב את המשך הטיפול בסוגיה של רון, ראינו בשליט קו דומה בכך שכל פעם הייתה כמעט עסקה וזה לא נגמר. לאור הניסיון שלנו והעובדה הקשה כשהיה אפשר לא עשו את מה שצריך ושאסור היה שייווצר מצב דומה כלפי גלעד".

 

"יש עדיין הבדל משמעותי בין המצב של שליט לבין זה של רון", מבהיר זונשיין. "אז היה קונסנזוס מוחלט לעשות כל מה שניתן כדי לדעת מה עלה בגורלו ולגבי שליט ישנה מחלוקת לגבי המחיר, אבל אני וחבריי סבורים שגם המחיר של אי החזרת שבוי הוא גבוה, אולי אף גבוה יותר".

 

ראש עמותת "לחופש נולד", עו"ד אליעד שרגא, הפועל לקבלת מידע על רון ארד "בעמותת לחופש נולד" ממשיך להציע פרס של 10 מליון דולר לכל מי שיספק מידע אופרטיבי או מבצעי היכן נמצאים רון ארד, נעדרי סולטן יעקב משנת 1982 (זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ) מג'די חלבי וגיא חבר. "אנחנו רוצים לדעת איפה הם ומה עלה בגורלם ולא נפסיק לחפש מידע בעניין זה לעולם. אני מקווה שמג'די וגיא נמצאים בחיים, אבל הזמן פועל נגדנו והחובה המוסרית שלנו היא להחזירם הביתה, בין אם הם חיים או מתים, הייתה ותמשיך לעמוד תמיד", אמר שרגא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרפיטי של רון ארד בג'בליה. קווים מאיימים לסיפר של שליט
צילום: AP
ארד בתמונה מהשבי. מה היה קורה איתו היום?
באדיבות הערוץ הראשון
מומלצים